Podręczniki

Aktualności

          

Czytanie i zdrowie ...

Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

(W. Szymborska)

Uczniowie klasy 2 Technikum Reklamy odwiedzili Miejskie Przedszkole nr 2 w Żaganiu. Celem wizyty było czytanie młodszym kolegom wierszy Jana Brzechwy oraz propagowanie zdrowych nawyków żywienia. Przedszkolaki ciepło przyjęły starszych kolegów i z uwagą wsłuchiwały się w interpretację zabawnych wierszyków. Podczas spotkania nasi uczniowie ćwiczyli sztukę pięknego czytania, pokazali swoje aktorskie talenty, zadbali również o przygotowanie odpowiednich rekwizytów i rysunków. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały wierszy a uśmiech na ich twarzach był najlepszą nagrodą.

Hazard ...

Uczniowie technikum ekonomicznego ZSTiL w Żaganiu uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową w ramach akcji edukacyjnej skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych. W ramach przeprowadzonych warsztatów nasi ekonomiści dowiedzieli się: • czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach; • zapoznali się z zagrożeniami wynikającymi z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznymi grami internetowymi; • uświadomili sobie jakie skutki niesie ze sobą uzależnienie od hazardu.

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

A czy Ty wiesz, że hazard to niebezpieczna gra, od której można się bardzo szybko uzależnić ?

Zostań ekonomistą będziesz wiedział więcej!

Pamiętaj!

Jednym z wielu patologicznych zachowań jest ryzykowna gra ponad wszystko i nade wszystko – hazard jest bardzo niebezpieczną grą!

Mikołajki na Kręgielni klasy II ME

 

W dniu Mikołajek uczniowie z  klasy II technikum mechatronicznego  postanowili zorganizować wycieczkę, której celem byłoby nie tylko spędzanie mile czasu i integracja, ale także realizacja swoich pasji i zainteresowań. Uczniowie zdecydowali, że Mikołajki spędzą na kręgielni w Żarach. Klasa pod opieką p. A. Pisarczyk i p. Z. Kapińskiego spędziła ten czas na emocjonujących rozgrywkach m.in.  przy stołach  bilardowych, torach kręgielni czy gry w tenisa stołowego. Uczestnicy śmiali się i dopingowali nawzajem, był też czas na wspólne rozmowy i żarty. Było to wspaniałe doświadczenie, które jeszcze bardziej umocniło więzi klasy jako grupy.

AP

Ogólnopolski konkursu "ELEKTRON" ...

W dniu 8 grudnia br. odbyły się eliminacje do XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu ELEKTRON zorganizowanego przez  Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs ELEKTRON dotyczy zagadnień związanych z profilem kształcenia na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, a w szczególności elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji, optoelektroniki i fotoniki oraz mechatroniki.

Udział w rywalizacji wzięło 12 uczniów z klasy II, III,  IV i V technikum mechatronicznego.

Wyniki uczniów wysłano do organizatora.

  AP

Olimpiady ekonomiczne ...

W piątek 08.12.2023 uczniowie Technikum Ekonomicznego zmierzyli się z zagadnieniami Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania” na etapie szkolnym. Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie z Koła ekonomicznego, ale również inni zainteresowani ekonomiści...

Dnia 12.12.2023 r. na wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się Olimpiada Statystyczna. Startowało w niej 56 reprezentantów województwa lubuskiego, w tym dwoje z naszej szkoły ...

W Technikum Ekonomicznym 28 listopada 2023 r. odbyła się „Olimpiada ZUSowa” – etap szkolny.  Cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Udział wzięło około 20 uczniów ...

Wizyta gości z Niemiec ...

W dniu 08.12.2023 przyjechała do Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu delegacja z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego z Cottbus (BTU Cottbus). Celem wizyty było nawiązanie współpracy pomiędzy naszymi placówkami edukacyjnymi. Podczas rozmów z dyrektorem ZSTiL Panem Zbigniewem Stebelskim i jego zastępcą Elżbietą Kowalą strona niemiecka zaprosiła nauczycieli i uczniów naszej szkoły do odwiedzenia na wiosnę 2024 BTU Cottbus celem zapoznania się z możliwościami studiowania polskich uczniów na tej niemieckiej uczelni technicznej. Studenci z Niemiec zainteresowani są natomiast odbywaniem  zawodowych praktyk pedagogicznych w polskich placówkach edukacyjnych jak ZSTiL w Żaganiu.  Goście z Niemiec zwiedzili także razem z wicedyrektorem Arkadiuszem Wołczkiem i nauczycielem j. niemieckiego Jakubem Boryną nowoczesne warsztaty w  ZSTiL, zaznajamiając się ze specyfiką kształcenia zawodowego w żagańskiej placówce. Pozwoli to lepiej przygotować ofertę dalszego kształcenia na niemieckim uniwersytecie w Cottbus, znajdującym się zaledwie ok. 80 km od Żagania.

