Podręczniki

Aktualności

            

 

Warsztaty przygotowujące do udziału w konkursie Policjanci w służbie historii ...

Warsztaty przygotowujące do udziału w konkursie „Policjanci w służbie historii” 

9 maja br., dzięki uprzejmości Komendanta Powiatowego Policji w Żaganiu, inspektora Marcina Sapuna, w siedzibie komendy odbyły się warsztaty dla uczniów klas policyjnych  z naszej szkoły. Szkolenie przeprowadził Pan  dr Stanisław  Bogaczewicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej  IPN we Wrocławiu.  

Spotkanie  miało charakter szkolenia przygotowującego uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu do udziału w ogólnopolskim konkursie „Policjanci w służbie historii”. Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej i Komenda Główna Policji. 

Pierwsza część zajęć obejmowała  wykład dotyczący historii  policji  polskiej,  prezentację źródeł  i publikacji  nawiązujących do tej tematyki. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty filmowe  przygotowujące uczniów do realizacji miniatury filmowej poświęconej wybranej postaci funkcjonariusza Policji Państwowej (przygotowanie biogramu i filmu o wybranym bohaterze jest jednym z zadań konkursu  „Policjanci w służbie historii”). 

Sylwia Woroniec

Drzwi otwarte

W piątek, 22.04.2022 r. Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu otworzył swoje drzwi dla uczniów klas ósmych. Podczas drzwi otwartych uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz poznać jej bazę dydaktyczną. Wizytę w szkole ósmoklasiści rozpoczęli od spotkania ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami, oglądając, przygotowany przez nich skecz, a także rozwiązując zadania logiczne,  polonistyczne, językowe. Mieli okazję poznać specyfikę kierunków, biorąc udział w zajęciach praktycznych związanych z reklamą, mechaniką, mechatroniką i ekonomią. Uczniowie należący do klubu Erasmus+ opowiedzieli o zrealizowanych w szkole projektach oraz nowych, planowanych na kolejne lata. Uczniowie zwiedzili budynek główny, jak również warsztaty, gdzie czekało na nich ognisko i poczęstunek.

"Gusła" - Niebywały spektakl, niesamowite wrażenia ...

 

Uczniowie 1 klasy Techniku Reklamy uczestniczyli w niesamowitym spektaklu pt. „Gusła” wystawionym w Teatrze Lubuskim. Wszystko, o czym Adam Mickiewicz pisał w II i IV części „Dziadów” znalazło swoje odzwierciedlenie w żywiole teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy inscenizacyjnej. To dynamiczne widowisko odwołujące się ponadto do historii i polityki  stworzył słynny reżyser Grzegorz Bral.

Ogromny wysiłek aktorów przyniósł imponujące efekty. Ten hipnotyczny spektakl wywarł na nas duże wrażenie.

Reklama w banku ...

 

Uczniowie 3 klasy Technikum Reklamy uczestniczyli w  programie edukacyjnym „Moje finanse” . Celem zajęć było poszerzanie wiedzy uczniów dotyczącej zasad działania sektora finansowego oraz kształtowanie umiejętności, które umożliwią im efektywne zarządzanie finansami osobistymi i budowanie własnego bezpieczeństwa finansowego. 

W ramach bloku tematycznego „Polubić banki” uczniowie  brali udział w lekcji, która odbyła się w Banku Santander 1 odział w Żarach. Dzięki zajęciom młodzież zdobyła wiedzę dotyczącą produktów bankowych, posługiwania się bankowością elektroniczną i mobilną oraz miała możliwość otwarcia rachunku bankowego.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA - UCZENNICE KLASY POLICYJNEJ NA UROCZYSTOŚCI POSADZENIA "DĘBÓW PAMIĘCI" ...

 

26 kwietnia uczennice kl. III PP - Iwona Bodak, Martyna Pacześna i Nikola Świec z opiekunem Sylwią Woroniec uczestniczyły w obchodach 82. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość  odbła się w Szkole Podstawowej w Przecławiu.  Na terenie szkoły odbył się Apel Pamięci, a następnie na placu apelowym przed budynkiem szkoły zostały posadzone trzy „Dęby Pamięci”. Mają one upamiętnić ofiary zbrodni dokonanej wiosną 1940 roku przez Sowietów na polskich oficerach, funkcjonariuszach oraz przedstawicielach polskiej inteligencji. Jeden z „Dębów Pamięci” został poświęcony aspirantowi Policji Państwowej Henrykowi Stańczakowi zamordowanemu strzałem w tył głowy w Twerze. W uroczystości wziął udział młodszy inspektor Marcin Sapun - Komendant Powiatowy Policji w Żaganiu, który uczestniczył w posadzeniu drzewa, a następnie dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy. W trakcie uroczystości uczennice reprezentujące klasy policyjne  naszej szkoły złożyły wiązankę kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej aspirantowi Henrykowi Stańczakowi. 

