Podręczniki

Aktualności

            

 

Pożywna ekonomia ;-) – kanapkowy zawrót głowy ...

 

Dnia 30.03.2023r. uczniowie klas ekonomicznych przygotowali w głównym budynku szkoły przy ulicy Pomorskiej stoiska z kanapkami. Wszyscy chętni mogli zakupić po atrakcyjnych cenach swoje drugie śniadanie. Uczniowie podczas tego wydarzenia przygotowywali kanapki, sprzedawali je, tworzyli reklamy zachęcające do kupna z ich stoiska. Największym powodzeniem cieszyły się kanapki na ciepło, które rozchodziły się jak świeże bułeczki. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie nauczyli się, jak gospodarować pieniędzmi, na co zwrócić uwagę przy organizacji przedsięwzięcia gospodarczego, odkryli nowe aspekty reklamy i miło spędzili dzień. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować podobne wydarzenie, lecz być może z innym asortymentem....

Konkurs "Przedsiębiorczość" ...

 

W Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 18.04.2023r. odbył się konkurs wiedzy z zakresu przedsiębiorczości „Przedsiębiorczość”. Reprezentatkami naszej szkoły były uczennice klasy 2EK Zuzanna Prasał oraz Amelia Jurasik. Uczennice miały za zadanie wypełnić test wiedzy obejmujący szeroki zakres tematyczny, poczynając od wiedzy w skali mikro do wiedzy w skali makro. Po konkursie studenci Akademii pokazali uczestnikom konkursu swoje laboratoria, w których na codzień odbywają się zajęcia praktyczne. Najbardziej zainteresowały oczywiście nas laboratoria ekonomiczne, gdzie przedstawiono bardzo zaawansowane systemy związane z gospodarką magazynową. Dodatkowo zwiedziliśmy pracownie mechatroniki i mechaniki oraz laboratorium kryminalistyki. 

Olimpiada Statystyczna w Zielonej Górze

 

Dnia 07.12.2022r. uczennice klasy 3EK Kinga Grono i Teresa Buchholz wzięły udział w corocznej Olipiadzie Statystycznej, która odbyła się na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczestnicy zmagań statystycznych mieli do rozwiązania test obejmujący szeroki zakres materiału. Uczennice na zakończenie konkursu otrzymały drobne upominki. Przy okazji konkursu uczennice zwiedziły wydział ekonomiczny zielonogórskiej uczelni. 

Sprzątali ...

 

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w 5 edycji akcji #Sprzątamy dla Polski. Sprzątaniem objęto wyznaczone tereny zielone wokół terenu szkoły, w drodze prze ogródki na warsztaty szkolne i przy rzece Bóbr. Zebrane śmieci zostały zgromadzone w jednym ustalonym miejscu i odebrane przez MPOiRD w Żaganiu.

 

Dziękujemy za udział w akcji

 

Wycieczka 4PM do Gdańska ...

 

W dniach 12-14 kwietnia klasa 4PM uczestniczyła w wycieczce do Gdańska. W trakcie trzydniowego pobytu uczniowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki znajdujące się w centrum miasta. Młodzież zwiedziła także Muzeum II Wojny Światowej oraz Westerplatte.

Biblioteka szkolna wzbogaci swoje zbiory

 

Technika w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu otrzymały wsparcie finansowe w wysokości 15 tys. zł w ramach programu wieloletniego - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - Priorytet 3 - Kierunek interwencji 3.2. Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych  (12.000 zł to dotacja, pozostała kwota 3000 zł to wkład własny Powiatu Żagańskiego).

Otrzymana dotacja zostanie wykorzystana na zakup nowości wydawniczych i uzupełnienie lektur szkolnych.  Podjęte zostaną również działania, które zgodnie z założeniem Programu mają promować i wspierać rozwój czytelnictwa oraz wzmocnić aktywność czytelniczą naszych  uczniów.

PROGRAM WSPÓŁPRACY DRINGENBERG POLSKA SP. Z O.O. z ZSTIL ...

