Podręczniki

Aktualności

            

 

Wyniki etapu szkolnego II Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia ...

 

Po analizie protokołów z etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia (rok szkolny 2021/2022) stwierdza się, co następuje: do etapu szkolnego 78 szkół zgłosiło 535 osób. Ostatecznie wzięło w nim jednak udział 428 osób reprezentujących 72 szkoły.

 

W ZSTiL Żagań udział w Olimpiadzie wzięło 20 osób. Osoby, które awansowały do kolejnego etapu wojewódzkiego to:

1. Damian Broniewski (33 miejsce- 20 pkt- I miejsce w województwie lubuskim).

2. Krzysztof Wołczek (54 miejsce- 17 pkt)

3. Oliwia Burzyńska (62 miejsce- 16 pkt)

4. Wiktoria Ciechoń (63 miejsce- 16 pkt)

5. Naomi Zwierz (81 miejsce- 15 pkt)

6. Jakub Sarańczak (82 miejsce- 15 pkt)

7. Jakub Antosz (83 miejsce- 15 pkt)

8. Laura Wójcikowska (84 miejsce- 15 pkt)

9. Jędrzej Szydzik (85 miejsce- 15 pkt)

II etap (etap wojewódzki) polega na sporządzeniu albo pracy pisemnej, albo materiału wideo na temat: „Jak powinna wyglądać szkoła, która respektuje prawa osób uczących się?”. Termin na przesłanie pracy to 17 grudnia br., a wszelkie szczegóły techniczne są zawarte w Regulaminie: http://prawaucznia.pl/olimpiada-202122/regulamin-olimpiady.pdf

Katarzyna Faligowska-Śliwak

Wyniki konkursu fizyka w obiektywie.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie fizycznym. Prace konkursowe, polegały na wykonaniu fotografii własnego autorstwa, przedstawiające dowolnie wybrane zjawisko fizyczne. Zjawiska te można było zaczerpnąć z otaczającej przyrody lub wywołać w przeprowadzonym eksperymencie. Poniżej prezentacja prac wraz z wynikami:

Prezentacja prac konkursowych

XII Quiz Niepodległości więcej ...

Po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska zdobyła niepodległość.

Stało się to w listopadzie 1918 r. By uczcić ten dzień 10 listopada 2021 r. w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, już po raz 12, odbył się Quiz Niepodległości, który sprawdził wiedzę uczniów w tej tematyce. 

W rywalizacji uczestniczyły trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy pierwsze technikum:

kl. 1 RE (Natalia Misiak, Patrycja Szpyrka, Jakub Kempa-Chwiała), kl. 1 EK (Oliwia Chudoń, Konrad Kowalczuk, Zuzanna Prasał) oraz drużyna kl. 1 ME (Piotr Grodzki, Igor Szmigielski, Maciej Ćwik). Po wyrównanej rywalizacji zwycięzcami zostali reprezentanci klasy 1 ME, drugie miejsce zajęła klasa 1 RE, a trzecie klasa 1 EK. Serdecznie gratulujemy! 

Wszystkie drużyny zostały uhonorowane nagrodami, które ufundowali: firma IT Partner, ZSTiL w Żaganiu, redakcja „Zeszytów Żagańskich”, zaś patronem medialnym był „Gazeton”.

Organizatorami quizu byli: Aneta Hodowana i Robert Zarzycki przy współpracy Renaty Marcinkowskiej.

Wiktoria KARBOWNICZEK

Kornelia WITKOWSKA

Fot. Emilia BARTLIŃSKA

Dzień Szacunku Dla Munduru

 

 

 

 

Uczniowie ZSTiL w Żaganiu

 

W dniu 11 listopada, Narodowego Święta Niepodległości, w Sali Tradycji 11LDKPanc zorganizowany zostanie "Dzień szacunku dla munduru" pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Zapraszamy do odwiedzenia Sali Tradycji w godz. 10.00 - 15.00. Zaprezentujemy umundurowanie Wojska Polskiego oraz umożliwimy spotkanie z żołnierzami.

Podczas prezentacji będzie także możliwość zapoznania się z historią i tradycją 11LDKPanc.

Turnieje sportowe z okazji Święta Niepodległości

 

Nauczyciele wychowania fizycznego zapraszają w środę dn. 10.11.21r. do udziału w turniejach sportowych z okazji Święta Niepodległości!