Trzy symboliczne dęby posadzono przed Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Przecławiu (tvp.pl) 

„Katyń… Ocalić od Zapomnienia” – posadziliśmy „Dąb Pamięci” Aspiranta Stańczaka - Aktualności - Policja Lubuska

Uroczystość wręczenia świadectw

 

Uroczystość wręczenia świadectw ukończenia szkoły dla absolwentów szkoły odbędzie się 29 kwietnia 2022 roku o godzinie 10.00 w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w Żaganiu.

 

Zapraszamy!

Nowy kierunek studiów na UZ ...

 

Animacja kultury i twórczej aktywności w Sieci – są to nowoczesne, innowacyjne studia I stopnia, kształcące profesjonalnych animatorów kultury, pracujących metodą projektów, również z wykorzystaniem nowych mediów i technologii cyfrowych.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Więcej informacji:

https://www.kierunki.wns.uz.zgora.pl/index.php/animacja-kultury-i-tworczej-aktywnosci-w-sieci-i-stopien/ 

oraz

https://www.facebook.com/AnimacjaKulturyUZ/ 

Projekt eTwinning!

 

Klasa 2 LO uczestniczy w międzynarodowym projekcie eTwinning promującym walkę ze zmianami klimatycznymi. Naszymi partnerami są uczniowie szkół średnich z Grecji, Turcji oraz Włoch. Kontaktujemy się na europejskiej platformie TwinSpace i pracujemy wspólnie nad zadaniami, które doprowadzą nas do celu naszego projektu, czyli wykonaniu cyfrowego przewodnika przedstawiającego metody walki ze zmianami klimatycznymi w domu, szkole, w naszym rejonie oraz na świecie.

Z wizytą w stolicy ...

Trzy kwietniowe dni (11-13.04.2022r.) czterdziestoośmiosobowa grupa uczniów naszej szkoły pod czujną opieką pani S. Rawskiej-Kowali, pani J. Rędziak, pani J. Koźmińskiej oraz pana P. Urbana spędziła czas na wycieczce w naszej pięknej stolicy – Warszawie. Głównym pomysłodawcą wyjazdu była klasa3 PM, do której przyłączyli się również uczniowie klas: 3 GL, 3 GM, 2 EK, 1 EK i inni. Młodzież miała okazję zwiedzić - wraz z bardzo sympatyczną panią przewodnik Magdaleną, dla której Warszawa nie ma tajemnic - Stare Miasto, Łazienki i Cmentarz Powązkowski. Uczniowie mogli również  zobaczyć słynny pomnik Syrenki, pałac prezydencki oraz moment zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dodatkową atrakcją – szczególnie dla przyszłych mechatroników – były odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzanie Stadionu Narodowego, co ucieszyło nie tylko męską część wycieczki :). Nad przebiegiem całego wyjazdu czuwała przesympatyczna pani pilot – Maria, która na koniec wycieczki skierowała pod adresem młodzieży wiele pochlebnych i ciepłych słów, nie zapominając przy tym o maturzystach. Zadowoleni z wycieczki są  również wszyscy uczniowie, którzy już snują plany przyszłorocznej wyprawy.

22 kwietnia Dzień Ziemi ...

 

Mamy swój niewielki, aczkolwiek ważny wkład w ochronę naszej planety. Uczniowie klas I MK I II EK na lekcjach geografii pozbierali nieczystości w okolicach doliny Bobru. 

JR 

"60" - Zapraszamy również Rodziców

 

W sobotę 23 kwietnia 2022r. zapraszamy również Rodziców do zapoznania się z ofertą dydaktyczną przygotowaną dla absolwentów szkół podstawowych na warsztaty szkolne Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

 

Ulica: Armii Krajowej 11

Godziny: 9 - 13

 

Zainteresowanych zapraszamy na zwiedzanie, spotkanie z uczniami i zawodową kadrą nauczycielską.

"RELPOL" W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH i LICEALNYCH ...

Dnia 13 kwietnia br zostały przeprowadzone zajęcia dla zawodu technik mechatronik przez pracowników firmy RELPOL S.A., która jest czołowym producentem z ponad 60-letnią tradycją i doświadczeniem w produkcji przekaźników elektromechanicznych.

Zaprezentowano rys historyczny oraz aktualny profil produkcji. Przedstawiciele firmy przedstawili możliwości zatrudnienia, rozwoju i awansu zawodowego dla absolwentów technikum mechatronicznego i mechanicznego. 