W roku szkolnym 2022/2023 rozpoczął się nowy program współpracy szkoły z firmą Dringenberg Polska SP. Z.O.O. w Żaganiu. Współpraca szkoły trwa od kilku lat. Szkoła zawsze mogła liczyć na pomoc i wsparcie ze strony kierownictwa firmy przy organizacji procesu edukacyjnego, organizacji konkursów i olimpiad zawodowych.

Nowy rok szkolny to nowy projekt współpracy, to zaangażowanie uczniów klas technikum w proces planowania, projektowania i realizacji nowego produktu dla Dringenberg Polska SP. Z.O.O. w Żaganiu.

Najpiękniejsze leśne ujęcia ...

 

Uczniowie technikum reklamy sięgnęli po nagrody w wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Las w oczach młodych ludzi”. Celem konkursu było uwrażliwienie młodzieży na piękno przyrody, dostrzeganie niezwykłych detali, które powstały w sposób naturalny lub w wyniku działań człowieka. Ważnym elementem konkursu było zachęcenie do wędrówek po leśnych terenach, odkrywanie niezwykłych i niespotykanych miejsc i zjawisk w naturze leśnej.

 

Wrażliwość artystyczną uczniów technikum reklamy doceniło jury nagradzając i wyróżniając następujące osoby.

Kategoria pejzaż

I miejsce – Julia Deleska kl. 1 RA

wyróżnienie - Daniel Jarosztowski Kl.1 RB

wyróżnienie - Karolina Pinkosz kl.4 PR

wyróżnienie – Martyna Ryś kl. RB

Kategoria zwierzęta

wyróżnienie – Julia Myśków kl. 2 RE

wyróżnienie – Amelia Pityńska kl.1 RB

Kategoria zjawisko

II miejsce – Katarzyna Koteluk kl.4 PR

wyróżnienie – Julia Deleska kl. 1 RA

Promocja Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

 

Choć echa Dni Otwartych już ucichły to nie znaczy, że zakończyła się promocja Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. W środę 19 kwietnia reprezentacja naszej szkoły - Patrycja Szpyrka, Kuba Marczenia wraz z paniami Anetą Hodowana i Pauliną Świątek odwiedziła Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Świętoszowie. Była to świetna okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej "60" na nowy rok szkolny. Spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej i pełnej pytań atmosferze. Największą atrakcją okazali się Patrycja i Kuba, którym udało się zrobić wrażenie na młodszych kolegach i koleżankach.

Powiatowe konkursy historyczne w ZSTiL ...

W ZSTiL w tym roku szkolnym we współpracy z IPN-em udało się przeprowadzić 2 konkursy historyczne o zasięgu powiatowym, których uczestnikami byli uczniowie z Szkół podstawowych nr 2, nr 5, nr 7 z Żagania, SP z Iłowej, SP z Witoszyna.

Pierwszy konkurs dotyczył Powstania Wielkopolskiego -  zwyciężył w nim Kamil Styś (SP 7 Żagań), drugie miejsce zajął Jan Jankowski (SP Iłowa), natomiast trzeci był Stanisław Kabatsky (SP 7 Żagań).

Drugi konkurs dotyczył historii Szarych Szeregów i ich akcji przeprowadzonych podczas II wojny św.. Jego zwycięzcą został Miłosz Klejszta (SP Witoszyn), drugie miejsce zajął Jan Jankowski (SP Iłowa), natomiast trzecia była Karina Ziomek (SP Witoszyn).

Dziękuję Dyrekcji, nauczycielom przygotowującym, IPNowi za ufundowanie nagród oraz wszystkim uczestnikom.

                                                                                                 K. Faligowska-Śliwak

Uczniowie klasy policyjnej z wizytą w żagańskiej KPP ...

 

18 kwietnia tego roku uczniowie kl. II Liceum Ogólnokształcącego z Edukacją Policyjną z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych odwiedzili żagańską komendę. Uczniowie mięli okazję przyjrzeć się pracy policjantów. Podczas wizyty uczniowie spotkali się z aspirantem sztabowym Dariuszem Matusiakiem - technikiem kryminalistyki.