- o godz. 10.00 na sali gimnastycznej odbędzie się turniej badmintona dziewcząt i chłopców

- o godz. 11.00 w auli szkolnej odbędzie się turniej szachowy dziewcząt i chłopców

Zapisy u nauczycieli wychowania fizycznego.

 

Zapraszamy!

Bieg Niepodległości

 

W związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości 11.11.2021 r.

Samorząd Uczniowski zachęca uczniów do uczestnictwa w Biegu Niepodległości. Więcej informacji u nauczycieli wf- p. P. Urbana oraz p. M. Szymczyka.

Dnia 10. 11. 2021 r. Samorząd Uczniowski przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na schronisko zwierząt w Szprotawie (Fundacja Oczami Kota). Zachęcamy też do podarowania kocy dla zwierząt na zimę.

Dnia 10.11.2021 r. zachęcamy do włączenia się wszystkich nauczycieli w akcję Niepodległa do Hymnu!- czyli odśpiewania hymnu w poszczególnych klasach w najbliższą środę o godz. 11:11. (link: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-dolacz-do-akcji-11-listopada/)

Uczniowie z klasy policyjnej trenowali z kandydatami do służby w Policji więcej ...

 

W sobotę, 6 listopada br. uczniowie z klas policyjnych ćwiczyli na sprawnościowym torze przeszkód dla kandydatów do służby w Policji. Zajęcia na Hali Sportowej Arena w Żaganiu przy ul. Kochanowskiego odbyły się pod okiem policyjnych instruktorów z Gorzowa Wlkp., Żagania i Żar.  Uczniowie klas policyjnych mogli wysłuchać cennych wskazówek jak przygotować się do testu sprawności fizycznej dla kandydatów  do służby w Policji. A po  rozgrzewce ćwiczyli poszczególne  elementy trudnego toru przeszkód. W drugiej części zajęć uczniowie razem z kandydatami do służby w Policji, pokonywali cały tor przeszkód i sprawdzali swoją kondycję fizyczną, siłę i wytrzymałość.  Uczniowie którzy trenowali na hali sportowej wezmą udział w Turnieju Klas Policyjnych, który organizuje Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. 

W czasie zajęć na hali sportowej uczniowie rozmawiali z Komendantem Powiatowym Policji w Żaganiu, inspektorem Marcinem Sapunem i komisarz Marzeną Śpiewak z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim na temat etapów przyjęcia do służby w Policji i studiów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. 

Opr. Sylwia Woroniec

45 Olimpiada Języka Niemieckiego więcej ...

 

W piątek 5.11.2021 odbyły się w naszej szkole eliminacje szkolne 45 Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. W olimpiadzie wzięli udział zainteresowani uczniowie z klas I, III i IV. Dołączamy test olimpiady i klucz odpowiedzi.

Katedra Języka Niemieckiego

Śladami lokalnej historii i architektury więcej ...

26.10. 2021 uczniowie kl. 3 GL wraz z opiekunami: K. Faligowską – Śliwak oraz J. Koźmińską udali się na spacer śladami lokalnej historii i architektury. Młodzież miała okazję usłyszeć historię okolicznych kościołów (kościoła pw. Łaski – obecnie wieża kościoła poewangelickiego, Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, kościoła pw. Świętego Ducha) oraz poznać architekturę zabytkowych budynków. W celu upamiętnienia tradycji, uczniowie mogli zapalić symboliczne znicze podczas zwiedzania Cmentarza Komunalnego, poznając szczególnie zabytkową część tego miejsca, związaną z postaciami zasłużonymi dla Żagania. Młodzież odwiedziła groby należące m. in. do:  rodziny Willmanów- żagańskich fabrykantów, rodziny Ostrowskich – uczestników powstania warszawskiego, Mariana Świątka-żagańskiego regionalisty, Pawła Wiktorskiego - żagańskiego weterynarza i publicysty, Tomasza Niesłuchowskiego - byłego wójta Gminy Żagań, Marka Kopty - byłego Burmistrza Miasta Żagań i byłego żagańskiego wicestarosty. Spacer był okazją do głębszego poznania lokalnej historii oraz – w obliczu zbliżającego się Święta Zmarłych – do refleksji na temat ulotności ludzkiego życia.