Prezentacja odbyła się w przyjaznej atmosferze i została przyjęta z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

Spotkanie zostało zorganizowane przez p. A. Pisarczyk i p. Z. Kapińskiego

Dzień Otwarty Uniwersytetu Zielonogórskiego

W dniu 26.02.2020 uczniowie klasy II i III technikum mechatronicznego wzięli udział w Dniu Otwartym organizowanym przez Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uczniowie uczestniczyli w ciekawych pokazach i warsztatach laboratoryjnych oraz specjalnie przygotowanych krótkich wykładach popularnonaukowych związanych z kierunkami studiów realizowanymi na Wydziale były to m.in.

o Roboty przemysłowe i mobilne, czyli zastosowania i trendy w nowoczesnej robotyce,

o Sterowniki PLC w systemach wizualizacji,

o Automatyzacja procesów przemysłowych

o Pojazdy typu HEV z napędem elektrycznym i zasobnikiem wodorowym

o Świat automatyki

o Prezentacji przygotowanej przez firmę PERCEPTUS

Wizyta była  okazją do zapoznania się z warunkami studiowania na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz z możliwością realizacji własnych zainteresowań technicznych.

            A.P i Z.K

Erasmus+ w ZSTIL. Praktyki zawodowe technikum reklamy w Sewilli ...

Praktyki naszej grupy, 16 uczniów  technikum reklamy, trwały od 26 marca do 9 kwietnia. Nasze przygotowanie oraz praktyki zawodowe w Sewilli zostały sfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.

Pierwsze dni w skupiały się na sprawach organizacyjnych. Nauczyliśmy się korzystać z otrzymanych kart służących do opłacania przejazdów autobusami i metrem. Stopniowo wdrażaliśmy się w naszą nową codzienność i przestrzeganie przyjętych zasad. Odwiedziliśmy miejsca praktyk i poznaliśmy się z opiekunami. 

Zostaliśmy przydzieleni do dwóch firm. Nasze zadania różniły się od siebie, jednak mieliśmy wspólny temat, którym była kampania fotograficzna. Pierwsza grupa, odbywająca praktyki w firmie Enlazarte skupiała się na fotografii produktowej i portretach artystycznych. Dziewczyny czerpały inspiracje z prac słynnych fotografów, poznały techniki kompozycyjne i obsługiwały profesjonalny sprzęt fotograficzny. Pracowały nad obróbką zdjęć w programach Lightroom i Photoshop. Druga grupa (przydzielona do firmy NOAVI) miała za zadanie robienie i późniejsze edytowanie zdjęć w wybranej tematyce: ludzie Sewilli, sport, Urban  photography i Wielkanoc. Do dyspozycji mieliśmy aparaty i laptopy zapewnione przez Euromind, partnera naszego projektu. Po selekcji najlepszych materiałów przygotowaliśmy prezentację zawierającą rezultaty naszej pracy. Jej oceny dokonali opiekun praktyk Javi Fernández Maeso, dyrektor firmy Noelia Villarino Miño i koordynator z Euromind - Katarzyna Kozłowska. 

Popołudniami po powrocie do rezydencji i ciepłym posiłku byliśmy gotowi przyjąć kolejną dawkę wiedzy. W części wspólnej naszej rezydencji odbywały się zajęcia z języka hiszpańskiego. Nasze nauczycielki – Carla i Cristina – organizowały gry i zabawy. Wiedza była przekazywana w sposób ułatwiający zapamiętywanie, co miało pozytywny finał – każdy z nas uzyskał certyfikat A1 z języka hiszpańskiego! 

Poza wysiłkiem intelektualnym czekały na nas też przyjemności. Czas wolny spędzaliśmy na spacerach lub przebywaliśmy na tarasie, gdzie uczniowie i nauczyciele integrowali się poprzez wymienianie doświadczeń podróżniczych, rozmowy i gry (np. „czółko”). Dzięki zorganizowanej wycieczce po Sewilli poznaliśmy jej największe atrakcje i zabytki. Weekend był bardzo intensywny. Zwiedziliśmy miasta Setenil de las Bodegas, Ronda i Kadyks. Na własne oczy zobaczyliśmy przykład „białego miasta”, mogliśmy podziwiać górskie widoki, hiszpańskie plaże i ocean. Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać piękna i klimatu tych miejsc. 

Wyjazd zwieńczony został uroczystym poczęstunkiem i wręczeniem certyfikatów. Praktyki za granicą były bardzo owocne. Do Polski wróciliśmy z nowymi praktycznymi umiejętnościami. Staliśmy się bardziej otwarci, przełamaliśmy bariery językowe i zaznaliśmy innego stylu życia. 

Lidia Pachlińska, klasa 3 GR

WIELKAnocne życzenia

 

„Jaj przepięknie malowanych,

Świąt słonecznie roześmianych,

W poniedziałek dużo wody,

Zdrowia, szczęścia oraz zgody”

Zdrowych i spokojnych Świat Wielkanocnych"

 

                       Życzy dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

Nauczyciel Na Medal ...