Policjant zaprezentował uczniom, w jaki sposób ujawniać i prawidłowo zabezpieczać ślady daktyloskopijne. Uczniowie kl. II LP zobaczyli sprzęt jakim dysponują technicy kryminalistyki m.in. specjalistyczne pędzle i proszki do ujawniania śladów linii papilarnych, przyrządy do zabezpieczania śladów DNA, czy śladów użycia broni palnej. Młodzież miała również okazję zadawania pytań dotyczących ciekawej pracy technika kryminalistyki.

Sylwia Woroniec

Sukcesy naszych Uczennic w konkursie "Wielka Ucieczka" ...

 

Aleksandra Motyka z klasy 4 PP zajęła I miejsce, a Wiktoria Stefańska (również kl. 4 PP) II miejsce w konkursie „Wielka Ucieczka” zorganizowanym 28 marca br. przez Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, z okazji 79 rocznicy największej ucieczki jeńców z niemieckiego obozu Luft 3. Gratulujemy!

„Gazeton”

Dzień otwarty w "60" ...

Dzień otwarty w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu był bardzo owocny. Odwiedzili nas nie tylko uczniowie żagańskich szkół podstawowych ale również młodzież z Małomic, Szprotawy, Wiechlic, Brzeźnicy, Miodnicy, Tomaszowa i Iłowej. 

Był to czas, kiedy Nasi przyszli uczniowie i ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą szkoły i bazą dydaktyczną. Była to również okazja do rozmów oraz wzięcia udziału w aktywnościach przygotowanych przez uczniów ZSTiL.

Młodzi ludzie bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach, lekcjach pokazowych i występach, natomiast rodzice mieli wspaniałą okazję do spotkania z dyrekcją, nauczycielami, pedagogiem i psychologiem szkolnym. 

              Szkoła to obowiązek, ale też wiele przyjemności i wielkie możliwości rozwoju zainteresowań. Tak było w dniu otwartym i tak jest na co dzień w naszej szkole.

Nasi Uczniowie na Turnieju Debat Oksfordzkich na UZ

 

Nasza reprezentacja na Turnieju Debat Oksfordzkich na Uniwersytecie Zielonogórskim, Kaper, Karolina, Jessica, Filip👍😀👍 

V Edycja #SprzątamyDlaPolski

21 kwietnia 2023 roku w całej Polsce odbędzie się akcja sprzątania lasów i okolicznych terenów zielonych. 

Wydarzenie #SprzątamyDlaPolski skierowane jest w szczególności do przedstawicieli młodego pokolenia - młodych społeczników, młodzieżowych radnych, osób zaangażowanych w działalność organizacji pozarządowych czy samorządów uczniowskich i studenckich. Do udziału zachęcamy także przedszkola i grupy nieformalne - wspólnie nieśmy wieść o tym, że małe czyny powtórzone po tysiąckroć potrafią przynosić ogromne zmiany!

Społeczność naszej szkoły włączy się również w tą akcję.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE - "Wiosenne ujęcia aparatem" ...

 

Uczniowie technikum reklamy wzięli udział w warsztatach fotograficznych., które odbyły się  w „Sośnie Gubińskiej” w Dzikowie. Warsztaty były nagrodą dla wyróżnionych uczniów w konkursie fotograficznym „Najpiękniejsze ujścia leśne”. Zajęcia obejmowały wykład dotyczący wyboru sprzętu na początek przygody z fotografią. Następnie uczniowie zapoznali się z technikami i metodami fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

 

Pasje kobiet - Znani, lubiani i ja ...

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu trwa wystawa autografów naszej absolwentki Liceum Ogólnokształcącego  pani Darii Gorzkiewicz.  

Pani Daria od wielu lat jest pasjonatką polskiego filmu i polskiej estrady. Śledzi również losy aktorów i piosenkarzy. 

