Podręczniki

Aktualności

            

 

1 marca - "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - BIEG TROPEM WILCZYM

Młodzież naszej szkoły już po raz II upamiętniła to święto na sportowo, uczestnicząc w Biegu Tropem Wilczym, który odbył się na Stadionie LA Arena w Żaganiu.

O godz. 12.00 chętni uczniowie stanęli na starcie biegu na symbolicznym dystansie 1963 metry (1963r. jest datą śmierci ostatniego z Wyklęty - Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”). Po zaciętej rywalizacji najlepszym zawodnikiem okazał się Stanisław Chodur z klasy 1LO, drugi zameldował się Aleksander Pawlak - 1 ME, a trzeci na metę wbiegł również uczeń klasy 1ME - Krystian Kopaniecki. Najlepsi zawodnicy zostali udekorowani medalami, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Miejmy nadzieję, że ta aktywna forma upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wejdzie na stałe do kalendarza imprez i stanie się cyklicznym i masowym wydarzeniem w naszej szkole.

"Supertechnik Mechatronik" - X Międzywojewódzki konkurs

Ogłaszamy Wszem Wobec i Każdemu z osobna, iż w naszej szkole - Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu - 24 marca 2023r. odbędzie się X Międzywojewódzki konkurs o tytuł  „Supertechnika Mechatronika”

Zapraszamy!

Więcej informacji: kliknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych...

Nasi uczniowie w Żagańskim Pałacu Kultury uczcili pamięć żołnierzy wyklętych (rocznica 1 marca), poprzez udział w koncercie 96 uczniów i 6 opiekunów oraz udział w projekcji filmu biograficznego  "Pseudonim Lufa" o życiu ppor. Henryka Wieliczki, który był żołnierzem V a następnie VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Na filmie było 30 uczniów i 2 opiekunów.

Sukces uczennicy ZSTIL ...

Joanna Pisarczyk (kl. 4PM) została finalistką XIII edycji ogólnopolskiego konkursu ELEKTRON, który odbył się 24.02.2023r na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. 

Joanna rywalizował z najlepszymi automatykami w Polsce i uplasowała się w rankingu konkursu wśród najzdolniejszej młodzieży promującej wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją, optoelektroniką, fotoniką oraz mechatroniką. Gratulujemy sukcesu!

Po zakończeniu części finałowej, uczestnicy wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzenia  Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz zapoznania się z kołami studenckimi działającymi na Wydziale. Uczestnikom zaprezentowano m.in. laboratorium optoelektroniki, Clean Room, mikrosystemów grubowarstwowych oraz chemii mokrej.

Uczniowie żagańskiej „60”-tki już po raz czwarty są finalistami  konkursu ELEKTRON.

Opiekunem Joanny jest pani Agnieszka Pisarczyk nauczyciel kształcenia zawodowego w zawodzie technik mechatronik.

A.P.

Powtórka do matury

 

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ zaprasza do uczestnictwa w wykładzie, który stanowi powtórkę materiału dla maturzystów. Ponadto to dobra okazja dla młodzieży, aby zapoznać się z ofertą kierunków studiów na UZ. Wykład odbędzie się w w ramach Dni Otwartych na UZ 1 marca 2023r. 

Wyniki ankiety na najpopularniejsze młodzieżowe słówko ZSTiL

Z okazji Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole została przeprowadzona ankieta na najpopularniejsze młodzieżowe słówko ZSTiL. Wzięło w niej udział 388 osób.

Wygrało słówko NPC 😊

Cytując Słownik Języka Polskiego, słowo tooznacza zwykłą, niewyróżniającą się osobę. Kogoś, kto zachowuje się i ubiera jak inni, ale też kogoś, kto zachowuje się mechanicznie, dziwnie – jak postać z gry. Od ang. non-playercharacter, non-playablecharacter (NPC) – określenia z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza.

Na drugim miejscu znalazł się wyraz SLAY, oznaczający (z ang. slay – niszczyć, gromić) coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo kogoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem. Używany, gdy ktoś nam się podoba albo gdy jesteśmy z czegoś zadowoleni, a nawet jako okrzyk triumfu. Slangowo „youslay me” stosowane było jako komentarz do dowcipnej wypowiedzi już sto lat temu.

Dziękujemy za udział w ankiecie!

Ogólnopolski Konkurs

"Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni"

https://www.konkurswykleci.pl/ 

Więcej informacji o konkursie u p. K. Faligowskiej - Śliwak

Bal Studniówkowy ZSTiL w Żaganiu ...

