Podręczniki

Aktualności

            

 

Sukcesy naszych Uczennic w konkursie "Wielka Ucieczka" ...

 

Aleksandra Motyka z klasy 4 PP zajęła I miejsce, a Wiktoria Stefańska (również kl. 4 PP) II miejsce w konkursie „Wielka Ucieczka” zorganizowanym 28 marca br. przez Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, z okazji 79 rocznicy największej ucieczki jeńców z niemieckiego obozu Luft 3. Gratulujemy!

„Gazeton”

Dzień otwarty w "60" ...

Dzień otwarty w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu był bardzo owocny. Odwiedzili nas nie tylko uczniowie żagańskich szkół podstawowych ale również młodzież z Małomic, Szprotawy, Wiechlic, Brzeźnicy, Miodnicy, Tomaszowa i Iłowej. 

Był to czas, kiedy Nasi przyszli uczniowie i ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą szkoły i bazą dydaktyczną. Była to również okazja do rozmów oraz wzięcia udziału w aktywnościach przygotowanych przez uczniów ZSTiL.

Młodzi ludzie bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach, lekcjach pokazowych i występach, natomiast rodzice mieli wspaniałą okazję do spotkania z dyrekcją, nauczycielami, pedagogiem i psychologiem szkolnym. 

              Szkoła to obowiązek, ale też wiele przyjemności i wielkie możliwości rozwoju zainteresowań. Tak było w dniu otwartym i tak jest na co dzień w naszej szkole.

Nasi Uczniowie na Turnieju Debat Oksfordzkich na UZ

 

Nasza reprezentacja na Turnieju Debat Oksfordzkich na Uniwersytecie Zielonogórskim, Kaper, Karolina, Jessica, Filip👍😀👍 

V Edycja #SprzątamyDlaPolski

21 kwietnia 2023 roku w całej Polsce odbędzie się akcja sprzątania lasów i okolicznych terenów zielonych. 

Wydarzenie #SprzątamyDlaPolski skierowane jest w szczególności do przedstawicieli młodego pokolenia - młodych społeczników, młodzieżowych radnych, osób zaangażowanych w działalność organizacji pozarządowych czy samorządów uczniowskich i studenckich. Do udziału zachęcamy także przedszkola i grupy nieformalne - wspólnie nieśmy wieść o tym, że małe czyny powtórzone po tysiąckroć potrafią przynosić ogromne zmiany!

Społeczność naszej szkoły włączy się również w tą akcję.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE - "Wiosenne ujęcia aparatem" ...

 

Uczniowie technikum reklamy wzięli udział w warsztatach fotograficznych., które odbyły się  w „Sośnie Gubińskiej” w Dzikowie. Warsztaty były nagrodą dla wyróżnionych uczniów w konkursie fotograficznym „Najpiękniejsze ujścia leśne”. Zajęcia obejmowały wykład dotyczący wyboru sprzętu na początek przygody z fotografią. Następnie uczniowie zapoznali się z technikami i metodami fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

 

Pasje kobiet - Znani, lubiani i ja ...

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu trwa wystawa autografów naszej absolwentki Liceum Ogólnokształcącego  pani Darii Gorzkiewicz.  

Pani Daria od wielu lat jest pasjonatką polskiego filmu i polskiej estrady. Śledzi również losy aktorów i piosenkarzy. 

W swojej kolekcji zgromadziła 1359 autografów. Jest wśród nich wiele autografów ikon polskiego filmu i muzyki, w tym tych, którzy już od nas odeszli. Wystawa prezentuje fragment bogatej kolekcji. 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia Żagańskiego Pałacu Kultury. Autografy można obejrzeć w holu przed wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nowości w ofercie edukacyjnej w ZSTiL w Żaganiu

 

BEAUTY Liceum Ogólnokształcące wizażu i stylizacji.

Teoretyczne i praktyczne zajęcia w liceum nauczą Cię:

      §  pielęgnować twarz oraz ciało,

      §  skutecznie eliminować problemy urody,

      §   kreować wizerunek,

      §   tworzyć stylizacje.