Pozdrawiam i dziękuję za miłe przyjęcie gości na warsztatach.

Jakub Boryna

Z książką mi do twarzy ...

Uczniowie klas Technikum Reklamy przygotowali sesję fotograficzną, której celem było:

-        zachęcenie młodych ludzi do sięgnięcia po książki,

-        popularyzacja czytania, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu,

-        upowszechnienie fotografii, jako dziedziny sztuki,

-        rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej.

Efekty sesji można oglądać na parterze budynku szkolnego.

Program Erasmus+ Hiszpania ...

W dniach od 2 do 9 grudnia 2023 uczniowie z klas liceum z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu: Weronika Kulikowska, Aleksandra Sokołowska, Alicja Leszcz, Daria Leszcz, Zofia Matuszewska, Klaudia Lewandowska, Wiktoria Zawadzak, Amelia Artemiuk, Klaudia Pawlicka, Zuzanna Husar, Martyna Maszkiewicz, Martyna Szymańska, Oskar Gmerek, Kuba Woźniak, Tomasz Jasek  uczestniczyli w Hiszpanii  w projekcie „Cyfrowe bezpieczeństwo” w ramach programu Erasmus+. Młodzież w trakcie trwania projektu miała okazję doskonalić umiejętności językowe współpracując ze szkołą Los Salesianos Trinidad       w Sewilli oraz informatyczne tworząc w programie Canva w języku angielskim ulotki dotyczące bezpiecznego korzystania  z Internetu.  W wolnym czasie uczniowie poznawali kulturę hiszpańską oraz zabytki znajdujące się w stolicy Andaluzji. Opiekunem grupy była koordynatorka projektu pani Sabina Rawska-Kowala oraz pani Ewelina Mlostoń.

Wiktor zwycięzca ...

Wiktor Rabsztyn, uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, został laureatem II etapu i finalistą ogólnopolskiej „Olimpiady wiedzy o mediach”.

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, organizator wojewódzkich zmagań konkursowych, zakwalifikował do tego etapu 33 uczniów szkół średnich z województwa lubuskiego. Jedynym reprezentantem powiatu żagańskiego w tym gronie był W. Rabsztyn, uczeń kl. 2 technikum ekonomicznego ZSTiL w Żaganiu, opiekunem był Robert Zarzycki.

Etap wojewódzki olimpiady odbył się 8 grudnia 2023 r. w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jury, złożone z pracowników naukowych Instytutu Filologii Polskiej UZ do etapu centralnego zakwalifikowało 10 uczestników, a wśród nich Wiktora Rabsztyna. Finał olimpiady odbędzie się w marcu 2024 r. na Uniwersytecie Warszawskim.

W przerwie między konkursem, a ogłoszeniem wyników, uczestnicy olimpiady i ich opiekunowie uczestniczyli w spotkaniu z Mateuszem Pojnarem, dziennikarzem i absolwentem UZ, autorem książki „Rzeka ma zawsze rację” (o powodzi 1000-lecia i obronie przed nią Nowej Soli) oraz  wykładzie Nadii Zaichenko pt. „Jak media prezentowały katastrofę nad Odrą”.

Laureaci olimpiady obok dyplomów i certyfikatów otrzymali nagrody w postaci voucherów na zakupy w Empiku.

(red.)

Mikołajki ...

 

Mikołajki🎅 W budynku Warsztatów Szkolnych Mechanicznych, młodzież oraz wicedyrektora szkoły odwiedzili Mikołaje, którzy rozdawali słodkości. Nie obyło się bez wierszyków na tą okoliczność😄

Czytamy młodszym ...

 

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2 w Żaganiu, spotkali się z uczniami klasy 2A. Celem spotkania była promocja czytelnictwa wśród młodszych kolegów 

i koleżanek. W trakcie spotkania nasi uczniowie czytali fragment książki pt. Niesamowite przygody dziecięciu skarpetek, której autorem jest pani Justyna Bednarek

Głośne czytanie dzieciom jest bardzo ważne, gdyż rozwija ich pamięć, wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo. Na zakończenie wspólnej zabawy dzieci wykonały projekty własnej skarpetki.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

PODZIEL SIĘ RADOŚCIĄ POMAGANIA ...

 

Szkolny Klub Wolontariatu wśród społeczności szkolnej przeprowadził zbiórkę produktów żywnościowych na paczki świąteczne. W ramach akcji przygotowano i przekazano Rejonowemu Oddziałowi PCK w Żaganiu  paczki dla podopiecznych.