W swojej kolekcji zgromadziła 1359 autografów. Jest wśród nich wiele autografów ikon polskiego filmu i muzyki, w tym tych, którzy już od nas odeszli. Wystawa prezentuje fragment bogatej kolekcji. 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia Żagańskiego Pałacu Kultury. Autografy można obejrzeć w holu przed wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nowości w ofercie edukacyjnej w ZSTiL w Żaganiu

 

BEAUTY Liceum Ogólnokształcące wizażu i stylizacji.

Teoretyczne i praktyczne zajęcia w liceum nauczą Cię:

      §  pielęgnować twarz oraz ciało,

      §  skutecznie eliminować problemy urody,

      §   kreować wizerunek,

      §   tworzyć stylizacje.

W liceum wizażu i stylizacji:

      o    poznasz przyrządy stosowane w pracy makijażysty i stylisty,

      o    nauczysz się dobierania kosmetyków do typów urody i rodzajów cery,

      o    zapoznasz się z nowymi trendami i kanonami piękna,

      o    nauczysz się tuszowania  niedoskonałości.

Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w ZSTiL ...

W dniu 30 marca 2023r. w Zespole Szkół Technicznych  i Licealnych w Żaganiu odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, który został objęty patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, Starosty Żagańskiego oraz Burmistrza Miasta Żagań. W naszej szkole gościliśmy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu żagańskiego. Uczestnikami byli uczniowie:
SP nr  7 w Żaganiu, SP w Iłowej, SP  w Małomicach, SP w Tomaszowie, Liceum im. Stefana Banacha w Żaganiu, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu, Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie, Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu oraz zespół wokalno-instrumentalny Z.R.Z z Wiechlic.

Uczestników konkursu wraz z opiekunami  przywitał  dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych , pan Zbigniew Stebelski, życząc wszystkim uczestnikom powodzenia oraz  przede wszystkim dobrej zabawy.

Kiedy publiczność raczyła swoje ucho pięknym śpiewem uczestników, to ich umiejętności wokalno-językowe oceniało jury w następującym składzie: pani Anna Mirska (nauczycielka fortepianu, akompaniator ze Szkoły Muzycznej w Żaganiu), pani Małgorzata Bąk (nauczycielka języka angielskiego z Liceum im. Stefana Banacha w Żaganiu), pani Danuta Lipiak (nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żaganiu) oraz pan Szymon Kraszewki (były nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 7 w Żaganiu).

Wyniki konkursu

I miejsce – zespół wokalno-instrumentalny Z.R.Z z Wiechlic

I miejsce – Nikola Grzegrzółka i Oliwia Krzyżan z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Banacha w Żaganiu

II miejsce – Aleksandra Krakowska ze Szkoły Podstawowej w Tomaszowie

II miejsce - Dobrosława Szymańska z Liceum Ogólnokształcącego im. S.Banacha w Żaganiu

III miejsce - Marianna Fogiel ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żaganiu

III miejsce – Michał Kabaciński z Liceum Ogólnokształcącego im. S.Banacha w Żaganiu

III miejsce – Katarzyna Kłopotek z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

Konkurs przygotowały nauczycielki języków obcych p. Sabina Rawska-Kowala i p .Ewelina Mlostoń.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy. Nasze podziękowania kierujemy również do członków jury. Do zobaczenia w przyszłym roku😊

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY ZSTiL "60"

 

W dniu 5 kwietnia 2023 roku Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

zaprasza na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY.

 

Przyjdź poznasz  ofertę edukacyjną szkoły, zobaczysz gabinety, pracownie i warsztaty szkolne.

Poznasz koleżanki, kolegów i nauczycieli

 

Zapraszamy!

Autyzm - trzy kolory - niebieski

 

Kolor niebieski symbolizuje solidarność z osobami autystycznymi. Jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Również my, solidaryzując się z tymi osobami, chcemy ubrać się na niebiesko. W związku z tym każdy z nas w poniedziałek 3.04 może przyjść do szkoły ubrany na niebiesko. Prosimy uczniów oraz nauczycieli i pozostałych pracowników o włączenie się do akcji. 

Script logo