11 lutego 2023 roku w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w Żaganiu odbyła się studniówka Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

Bawili się uczniowie klas technikum mechatronicznego, mechanicznego, teleinformatycznego, reklamy, ekonomicznego i uczniowie klas Liceum Ogólnokształcącego ogólnego i z edukacją policyjną. Uczniowie podziękowali Rodzicom i Nauczycielom za lata wychowania i nauki. Były kwiaty i łzy wzruszenia.

Dyrektor szkoły Zbigniew Stebelski życzył uczniom sukcesów podczas egzaminów maturalnych, a zabawa studniówkowa niech da radość, uśmiech i wspomnienia na całe życie. Dyrektor podziękował i pogratulował Rodzicom sukcesów dzieci. Pięknie zatańczony Polonez otworzył bal studniówkowy podczas którego wspólnie bawili się uczniowie z rodzicami i nauczycielami.

Lekcja geografii w środowisku ...

 

Uczniowie 2 klasy technikum mechatronicznego 17.02.2023 roku uczestniczyli w lekcji geografii na terenie Wzgórza Bismarcka w Żaganiu. Oprócz wiedzy z geografii, iż obiekt zbudowano z eratyków i granitu poznali historię obiektu, jak powstawał i jaką w przeszłości pełnił funkcję w mieście. Następnie poznawali rośliny w Żaganskiej Kaktusiarni.

JR

 

Drodzy Uczniowie

,

21 lutego 2023 r. obchodzimy Dzień Języka Ojczystego i w związku z tym zapraszamy Was do wzięcia udziału w głosowaniu na najpopularniejsze młodzieżowe słówko ZSTiL. Głosowanie trwa do czwartku, 23 lutego 2023r. 

 

LINK DO ANKIETY:

https://docs.google.com/forms/d/1zpjE7eNULazPAcRgydpQ4SsUr9VcdC_CgE5DbkYPXD4/edit

 

Uczniowie ZSTiL w Żaganiu na Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej ...

Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu wzięli udział w eliminacji XLVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej który odbył się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 3 lutego 2023 roku. Do rozgrywek II etapu zakwalifikowali się Adam Matysiak i Paweł Wołczek, uczniowie technikum mechatronicznego. OOWEE jest jedną z najstarszych olimpiad wysokiej technologii, objęta patronatem honorowym MEiN. Nasi mechatronicy poza zmaganiami z zadaniami konkursowymi mieli możliwość zwiedzić Kraków z jego licznymi atrakcjami.

Wiedza i nabyte doświadczenie przyniesie efekt w kolejnych konkursach i olimpiadach w jakich uczestniczą nasi uczniowie. Opiekunem uczniów jest pan Zdzisław Kapiński nauczyciel kształcenia zawodowego w zawodzie technik mechatronik.

Zarząd Powiatu Żagańskiego wsparł finansowo udział uczniów w olimpiadzie.

Zbigniew Stebelski

Uczniowie ZSTiL w Żaganiu

Przed Wami czas odpoczynku ferii zimowych.

To najlepszy okres do rozwijania swoich pasji i zainteresowań, czas poznawania nowych miejsc i ludzi a czasem po prostu zwykłego lenistwa. Życzę bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Mam nadzieję że wrócicie wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci oraz wypoczęci, z nową energią do nauki w kolejnym semestrze. Pamiętajcie o zdrowiu swoim, koleżanek i kolegów.

 

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

           Zbigniew Stebelski

Ferie w Żaganiu

 

Propozycje i harmonogram atrakcji podczas ferii zimowych w Żaganiu sprawdzić można w artykule:

https://urzadmiasta.zagan.pl/2023/01/20/aktywne-ferie-w-zaganiu-ciekawe-pomysly-na-odpoczynek-w-miescie/ 

ZSTiL w gronie najlepszych szkół

 

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu w gronie najlepszych techników w województwie lubuskim i w Polsce.

 

W rankingu techników nasi uczniowie są na 12 miejscu w województwie lubuskim i na 393 miejscu w Polsce.

Jesteśmy szkołą, która jako jedyna w kategorii technika została sklasyfikowana ze szkół powiatu żagańskiego.

To wspólny sukces wynikający ze współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców i samorządu lokalnego Starostwa Powiatowego w Żaganiu.

 

Ranking https://2023.technika.perspektywy.pl/2023/rankings/ranking-lubuski

Istnieje możliwość pobrania przyznanego dla naszej szkoły Znaku jakości - "Tarczy" pobierz

Literacka podróż - "Ballady i romanse" A. Mickiewicza ...

