Podręczniki

Aktualności

        

Sandra najlepsza Mistrz wiedzy o „Lalce” Bolesława Prusa

W ramach Narodowego Programu Czytelnictwa w naszej szkole zaproszono chętnych uczniów do sprawdzenia swojej wiedzy na temat lektury obowiązkowej jaką jest "Lalka' B. Prusa. Uczniowie otrzymali test składający się z 34 pytań, za wypełnienie którego mogli otrzymać maksymalnie 88 punktów. Test wypełniło 45 uczniów. Najwyższą notę uzyskała uczennica z klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego z edukacją policyjną- Sandra Mandziak, która zdobyła 75 punktów. Celem konkursu było: popularyzacja aktywnego i uważnego czytania ze zrozumieniem, rozbudzanie pasji czytelniczych i rozwijanie zainteresowań literaturą.

GRATULUJEMY!!!

XXIV edycja WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU O TYTUŁ NAJLEPSZEGO ŚLUSARZA ZIEMI LUBUSKIEJ- ETAP SZKOLNY 2025

27 lutego 2025r. odbył się wewnątrzszkolny konkurs ślusarski przy patronacie XXIV edycji Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z kierunków mechanicznych- Technikum Mechanicznego i Szkoły Branżowej w zawodzie Mechanik monter maszyn i urządzeń. Konkurs podzielony został na dwa etapy. W I etapie uczniowie zmagali się z częścią teoretyczną składającą się z 40 pytań testowych, natomiast II etap polegał na wykonaniu części praktycznej. Rywalizacja była zacięta, lecz niesamowitą formą
wykazał się uczeń 2 klasy szkoły branżowej- Vladyslav Holiak, który zdeklasował swoich rywali w konkursie uzyskując łączną notę 91 pkt. na 100 możliwych do zdobycia.
W dniu 4 marca 2025r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów z rąk organizatorów i pana Wicedyrektora Arkadiusza Wołczka. Na uczestników czekały dyplomy, pamiątkowe nagrody, gadżety i słodkości za udział w konkursie. Dwaj uczniowie, którzy zajęli odpowiednio dwa pierwsze miejsca na podium tj. Vladyslav Holiak- klasa IIA i Kasper Engelmajer- klasa IIIA, będą reprezentować szkołę w II etapie Wojewódzkiego Konkursu
o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej 2025, który odbędzie się 11 kwietnia w Szprotawie, trzymamy kciuki! Dziękujemy panu Tomaszowi Wypaskowi i panu Pawłowi Chylakowi za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wyników, a Vladkowi i Kasprowi życzymy dalszych sukcesów na etapie wojewódzkim.

Miejsce

Imię i Nazwisko

Klasa

I

Vladyslav Holiak

II A

II

Kasper Engelmajer

III A

III

Eryk Stefański

III A

III

Nikodem Ranoszek

IIMK

IV

Jakub Drozdek

II B

V

Karol Kruszewski

II A

VI

Daniel Łata

4RE

VII

Denis Li

3A

VIII

Tomasz Kirkiewicz

IIIA

IX

Jakub Słotwiński

4RE

VI

Artur Śpiewak

IIMK

 

Erasmus

Parada postaci literackich

W ramach promocji czytelnictwa, uczniowie kl. 2 LO i 2 LB wcielili się (w czasie zajęć z języka polskiego i nie tylko) w wybranych bohaterów literackich. Najchętniej sięgali po utwór J. Słowackiego pt. „Balladyna”, jednak kreatywność uczniów nie zna granic – wśród przedstawionych bohaterów pojawił się również Rodion Raskolnikow – bohater „Zbrodni i kary” czy Sherlock Holmes – tytułowy bohater powieści A. C. Doyle’a. Nie zabrakło również ponadczasowych bóstw z  „Mitologii” J. Parandowskiego. Jak się zatem okazuje – duch czytelnictwa w młodzieży wciąż żywyJ
 
Joanna Koźmińska

Wyniki konkursu polonistycznego

Rozstrzygnięto konkurs na sentencję obrazkową, zaczerpniętą z twórczości Witolda Gombrowicza. Zwycięzcami są:

  • Malina Kuroń - klasa 1 Liceum Ogólnokształcącego

  • Lena Kułaga - klasa 2 Liceum ogólnokształcącego z edukacją social media

  • Wiktor Bortko - klasa 2 Liceum Ogólnokształcącego z edukacją social media

Celem konkursu było promowanie czytelnictwa, rozwijanie kreatywności, zainteresowań plastycznych oraz wyobraźni. Konkurs zrealizowano w ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”

Konkurs historyczny "Deportacje Polaków na Sybir i polityka ZSRR wobec Polski (1939-1945) "

W dniu 26.02.2025 r. odbył się w Naszej szkole konkurs historyczny "Deportacje Polaków na Sybir i polityka ZSRR wobec Polski (1939-1945) dla szkół podstawowych powiatu żagańskiego oraz uczniów ZSTiL Żagań. Nagrody zostały ufundowane przez IPN- Oddział w Poznaniu.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Maja Zawada, II- Michał Partyka, natomiast III była Julia Inglot (wszyscy SP Iłowa). Z ZSTiL Żagań I miejsce zajął Oliver Konieczny, II- Tymon Mięki (na zdjęciu), natomiast III był Jakub Sarańczak.
Wszystkim serdecznie gratulujemy
K. Faligowska-Śliwak
 

 

Promocja zawodu policjanta

CZERPANIE PRZYJEMNOŚCI ZE SŁUŻBY DLA SPOŁECZEŃSTWA to temat przewodni  dwóch spotkań, które odbyły się 26 lutego  dla uczniów klas policyjnych i maturalnych. Spotkanie w auli naszej szkoły prowadzili mł. asp. Mateusz Nadziejko i st. sierż. Karolina Dowda z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Spotkania były bardzo ciekawe. Policjanci opowiedzieli uczniom o wielu możliwościach rozwoju zawodowego, społecznego i osobistego, które zapewnia służba w Policji. Opowiedzieli również o swoich motywacjach i początkach służby w Policji. W drugiej części spotkania policjanci przeanalizowali wymierne korzyści jakie przynosi służba w Policji, a więc wcześniejsza emerytura (już po 25 latach służby) oraz płace i różne dodatki służbowe. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali informatory dla kandydatów do służby w Policji (informatory są też dostępne u Pani Anny Wójtowicz z doradztwa zawodowego).   Bardzo miłym akcentem podczas spotkania były kwiaty, które uczniowie klasy policyjnej wręczyli Pani policjantce st. sierż. Karolinie Dowda, bowiem 26 lutego tego roku mija dokładnie 100 lat od kiedy w Polsce  kobiety zaczęły pełnić służbę w  Policji. Spotkania przygotowali nauczyciele:  Sylwia Woroniec i Michał Szymczyk.

 

Zbiórka karmy

Z okazji Światowego Dnia Kota w szkole odbyła się zbiórka karmy zorganizowana przez klasę  3 LO na podopiecznych Fundacji Oczami Kota w Szprotawie. Dzięki zaangażowaniu młodzieży udało się zebrać  w sumie ok. 30 kg karmy, która trafiła do kotów będących pod opieką Fundacji. Dziękujemy!
Joanna Koźmińska

 

Dzień Języka Ojczystego

21.02.2025 r. świętowaliśmy Dzień Języka Ojczystego. Podczas zajęć z języka polskiego uczniowie rozwiązywali quizy językowe, dyskutowali na temat feminatywów czy innych zjawisk językowych. Na drzwiach gabinetów pojawiły się napisy z łamańcami językowymi, które pozwoliły na zweryfikowanie swojej znajomości ortografii. Uczniowie szkoły głosowali również na Młodzieżowe Słowo Roku ZSTiL, którym zostało – chyba bez niespodzianki – słowo sigmaJ (38,2% głosów), II miejsce  - czemó (13,2 %), III miejsce – ryba z rakiem (ryba z rakom,11,8%). Zapraszamy Was do obejrzenia szkolnego TikToka,  który został przygotowany specjalnie z okazji Dnia Języka Ojczystego przez uczniów kl. 2 LO we współpracy z polonistką Joanną Koźmińską: https://www.tiktok.com/@zstil_zagan_60/video/7475103626654944534

100-lecie kobiet w Policji

 

Obchody 100-lecia kobiet w Policji

Uczennice klasy policyjnej z naszej szkoły wzięły udział w żagańskich obchodach 100-lecia kobiet w Policji. Podczas uroczystości przedstawiły w formie prezentacji multimedialnej niezwykłą postać posterunkowej Aliny Fabian, przedwojennej policjantki, która wstąpiła do służby w Policji Państwowej w 1935 roku.