 

Nauczyciel naszej szkoły pan Zbigniew Wróblewski wziął udział w plebiscycie Gazety Lubuskiej - Nauczyciel Na Medal w 2021 roku. 8 kwietnia 2022 roku podczas podsumowującej Gali Plebiscytu w Sulechowie otrzymał z rąk Pani wicekurator oświaty dyplom i medal za zajęcie I miejsca w powiecie żagańskim w kategorii Nauczyciel Szkoły Ponadpodstawowej w Plebiscycie Edukacyjnym 2021.

Gratulujemy!

Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w ZSTiL ...

Już po raz piąty 29 marca w Zespole Szkół Technicznych i  Licealnych w Żaganiu odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. W tym roku było to ważne wydarzenie ze względu na objęcie konkursu patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, Starosty żagańskiego oraz Burmistrza miasta Żagań. Uczestnikami biorącymi udział byli uczniowie szkół podstawowych nr 1, 3, 4, 5 i 7 w Żaganiu oraz Tomaszowie, a także Liceum im. Stefana Banacha w Żagania i Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych. Swoją obecnością zaszczycili Nas Pani wicestarosta Ewa Michalczuk oraz naczelnik wydziału oświaty Pan Michał Cisek. Wystąpienia uczestników oceniało jury składające się z nauczycieli muzyki oraz języka angielskiego. Młodzi artyści wykazali się odwagą, pomysłowością, a przede wszystkim talentem wokalnym. I miejsce zdobyła uczennica LO i. S.Banacha, Natalia Rabska, II ex aequo zespół „Fredom” oraz duet, Paulina Józefiak i Michał Kabaciński, z sekcji wokalnej Żagańskiego Pałacu Kultury, III zdobył uczeń szkoły w Tomaszowie Igor Kazarnowicz. Wyróżnienie otrzymali Hanna Urbanowicz (PSP1), Maja Wójcik i Aleksandra Krakowska (PSP Tomaszowo) oraz zespół „Sedno” (PSP1). Konkurs zorganizowały nauczycielki języków obcych p. Sabina Rawska-Kowala i Ewelina Mlostoń.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

Lekcja geografii w Geoparku ...

Grupa młodzieży z naszej szkoły z opiekunami p. H Gładką, p. J Rędziak i p. R. Gajkiem 5.04.2022 r. uczestniczyła w wycieczce do Geoparku i Parku Mużakowskiego. Ciekawe doświadczenie lekcji w terenie. Po obszarze Geoparku oprowadzał przewodnik turystyki. Dostarczył wiele cennej wiedzy zarówno z geologii jak również z zagadnień geografii społeczno-gospodarczej. Warto takie miejsca odwiedzać, Park Mużakowski od 2004 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.

Piłowali, aż iskry leciały ...

W dniu 24 marca 2022r. w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych odbył się szkolny konkurs o tytuł Najlepszego Ślusarza Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap konkursu dotyczył testu 20 pytań, drugi etap konkursu polegał na wykonaniu elementu wg rysunku wykonawczego z dość dużą dokładnością. Rywalizacja była zacięta, zwłaszcza podczas części praktycznej, gdzie każdy uczestnik starał się z zegarmistrzowską precyzją wykonać swój element. 

Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczył Mateusz Sokołowski z klasy II A, drugie miejsce wywalczył Kacper Wiśniewski z klasy II A, natomiast trzecie miejsce należało do Mateusza Marciniszyna z klasy III EM. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 25 marca 2022r. o godz.10.30 

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział oraz wspaniałą rywalizację!

Dziękujemy organizatorom za profesjonalne przygotowanie konkursu oraz nagród tj: Panu Tomaszowi Wypaskowi i Panu Pawłowi Chylakowi.

Skład Komisji Konkursu:

Wicedyrektor ZSTiL Robert Gajek, Tomasz Wypasek, Paweł Chylak, Roman Czyżycki

I Szkolny Turniej Piłki Siatkowej ...

Dnia 4.04.2022r na sali sportowej ZSTiL w Żaganiu odbył się "I Szkolny Turniej Piłki Siatkowej". Do zawodów przystąpiło 14 drużyn, które rywalizowały  systemem pucharowym (przegrywający odpada). Rywalizowano do 2 wygranych setów w każdym do 15 punktów. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji turniej wygrała klasa 4 OM, drugie miejsce zajęła kl. 3 EM, a na najniższym stopniu podium zameldowała się klasa 3 GM. 

Wszystkie drużyny uczestniczące w turnieju drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za udział oraz wspaniałą rywalizację!

Script logo