W liceum wizażu i stylizacji:

      o    poznasz przyrządy stosowane w pracy makijażysty i stylisty,

      o    nauczysz się dobierania kosmetyków do typów urody i rodzajów cery,

      o    zapoznasz się z nowymi trendami i kanonami piękna,

      o    nauczysz się tuszowania  niedoskonałości.

Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w ZSTiL ...

W dniu 30 marca 2023r. w Zespole Szkół Technicznych  i Licealnych w Żaganiu odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, który został objęty patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, Starosty Żagańskiego oraz Burmistrza Miasta Żagań. W naszej szkole gościliśmy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu żagańskiego. Uczestnikami byli uczniowie:
SP nr  7 w Żaganiu, SP w Iłowej, SP  w Małomicach, SP w Tomaszowie, Liceum im. Stefana Banacha w Żaganiu, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu, Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie, Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu oraz zespół wokalno-instrumentalny Z.R.Z z Wiechlic.

Uczestników konkursu wraz z opiekunami  przywitał  dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych , pan Zbigniew Stebelski, życząc wszystkim uczestnikom powodzenia oraz  przede wszystkim dobrej zabawy.

Kiedy publiczność raczyła swoje ucho pięknym śpiewem uczestników, to ich umiejętności wokalno-językowe oceniało jury w następującym składzie: pani Anna Mirska (nauczycielka fortepianu, akompaniator ze Szkoły Muzycznej w Żaganiu), pani Małgorzata Bąk (nauczycielka języka angielskiego z Liceum im. Stefana Banacha w Żaganiu), pani Danuta Lipiak (nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żaganiu) oraz pan Szymon Kraszewki (były nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 7 w Żaganiu).

Wyniki konkursu

I miejsce – zespół wokalno-instrumentalny Z.R.Z z Wiechlic

I miejsce – Nikola Grzegrzółka i Oliwia Krzyżan z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Banacha w Żaganiu

II miejsce – Aleksandra Krakowska ze Szkoły Podstawowej w Tomaszowie

II miejsce - Dobrosława Szymańska z Liceum Ogólnokształcącego im. S.Banacha w Żaganiu

III miejsce - Marianna Fogiel ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żaganiu

III miejsce – Michał Kabaciński z Liceum Ogólnokształcącego im. S.Banacha w Żaganiu

III miejsce – Katarzyna Kłopotek z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

Konkurs przygotowały nauczycielki języków obcych p. Sabina Rawska-Kowala i p .Ewelina Mlostoń.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy. Nasze podziękowania kierujemy również do członków jury. Do zobaczenia w przyszłym roku😊

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY ZSTiL "60"

 

W dniu 5 kwietnia 2023 roku Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

zaprasza na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY.

 

Przyjdź poznasz  ofertę edukacyjną szkoły, zobaczysz gabinety, pracownie i warsztaty szkolne.

Poznasz koleżanki, kolegów i nauczycieli

 

Zapraszamy!

Autyzm - trzy kolory - niebieski

 

Kolor niebieski symbolizuje solidarność z osobami autystycznymi. Jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Również my, solidaryzując się z tymi osobami, chcemy ubrać się na niebiesko. W związku z tym każdy z nas w poniedziałek 3.04 może przyjść do szkoły ubrany na niebiesko. Prosimy uczniów oraz nauczycieli i pozostałych pracowników o włączenie się do akcji. 

Olimpiada "Zdrowia" w ZSTiL

 

W dniu 29 marca w naszej szkole zostały przeprowadzone eliminacje do 30 edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia. Uczestnicy przystąpili do rozwiązania testu wiedzy w wersji online, obejmującego zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Szkołę 21 kwietnia w etapie powiatowym będzie reprezentować uczennica klasy 4 PL Wiktoria Lechocka.

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

 

Uczeń klasy II LO Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu Nikodem Głuszek wygrał ogólnopolski konkurs i wyjedzie do Brukseli ...

 

Nikodem wraz z kolegami z IV LO w Zielonej Górze brał udział w konkursie „Europa z naszej ulicy” organizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. 15 marca w Warszawie odbyły się finałowe prezentacje projektów. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ wpłynęło 140 zgłoszeń z całej Polski. Spośród dziesięciu finałowych projektów znalazła się prezentacja Nikodema, który wraz kolegami przedstawił prace pt. „Elektryczne Lubuskie - Jak to z prądem w Europie było”. Grupa w składzie: Nikodem Głuszek ZSTiL w Żaganiu oraz  Konstanty Majorczyk, Hubert Silny i Tomasz Strojek z IV LO w Zielonej Górze w nagrodę za zajęcie I miejsca w dniach 21-24 maja 2023r.pojadą na  wizytę w Brukseli.