 

Rok 2022 został uznany za Rok Romantyzmu Polskiego. Głównym twórcą tego okresu jest Adam Mickiewicz. To właśnie napisane przez niego „Ballady i romanse” (1822r.) stały się dziełem przełomowym w polskiej literaturze; dziełem, które wyznaczyło nowe spojrzenie na rolę literatury i sztuki. Uczniowie naszej szkoły w piątek, 13 stycznia 2023r. upamiętnili to wydarzenie, przygotowując krótkie przedstawienie, podczas którego zaprezentowali kilka ballad ze wspomnianego zbioru ...

Sukces uczennicy ZSTiL

 

Joanna Mrozik (kl. 3 LP) awansowała do etapu ogólnopolskiego III Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. Joanna zdobyła w 2 etapach 40 pkt, co dało jej 25 miejsce w kraju i awans do III etapu, który odbędzie się 15 marca 2023r.

Wyniki: https://prawaucznia.pl/olimpiada-202223/wyniki-II-etapu-202223.pdf

W GRONIE UCZNIÓW ZSTIL W ŻAGANIU RADNE MŁODZIEŻOWEGO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO ...

 

Uczennice naszej szkoły, Kinga Rydzewska (klasa 4PP) i Aleksandra Sokołowska (klasa 3 LO), zakwalifikowały się do grona Radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Inauguracyjna sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego odbyła się 16.01.2023 r. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. 

Gratulujmy Kindze oraz Aleksandrze i życzymy im wytrwałości, zapału w tej ważnej i odpowiedzialnej pracy, powodzenia w realizacji ambitnych zamierzeń, podejmowania inicjatyw i pełnego zaangażowania w budowanie lepszego jutra.

ZSTiL w gronie najlepszych szkół

 

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu w gronie najlepszych techników w województwie lubuskim i w Polsce.

 

W rankingu techników nasi uczniowie są na 12 miejscu w województwie lubuskim i na 393 miejscu w Polsce.

Jesteśmy szkołą, która jako jedyna w kategorii technika została sklasyfikowana ze szkół powiatu żagańskiego.

To wspólny sukces wynikający ze współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców i samorządu lokalnego Starostwa Powiatowego w Żaganiu.

 

https://2023.technika.perspektywy.pl/2023/rankings/ranking-lubuski

XIII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ELEKTRON - WYNIKI

W roku szkolnym 2022/2023 w konkursie ELEKTRON startowało ponad 1000  uczniów z ponad 40 szkół. Limitem punktowym pozwalającym na zakwalifikowanie się do ścisłego Finału było 86 punktów na 128 możliwych.  Wśród zakwalifikowanych jest Joanna Pisarczyk z klasy IV technikum mechatronicznego z wynikiem 102 punktów. 

Finał odbędzie się 24 lutego 2023 na terenie Politechniki Wrocławskiej - Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki,  podczas którego uczestnicy konkursu będą mogli zwiedzać interesujące laboratoria naukowe i dydaktyczne Wydziału. 

Gratulujemy wyników i dziękujemy za udział w eliminacjach konkursu.

A.P.

Najpiękniejsze leśne ujęcia ...

 

Uczniowie technikum reklamy sięgnęli po nagrody w wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Las w oczach młodych ludzi”. Celem konkursu było uwrażliwienie młodzieży na piękno przyrody, dostrzeganie niezwykłych detali, które powstały w sposób naturalny lub w wyniku działań człowieka. Ważnym elementem konkursu było zachęcenie do wędrówek po leśnych terenach, odkrywanie niezwykłych i niespotykanych miejsc i zjawisk w naturze leśnej.

 

Wrażliwość artystyczną uczniów technikum reklamy doceniło jury nagradzając i wyróżniając następujące osoby.

Kategoria pejzaż

I miejsce – Julia Deleska kl. 1 RA

wyróżnienie - Daniel Jarosztowski Kl.1 RB

wyróżnienie - Karolina Pinkosz kl.4 PR

wyróżnienie – Martyna Ryś kl. RB

Kategoria zwierzęta

wyróżnienie – Julia Myśków kl. 2 RE

wyróżnienie – Amelia Pityńska kl.1 RB

Kategoria zjawisko

II miejsce – Katarzyna Koteluk kl.4 PR

wyróżnienie – Julia Deleska kl. 1 RA

Nasi stypendyści z ZSTiL

 

W dniu 12 grudnia 2022 r., w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Na rok szkolny 2022/2023 w województwie lubuskim stypendia Prezesa Rady Ministrów otrzymało 153 uczniów. Stypendyści odebrali dyplomy z rąk Ewy Rawy, Lubuskiego Kuratora Oświaty oraz Władysława Dajczaka, Wojewody Lubuskiego.

Z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu troje uczniów odebrało stypendia:

·         Nikola Anna Wojtal·         Alicja Pachlińska·         Mateusz Matuszaka

 

Gratulacje i życzenia sukcesów w kolejnych latach nauki!

Script logo