24 lutego 2025 r. w Sali Kryształowej w Żagańskim Pałacu Kultury odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia kobiet w Policji. Wzięli w nim udział przedstawiciele  Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., żagańskie policjantki i policjanci oraz samorządowcy w terenu całego Powiatu Żagańskiego.

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu reprezentowali na gali pan Dyrektor Zbigniew Stebelski, pani Sylwia Woroniec oraz uczennice kl. 2 LP – Natalia Świec i Julia Jaskólska. Część konferencyjna tej uroczystości była poświęcona historii kobiet, które już od 100-lat pełnią służbę w polskiej Policji. W tej części gali nasze uczennice zaprezentowały życiorys warszawskiej policjantki, która pełniła służbę w przedwojennej Polsce.

A tak się zaczęło… dokładnie 100 lat temu – 26 lutego 1925 r. - minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą. Kilka tygodni później w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie rozpoczął się kurs specjalny dla policjantek, gdzie przeszkolono 30 kobiet, głównie pod kątem walki z nierządem, sutenerstwem, handlem żywym towarem. A dziś w Polskiej Policji służbę pełni ponad 38 tysięcy kobiet, a w Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu 46 funkcjonariuszek (a wśród nich nasze absolwentki klas policyjnych:)

Sylwia Woroniec

Kolejny zakład z którym współpracuje szkoła

19 lutego uczniowie i nauczyciele odwiedzili firmę Hermes Fulfilment w Koninie Żagańskim – gmina Iłowa. Spotkanie było wartościowe i ciekawe dla wszystkich uczestników.

Uczniowie i nauczyciele mogli zapoznać się z profilem działalności zakładu i rozwiązaniami technicznymi a dyrektor Zbigniew Stebelski wraz z wicedyrektorem Arkadiuszem Wołczkiem porozmawiać o współpracy firmy ze szkołą.

Wierzymy, że nasza współpraca będzie się rozwijać i przyniesie korzyści obu stronom. Kontakty biznesu i edukacji dają większe możliwości przygotowania zawodowego dla naszych uczniów klas technikum i branżowej szkoły I stopnia. Biznes ma możliwość pozyskania dobrych pracowników.

 

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Zgodnie z tradycją szkoły, zapraszamy Was – Drodzy Uczniowie – do głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku ZSTiL. Ankieta będzie aktywna do piątku (21.02), do godziny 20.00. Link do ankiety:

https://forms.gle/d4p3woWn7RtbvU9m7

 

Sala wyciszeń

W ZSTiL została otwarta sala wyciszeń – Sala Cicho… Sza.

To kolejny mały krok w kierunku wspierania zdrowia i rozwoju naszych Uczniów. Strefa ta powstała z myślą o potrzebach uczniów o większej wrażliwości na bodźce zewnętrzne i potrzebujących wyciszenia, ukojenia emocji, w szczególności uczniów w spectrum autyzmu.

W świecie pełnym bodźców, hałasu, świateł tworzenie miejsc ciszy ma szczególne znaczenie. Jest to miejsce, gdzie uczniowie będą mogli spędzać czas w ciszy, odpocząć w sytuacji przebodźcowania lub innych trudnych momentach powodujących utratę poczucia bezpieczeństwa lub lęk. To miejsce, w którym uczniowie pod opieką nauczyciela będą mogli odbudować spokój i zadbać o swoje samopoczucie.