 

Gratulacje dla ucznia naszej szkoły i podziękowania za współprace z kolegami ze szkoły w Zielonej Górze.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

 

W dniach 8-9 marca odbył się etap szkolny XXVII Konkursu biblijnego.

Zakres tematyczny obejmował Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków.

W konkursie wzięło udział 12 uczniów naszej szkoły.

 

Wyniki:

I miejsce Norbert Pomorski kl. 1ME - etap diecezjalny

II miejsce Anna Najdek kl. 2EK,   Maciej  Ćwik kl. 2ME - etap diecezjalny

III miejsce Aleksander Makowski kl. 1ME - etap diecezjalny

Gratulujemy!

p.k

Konkurs Papieski

 

Od 15 lutego do 15 marca odbyła się XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego.

W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem: ''Z nadziei, która jest w Was".

Tymi słowami Ojciec Święty Jan Paweł II zwrócił się do młodych na całym świecie w swoim liście. W konkursie wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły.

p.k

Zagraniczne praktyki naszych "Reklamówek" zakończone sukcesem ...

Firma Forja Roja gościła w tym roku już drugą grupę uczestników projektu „Perspektywy zawodowe młodzieży”. W przypadku technikum mechanicznego, jak i technikum reklamy hiszpańscy tutorzy byli ogromnie zadowoleni z pracy i zaangażowania uczniów. Wszyscy uczniowie otrzymali oceny celujące!

W dniach 4 – 18 marca 15 uczniów klasy 2 RE oraz 4 PR brało udział w kursie tworzenia sklepu internetowego w Maladze. Poza doskonaleniem umiejętności zawodowych, uczestnicy projektu uczyli się języka hiszpańskiego w klasie, ale też w muzeum motoryzacji, czy zajadając churros z czekoladą. Nasi uczestnicy poznali region Andaluzji: Malagę, miejsce praktyk, oraz Torremolinos, miejsce zakwaterowania. Na weekend odbyły się wycieczki do Sevilli oraz Marbelli.

Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ możemy kształcić naszą młodzież zawodowo, językowo, społecznie i kulturowo również za granicą. Nie zwalniamy tempa, bo kolejne projekty przed nami!

Zapraszamy na szczegółowe relacje w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/erasmus.zstil

https://www.facebook.com/search/top?q=reklam%C3%B3wki%20w%20maladze

OGÓLNOPOLSKI KONKURS "EUROPA Z NASZEJ ULICY"

Uczeń Nikodem Głuszek z klasy 2 LO, w dniu 15 marca br. wziął udział w finałowych prezentacjach projektów, przeprowadzonych  w ramach 5 edycji ogólnopolskiego konkursu „Europa z naszej ulicy”, organizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. 

Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ wpłynęło ponad 140 zgłoszeń z całej Polski. Celem konkursu było zaktywizowanie młodzieży szkolnej do uczestnictwa w życiu społecznym, poprzez zapoznanie się ze wspólnym dziedzictwem kulturowym, historycznym oraz intelektualnym Europy. 

Wśród dziesięciu finałowych projektów znalazła się również praca grupy Nikodema, która przygotowała projekt pt. „Elektryczne Lubuskie - Jak to z prądem w Europie było?”.

W związku z powyższym - w ramach nagrody, młodzież w dniach 21-24 maja 2023 r., odbędzie wizytę w Brukseli, która z pewnością zainspiruje młode osoby do pogłębiania więzi wewnątrz europejskich oraz do dbania o wartości, które są wspólne i uniwersalne dla wszystkich Europejczyków.

WOJEWÓDZKI KONKURS O TYTUŁ NAJLEPSZEGO ŚLUSARZA ZIEMI LUBUSKIEJ - ETAP SZKOLNY 2023 ...