"AI - Sztuczna Inteligencja w edukacji. Kreatywność a Przemysł 4.0 " Konferencja w ŻPK więcej ...

27 października w Żagańskim Pałacu Kultury odbyła się I Konferencja Liderów Oświaty i Przedsiębiorców „AI - Sztuczna Inteligencja w edukacji. Kreatywność a Przemysł 4.0”. Wydarzenie otworzył dyrektor Zbigniew Stebelski witając licznie zgromadzonych gości ze świata edukacji, samorządów oraz przemysłu. Inicjatywa połączenia tych trzech sfer zrodziła się w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie za sobą czwarta rewolucja przemysłowa.

Podczas wystąpień starano się odpowiedzieć na pytania dotyczące modelu kształcenia, jaki należy realizować w rzeczywistości transformacji cyfrowej, jakie kwalifikacje i umiejętności rozwijać. Prof. dr hab. Jan Fazlagić podkreślał w swoim wystąpieniu rolę kreatywności w procesie edukacji. Ludzie najbardziej kreatywni to często nie ci, którzy brylują w towarzystwie, ale ci, którzy są najbardziej wytrwali w dążeniu do celu i mimo wielu porażek po drodze dążą do perfekcji w tym co robią. W tym kontekście bardzo ważna jest rola nauczycieli, którzy kształtują w uczniach wytrwałość i zapał do pracy. Zaproszeni goście brali czynny udział w konferencji. Mierzyli się z nietypowymi zadaniami w czasie interaktywnych konkursów i quizów.

Obcować z nowymi technologiami mogli także uczniowie klas ósmych żagańskich szkół podstawowych. W ramach gry edukacyjnej „Abilities Game” trzyosobowe drużyny musiały się zmierzyć z kreatywnymi zadaniami przygotowanymi przez naszą szkołę na licznych stanowiskach, m.in. humanistycznym, językowym, technikum reklamy, ekonomicznym, mechanicznym mechatronicznym czy Szkoły Branżowej. Przyszli absolwenci szkół podstawowych mogli również poznać zawód policjanta, czy strażaka. Nasi najmłodsi goście z trzecich klas szkół podstawowych mogli wziąć udział w grach i zabawach rozwijających kreatywność w Centrum Rozwoju Efektywnej Edukacji NIKOLA. 

Konferencja została objęta patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy oraz Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

Plebiscyt Edukacyjny Szkoła Roku na Medal

 

Nasza szkoła została nominowana w Plebiscycie Edukacyjnym Szkoła Roku na Medal przeprowadzanym przez Gazetę Lubuską. Chcąc na nią zagłosować można wejść na stronę https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/zespol-szkol-technicznych-i-licealnych%2C2253415/#sms-plebiscyty i kliknąć lub wysłać SMS SZG.271 na numer 72355 (koszt 2,46 zł).

 

Wśród nominowanych z ZSTiL do tytułu Nauczyciel na medal 2021 znaleźli się:

1. Ks. Łukasz Bajcar- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/lukasz-bajcar%2C2199557/#sms-plebiscyty. Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.197 na numer 72355.

2. Paweł Chylak- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/pawel-chylak%2C2199549/ Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.19 3na numer 72355.

3. Katarzyna Faligowska-Śliwak- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/katarzyna-faligowska-sliwak%2C2199541/ Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.189 na numer 72355

4. Robert Gajek- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/robert-gajek%2C2199553/ Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.195 na numer 72355.

5. Aleksandra Gałązka- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/aleksandra-galazka%2C2199525/#sms-plebiscyty Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.181 na numer 72355.

6. Joanna Kosińska- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/joanna-kosinska%2C2199535/#sms-plebiscyty Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.186 na numer 72355.

7. Zbigniew Wróblewski- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/zbigniew-wroblewski%2C2199555/ Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.196 na numer 72355.

Głosowanie odbywa się do 2 grudnia 2021. Zwycięzcy przechodzą do kolejnego etapu.

Życzymy dobrej zabawy i gratulujemy nominowanym

G.L.

Aby zdrowym być ...

Tradycją się stało obchodzić dzień zdrowej żywności w naszej szkole. 

W corocznej akcji „Szkolnego Pikniku Zdrowia” odbyła się prelekcja o tematyce zaburzeń i nieprawidłowościach występujących w procesie odżywiania się, którą poprowadziła pani Magdaleny Dery dietetyk Natur House w Żaganiu. W spotkaniu  uczestniczyli uczniowie klasy 2 LO.