Zostały również przygotowane paczki dla uczniów naszej szkoły będących w trudnej sytuacji materialnej.

Część produktów spożywczych została przekazana do jadłodajni im św. Marii De Mattias przy parafii WNMP  w Żaganiu. 

Bardzo wszystkim dziękujemy za zaangażowanie na rzecz potrzebujących pomocy, otwartość i wrażliwość na potrzeby innych, życzliwość i bezinteresowność oraz aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej i społecznej.

Opiekunki SKW ZSTiL w Żaganiu

Renata Mudrak i Renata Podkidacz

Powiatowy Dzień Wolontariatu ...

 

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariatu uczestniczyli w uroczystych obchodach Powiatowego Dnia Wolontariatu które odbyły się 5 grudnia 2023r. w sali Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Uczniowie przygotowali prezentację dotyczącą działalności SKW w ZSTIL. W trakcie warsztatów młodzież wykonała ozdoby świąteczne, które zostaną wystawione podczas kiermaszu świątecznego z przeznaczeniem na potrzeby podopiecznych Żagańskiego Stowarzyszenia Uśmiech Dziecka.

Piknik zdrowej żywności ...

W naszej szkole kolejny raz odbył się dzień promujący zdrowy styl życia. Odbyła się prelekcja na temat zdrowego odżywiania przeprowadzona przez  panią dietetyk Magdalenę Derę 

z Natur House w Żaganiu. Równocześnie Strażacy z Ochotniczej  Straży Pożarnej w Lubiechowie uczyli na sprzęcie pokazowym młodzież jak należy udzielać pierwszej pomocy.

Na korytarzu odbyła się degustacja zdrowego jedzenia przygotowanego przez młodzież naszej szkoły. W tym dniu szkoła została oplakatowana informacjami wskazującymi na konsekwencje złego odżywiania 

Projekt przygotowały: p. Renata Mudrak, p. Renata Podkidacz, p. Jadwiga Rędziak i p. Joanna Storoż

BEKSIŃSKI i reklama WE WROCŁAWIU ...

 

29.11.2023r. Uczniowie klas technikum reklamy zwiedzili wyjątkową ekspozycję prezentującą niezwykłą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych najbardziej intrygujących współczesnych artystów – Zdzisława Beksińskiego. Na wystawie zaprezentowano 45 oryginalnych obrazów artysty ukazujących jego wyjątkowy i metafizyczny świat. Uzupełnieniem ekspozycji obrazów był wykład i specjalny pokaz obrazów w Stereoskopii . To pierwsze we Wrocławiu tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości słynnego malarza. 

Po sporej dawce wysokiej kultury młodzież mogła spróbować tradycyjnych jarmarkowych przysmaków i napić się krasnalowej gorącej czekolady.  Pobyt na wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym wprowadził nas w świąteczną atmosferę.

Erasmus+ w liceum - okres przygotowań do wyjazdu zakończony!

We wrześniu w drodze rekrutacji zostało wyłonionych 30 uczniów z klas liceum, którzy wezmą udział w tym roku szkolnym w projekcie „Cyfrowe bezpieczeństwo” w ramach programu Erasmus +.Po 2 miesiącach przygotowań pierwsza grupa uczestnikówz klasy 2 LO, 2 LP, 3 LP, 3 LO i 4 LO wyjedzie 2 grudnia 2023 do Hiszpanii. Projekt będzie realizowany przy współpracy ze szkołą  St.Mary’s SchoolwSewilli.

Młodzież w trakcie przygotowań uczestniczyła w zajęciach z języka angielskiego, z informatyki oraz w zajęciach integracyjnych. Uczniowie podczas przygotowania kulturowego zapoznali się z kulturą hiszpańską oraz tradycjami tego kraju.

Ogromne podziękowania należą się Pani Renacie Podkidacz i Pani Joannie Timoszyk oraz klasie 3 Technikum Reklamy za stworzenie i wykonanie logo naszej szkoły na bluzach projektowych ):

Rozbiegane dyktando z wieżą w tle ...

Zabawa i nauka z humorem i odrobiną adrenaliny była myślą przewodnią zajęć z języka niemieckiego na świeżym powietrzu. Uczniowie klas 3RE, 5PN, 5PR, 2EK, 4EK, 2ME, 2LP mieli okazję przekonać się, że pisanie dyktanda wcale nie musi być nudne.

Zasady bieganego dyktanda są proste. Uczniowie dzielą się na grupy, wśród których są biegacze i pisarze. Biegacz ma za zadanie zapamiętać jak największą ilość tekstu i przekazać go osobie piszącej dyktando, podbiegając do niej. Wygrywa drużyna, która jak najszybciej przepisze tekst popełniając jak najmniejszą ilość błędów. 