27 lutego 2023r. odbył się wewnątrzszkolny konkurs ślusarski przy patronacie Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. Konkurs podzielony został na dwa etapy. W I etapie uczniowie zmagali się z częścią teoretyczną składającą się z 40 pytań testowych, natomiast II etap polegał na wykonaniu części praktycznej. W konkursie brali uczniowie Technikum Mechanicznego oraz Szkoły Branżowej. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a wyniki konkursu były zaskakujące, ponieważ konkurs wyłonił dwa pierwsze miejsca ex aequo :) 

W dniu 28 lutego, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów z rąk organizatorów i pana Wicedyrektora Arkadiusza Wołczka. Na uczestników czekały dyplomy, pamiątkowe nagrody, gadżety i słodkości za udział w konkursie. Dwóch zwycięzców tj. Daniel Łata - klasa IIMK i Mateusz Sokołowski - klasa IIIA, będą reprezentować szkołę w II etapie Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej 2023, który odbędzie się 14 kwietnia w Szprotawie, trzymamy kciuki!  Dziękujemy panu Tomaszowi Wypaskowi i panu Pawłowi Chylakowi za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu, wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wyników, a naszym dwóm zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów na etapie wojewódzkim. 

Miejsce

Imię i Nazwisko

Klasa

I

Mateusz Sokołowski

III A

I

Daniel Łata

II MK

II

Kacper Wiśniewski

III A

III

Zuzanna Kowalska

III A

IV

Jakub Słotwiński

II MK

V

Tomasz Kirkiewicz

I A

VI

Kasper Engelmajer

I A

Olimpiada "ELEKTROMECHATRION"

Etap okręgowy w Zielonej Górze

7 marca w Instytucie Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył sie etap okręgowy I edycji Olimpiady Elektroników i Mechatroników „ELEKTROMECHATRION” 

Naszą szkołę reprezentowali: Joanna Pisarczyk i Grzegorz Marciniak z technikum mechatronicznego. 

Do finału, który planowany jest na 24 kwietnia, zakwalifikuje się 20 najlepszych uczestników zawodów z całego kraju. 

Życzymy aby nasi reprezentanci znaleźli się w tym wyborowym gronie.

Do olimpiady uczniów  przygotowała p. Agnieszka Pisarczyk i p. Zdzisław Kapiński

Olimpiada "Euroelektra" ...

Etap okręgowy we Wrocławiu

6 marca w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej we Wrocławiu odbył sie etap okręgowy XXV edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "Euroelektra"

Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Matuszak i Paweł Wołczek z technikum mechatronicznego. 

Do finału, który planowany jest na 24 kwietnia, zakwalifikuje się 20 najlepszych uczestników zawodów z całego kraju. 

Życzymy aby nasi reprezentanci znaleźli się w tym wyborowym gronie.

Do olimpiady przygotowała p. Agnieszka Pisarczyk 

Debaty oksfordzkie na UZ ...

W dniu 3 marca na terenie UZ w Zielonej Górze Karolina, Jessica, Kacper i Kuba uczestniczyli w warsztatach przygotowujących do udziału w debacie oksfordzkiej między szkołami średnimi z różnych województw m.in.: lubuskiego, dolnośląskiego. Przedstawiciele naszej szkoły po raz pierwszy wezmą udział w takim przedsięwzięciu, w którym 4 osobowe drużyny będą musiały bronić lub obalić przygotowane tezy przed jury, walcząc w meczu z wybranym przeciwnikiem na punkty. Liczy się dobra, przekonywująca mowa, brak stresu i tremy przed wystąpieniem publicznym, odpowiednia postawa ciała. Turniej odbędzie się 14 kwietnia. Gospodarzem jest Wydział Politologii UZ. Trzymajcie kciuki:)

AH

Zaproszenie na Konkurs Piosenki Obcojęzycznej ...

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu zaprasza uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który odbędzie się 30 marca 2023r. (czwartek) w auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. Konkurs rozpocznie się o godz. 9:00.

 

Prosimy o wysłanie potwierdzenia przybycia (skan karty zgłoszeniowej) do dnia 23 marca na adres mailowy s.rawska@zstil.zagan.pl lub e.mloston@zstil.zagan.pl

karta zgłoszeniowa i regulamin konkursu dostępne po kliknięciu w obrazek

Script logo