Młodzież naszej szkoły przygotowała zdrowe przekąski, które można było próbować w zorganizowanym na korytarzu stoisku.

Przygotowano wystawę prac plastycznych o tematyce zdrowego stylu życia.

Uczniowie naszej szkoły mogli również wziąć udział w „Szkolnym Turnieju Badmintona”.                  

 Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym osobom

   Organizatorki akcji

      pani Jadwiga Rędziak, pani Renata Mudrak, pani Katarzyna Cieplicka, pani Renata Podkidacz i pani Joanna Szymkiewicz – pielęgniarka szkolna.

AI - Sztuczna Inteligencja w Edukacji. I Konferencja Liderów Oświaty i Biznesu - Kreatywność w Przemyśle 4.0.

 

Czwarta rewolucja przemysłowa (Przemysł 4.0) zmienia naszą rzeczywistość poprzez cyfrową transformację. Zmiana dotyka każdej sfery naszego życia, zatem również sfery edukacji. Jednak czy szkoły są na to gotowe? Zespół Szkół Technicznych i Licealnych jest gotowy na transformację i chce zintegrować środowiska przedsiębiorców, samorządowców, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów wokół wyzwań związanych z rozwojem Przemysłu 4.0.

Już 27 października 2021 r. w Żagańskim Pałacu Kultury odbędzie się pierwsze tego typu wydarzenie w naszym regionie. "AI - Sztuczna Inteligencja w Edukacji. I Konferencja Liderów Oświaty i Biznesu - Kreatywność w Przemyśle 4.0." Podczas konferencji zostanie poruszony temat kreatywności oraz sposobu integrowania biznesu i edukacji do przemysłu 4.0, odbędzie się gra integracyjna oraz dyskusja panelowa.

Organizatorami wydarzenia są:

Starostwo Powiatowe w Żaganiu, Miasto Żagań, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Fundacja Rozwoju Efektywnej Edukacji FREE, FESTO Didactic PL

Imprezy towarzyszące to m.in.:

"Warsztaty kreatywności, rozwiązywanie problemów naukowych i technologicznych” – Centrum Rozwoju Efektywnej Edukacji NIKOLA

"Abilities Game” –  gra edukacyjna

"Strefa diagnoz” – wyznaczanie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej. Poznanie miejsca na rynku pracy, które zapewniają osobiste zadowolenie i satysfakcję.

"Kariera w mundurze” – atrakcje Straży Pożarnej i Policji.

"Stoisko Lubuskie Talenty Program Stypendialny”

"Stoisko World Skills Poland”

WYCIECZKA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA DO ZAKŁADÓW PRACY W ŻAGANIU więcej ...

Podróże kształcą wykształconych.

W poniedziałek 18.10.2021 uczniowie klasy drugiej technikum mechatronicznego uczestniczyli w wycieczce międzyprzedmiotowej do zakładów pracy DRINGENBERG Polska Sp. z o.o. i KIETZMANNcoatings Sp. z o.o. w Żaganiu, które są wiodącymi zakładami w powiecie żagańskim w wysokotechnologicznej obróbce metali.

W trakcie wycieczki nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym jak i z profilem działalności zakładów pracy. 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto dla wszystkich uczniów i  pracowników oświaty.

Z tej okazji życzę wszelkiej pomyślności, dużo uśmiechów i radości.

Niech szkoła będzie dla Was czasem rozwoju i realizacji swoich pasji i zainteresowań.

Niech wszystkie dni roku szkolnego będą spokojne, pełne zadowolenia ale i odpowiedzialności za siebie, swoich kolegów i koleżanek.

 

 

   Zbigniew Stebelski

Dyrektor

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych

ul. Pomorska 7

68-100 Żagań

tel.: 68 4787681

kom.: 662292366


 

Oktoberfest w ZSTiL więcej ...

Każdego roku z początkiem jesieni zaczyna się w niemieckim Monachium Oktoberfest – jeden z największych na świecie festynów ludowych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali liczne plakaty o tematyce bawarskiego święta oraz stoisko, które przybliżyło historię tego festynu, tradycje i ciekawostki z nim związane. Dla uczniów oraz nauczycieli przygotowano pieczone kiełbaski, precle oraz słodkości, których można było skosztować przy akompaniamencie bawarskich szlagierów. Na lekcjach języka niemieckiego nie zabrakło filmów, prezentacji multimedialnych oraz quizów dotyczących tego wyjątkowego wydarzenia.