Tekst dyktanda dotyczył historii wieży, która dla nas, społeczności 60-tki, jest miejscem szczególnym. Był najeżony trudnymi, długi wyrazami niemieckimi i skomplikowanymi strukturami gramatycznymi. Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać wers, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę poprawną pisownię i interpunkcję.

Metoda rozbieganego dyktanda rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem, prawidłową wymowę, spostrzegawczość i czujność ortograficzną. Przy okazji uczniowie doskonalili współpracę w grupie, ale przede wszystkim ćwiczenia dostarczyły im mnóstwa pozytywnej energii i radości. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zabawie dziękuję za aktywność i zaangażowanie!

 Alina Trepiak

"Wsparcie rozwoju demokracji – Ty w samorządzie !"

W dniach 16-17.11.2023r uczniowie ZSTiL wzięli udział w szkoleniu w ramach zadania publicznego: „Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe” w obszarze działań promocyjnych, wpływających na aktywizację młodzieży do realizacji zadań publicznych : „Wsparcie rozwoju demokracji – Ty w samorządzie!”, organizowanych przez Fundację Przedsiębiorczości w Żarach.

Projekt miał na celu podniesienia poziomu wiedzy z zakresu funkcjonowania samorządu, zwiększenia zainteresowania i zaangażowania młodych ludzi w sprawy publiczne na poziomie lokalnym, jako element wspomagający rozwój demokracji oraz promocję zasad demokratycznych obowiązujących w państwie prawa.

Uczniowie pozyskali wiedzę z zakresu zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego, podstawowych praw i obowiązków radnego, etyki zawodowej, a także wystąpień publicznych.

Kompetencje zdobyte podczas szkolenia, pozwolą uczestnikom ubiegać się w przyszłości o mandat świadomego radnego, posła czy senatora.

WYNIKI XXVI Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "EUROELEKTRA" ETAP OKRĘGOWY

Znamy już listę osób zakwalifikowanych do XXVI etapu okręgowego

Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej „EUROELEKTRA”

Do olimpiady  zgłosiło się ponad 1000 uczestników.

Do zawodów II stopnia 26 edycji OWEiE, decyzją Komitetu Głównego Olimpiady zakwalifikowano 96 uczestników zawodów I stopnia z całej Polski, którzy uzyskali najlepsze wyniki.

Do II etapu zakwalifikowało się 3 uczniów z ZSTiL:

Joanna Pisarczyk z klasy V PM

Paweł Wołczek z klasy V PM

Mateusz Matuszak z klasy V PM

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie zmagań, który odbędzie się 6.03.2024 we Wrocławiu.

AP

 

Kto jest autorem obrazu "Piłsudski na koniu" z 1928 r.? ...

Na takie i inne pytania odpowiadali uczestnicy XIV edycji Quizu Niepodległości. Jak co roku w okolicach 11 listopada w ZSTiL w Żaganiu klasy rywalizują o to, która najlepiej zna fakty z odzyskania niepodległości.

W quizie adresowanym do klas pierwszych uczestniczyły drużyny reprezentujące następujące klasy: 1 LO - Klaudia Machacz, Oliver Konieczny, Gabriel Szymczak, zespół klasy 1 LS tworzyli: Krzysztof SitekOskar Ruciński i Aleksander Radzikowski, a 1 LB reprezentowały: Aleksandra ChabiniakAleksandra Ostrowska oraz Wiktoria Bagińska.

            Publiczność złożona z uczniów naszej szkoły wspierała uczestników, a gdy konkretna drużyna zdobyła punkt to bili gromkie brawa. Pierwsze miejsce zajęła drużyna 1 LO, która zdobyła 14 punktów. Drugie miejsce przypadło drużynie 1 LB, a trzecie miejsce zdobyła drużyna 1 LS. Na koniec quizu uczniowie dostali nagrody, a publiczność nagrodziła wszystkich uczestników.

Organizatorami quizu byli: Robert Zarzycki, Michał Sobociński, Agnieszka Ławecka i Katarzyna Faligowska – Śliwak.

Nagrody dla uczestników ufundowali: Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w ŻaganiuMuzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, redakcjaZeszytów Żagańskich, Wydawnictwo „Abyssos”.  

Karolina FRĄCKOWIAK

Młodzież ZSTiL w akcji "Światowego Dnia Walki z Cukrzycą" ...

 

W dnu 14.11.2023 roku młodzież klasy IVEK naszej szkoły włączyła się do akcji „Światowego Dnia Walki z Cukrzycą” zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Żaganiu. Uczniowie roznosząc ulotki zachęcali mieszkańców do wykonywania badań.                                                               

                                                                                                                         JR

Script logo