 

Warsztat uczniowski „Cyberbezpieczni w obliczu zagrożeń” z cyklu zajęć „Cyberbezpieczne finanse” w Technikum Ekonomicznym

W dniu 17.02.2025r. klasa IV Technikum Ekonomicznego przeprowadziła warsztat uczniowski na temat cyberbezpieczeństwa w finansach. W pracowni komputerowej uczniowie klasy IV prezentowali sposoby skutecznego zabezpieczenia swojego urządzenia przed osobami trzecimi. Prezentowane były metody oraz strony, które pomagają stworzyć bezpieczne i silne hasło. Na zajęciach uczniowie zaprezentowali również na co trzeba zwrócić uwagę płacąc za zakupy w internecie. W jaki sposób skutecznie zwiększać cyberświadomość i dlaczego ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa finansowego? Na co trzeba uważać w sieci? Jakie zachowania i działania mogą narazić na utratę danych lub środków finansowych? Jak bank działa na rzecz bezpiecznych, łatwych i dostępnych usług płatniczych dla konsumenta również w obliczu sytuacji kryzysowych (pandemia, wojna)? Jakie są metody ochrony przed cyberprzestępstwami finansowymi?

Opiekun merytoryczny mgr Małgorzata Bernat

 

Zajęcia studyjne w „KLEMENTYNCE”

We wtorek, 18 lutego 2025 roku, na parkingu przed naszą szkołą zaparkował samochód prezentacyjny WAGO o wdzięcznym imieniu „Klementyna”, będący nietypowym centrum szkoleniowo-laboratoryjnym. Nietypowe jest to, że to właśnie ona dojeżdża do osób zainteresowanych asortymentem WAGO, a nie odwrotnie. Jego ogromną zaletą jest to, że umożliwia przeprowadzenie prezentacji i szkoleń z asortymentu WAGO przez doradców technicznych bezpośrednio w szkołach.

W prezentacji bogatej oferty produktów firmy WAGO wzięli udział uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechatronik. Uczniowie uczestniczyli w wykładach oraz ćwiczeniach laboratoryjnych z zastosowaniem sprężynowych technik łączenia stosowanych w automatyce przemysłowej, zorganizowanych przez firmę WAGO ELMAG z Wrocławia.

Prezentacja oferty WAGO umożliwiła uczniom zdobycie praktycznych umiejętności i wiedzy, która jest niezwykle istotna w ich przyszłej pracy zawodowej. Wydarzenie miało na celu wszechstronny rozwój uczniów i ich przygotowanie do wyzwań stawianych mechatronikom.

Przyjazd Klementynki zorganizowali wiodący nauczyciele technikum mechatronicznego: A. Pisarczyk i Z. Kapiński.

 

Dołącz do Biegu Tropem Wilczym!

28 lutego 2025 r. uczcijmy pamięć Żołnierzy Wyklętych w naszej Szkole, łącząc sport z historią. To wyjątkowa okazja, by pobiec w duchu patriotyzmu i wspólnoty. Nie ważne, czy jesteś zawodowcem, czy amatorem – liczy się udział!
Zapisy trwają – nie przegap okazji, więcej informacji u nauczycieli wychowania fizycznego (koordynator –M. Szymczyk)!
PS. Dla wszystkich uczestników przewidziane są różne drobne nagrody.
 
Jeśli będą pytania to jestem do dyspozycji.
 
Michał Szymczyk

Olimpiada Wiedzy o Prawach Ucznia

Kacper Gierkowski, uczeń 5 klasy Technikum Ekonomicznego Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu zwyciężył w etapie wojewódzkim V Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, którą organizuje Fundacja na rzecz Praw Ucznia z Poznania. Kacper najpierw zajął w październiku 2024 r. I miejsce w szkolnych eliminacjach, następnie napisał pracę na temat: „Co wchodzi w skład konstytucyjnego prawa do nauki?, która została najlepiej oceniona w województwie lubuskim. 26 marca 2025 r. będzie reprezentował nasze województwo w finale tej Olimpiady w Warszawie, który odbędzie się w Ministerstwie Sprawiedliwości. Kacper był już finalistą ogólnopolskim I edycji tej Olimpiady.
Organizator Olimpiady- opiekun Samorządu Uczniowskiego Katarzyna Faligowska-Śliwak.