Wyniki szkolnego konkursu OMNIBUS więcej ...

W dniu 24.09.2021r. w naszej szkole odbył się konkurs fizyczno-matematyczny „OMNIBUS”. Konkurs odbył się w tym samym czasie co wydarzenie „Noc Naukowców”, organizowany przez UAM Poznań. Celem konkursu jest popularyzacja fizyki i matematyki wśród uczniów. Rozwijanie zdolności i zainteresowań fizycznych i matematycznych. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia. Budzenie nawyku współzawodnictwa. 

100 ROCZNICA URODZIN KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. 

W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”.

Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. 

Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań.

 

Zapraszamy uczniów ZSTiL do wzięcia udziału w konkursach związanych z poetą K. K. Baczyńskim – szczegóły na plakacie. 

Uczniowie klas policyjnych na strzelnicy w Tomaszowie ...

29 września 2021 r. uczniowie kl. III PP i III GP LO z Edukacją Policyjną pod opieką p. S. Woroniec i p. P. Urbana pojechali na całodniową wycieczkę na strzelnicę w Tomaszowie. Dzięki Lubuskiemu Stowarzyszeniu  „Parabellum” w Nowej Soli uczniowie dwóch najstarszych klas policyjnych z naszej szkoły rozpoczęli w nowym roku szkolnym praktyczne zajęcia strzeleckie. W pierwszej części spotkania instruktor strzelectwa poprowadził zajęcia teoretyczne dotyczące m.in. bezpieczeństwa na strzelnicy, bezpiecznego posługiwania się bronią i budowy broni palnej. Po części teoretycznej uczniowie w pięcioosobowych grupach strzelali pod bacznym okiem instruktora z broni palnej krótkiej z ostrej amunicji. Uczniowie strzelali z pistoletu P 99 Walther. Jest to broń palna, którą mają polscy policjanci.

Oprócz zajęć strzeleckich uczniowie mogli w pełni korzystać z całego obiektu strzelnicy. Były rozmowy przy ognisku, grill, gorąca herbata, dobra pogoda i świetne nastroje:) 

Panu Mariuszowie Woroniec z Lubuskiego Stowarzyszenia  „Parabellum” w Nowej Soli serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie, merytoryczne wsparcie i pomoc w realizacji zajęć strzeleckich na strzelnicy w Tomaszowie.

II edycja Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia

Rozpoczęły się zapisy szkół i chętnych uczniów do II edycji Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. Zapisy do 8 października 2021 r. u p. M. Krawiec lub p. K. Faligowskiej- Śliwak.

Etap szkolny odbędzie się 13 października 2021 r. o godz. 10.

Tegoroczna liczba partnerów Olimpiady jest rekordowa, a nagrody na rzecz finalistek i finalistów przekazali: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Marszałek Sejmu, Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu upoważniony do reprezentowania całego sądownictwa administracyjnego, Miasto Poznań, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, prof. dr hab. Robert Grzeszczak (WPiA UW, Przewodniczący KNP PAN), Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Niektóre uczelnie wyższe zapowiedziały już ponadto przyznawanie indeksów za sukces w naszej Olimpiadzie. Szczegóły w tym zakresie zostaną jednak podane niebawem.

Szczegóły, regulamin oraz dokumenty zgłoszeniowe dostępne są pod tym linkiem: http://prawaucznia.pl/ii-edycja-olimpiady-wiedzy-o-prawach-ucznia/

Europejski Dzień Języków Obcych ...

Każdego roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Jest to wielkie święto całego środowiska edukacji językowej, które ma na celu m.in. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków obcych, szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami; promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie.

Po raz kolejny nasza szkoła również celebrowała ten dzień – na lekcjach języków obcych uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne, przygotowali plakaty oraz hasła w różnych językach, śpiewali piosenki obcojęzyczne. Wybrane klasy wzięły udział w konkursie z niemieckiego i angielskiego, w którym bezkonkurencyjna okazała się klasa 3 PL.

Dziękujemy wszystkim uczniom za kreatywność i zaangażowanie!

Script logo