Podręczniki

Aktualności

            

 

Dzień Otwarty Uniwersytetu Zielonogórskiego ...

W dniu 06.03.2024 uczniowie klasy II, III, IV i V technikum mechatronicznego pod opieką. p. A. Pisarczyk i p. H. Woźniak brali udział w Dniu Otwartym Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Głównym celem wydarzenia była prezentacja kierunków studiów oferowanych na WIEA: Informatyki, Biznesu Elektronicznego, Automatyki i Robotyki oraz Elektrotechniki. Kierunków które są w obecnym czasie określane mianem - kierunków przyszłości. Nowoczesność kierunków wyraża się zarówno w treściach przekazywanych na zajęciach dydaktycznych, nowoczesnej bazie dydaktycznej jak i bliskiej współpracy z przemysłem. 

Uczniowie wzięli udział:

·       w pokazach studentów Koła Naukowego

o   Świat embedded

o   Technologie radiowe - Połączenie AI z naturą

o   Koła naukowe, czyli co można robić po godzinach

·       w pokazach laboratoryjnych

o   Robot jeżdżący Stefan do badania właściwości sieci Wi-Fi 7

o   Co napędza ludzkość? Silnik obcowzbudny prądu stałego!

o   Magia nadprzewodników, czyli efekt Meissnera

o   Cyfrowy bliźniak, czyli Automatyka i Robotyka w XXI

o   Badanie charakterystyk częstotliwościowych głośników i kolumn głośnikowych

·       w wykładzie:

o   Rola magazynów energii elektrycznej we współczesnym systemie elektroenergetycznym

Na wydziale spotkaliśmy absolwentów ZSTiL w Żaganiu z technikum mechatronicznego – obecnych studentów III roku elektrotechnik,  informatyki oraz automatyki i robotyki. Były to bardzo miłe, motywujące i cenne akcenty podczas naszego krótkiego pobytu na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Etap okręgowy w Zielonej Górze ...

6 marca w Instytucie Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się etap okręgowy XXVI edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektroenergetycznej „EUROELEKTRA” 

Naszą szkołę reprezentowali:

Joanna Pisarczyk, Paweł Wołczek i Mateusz Matuszak

z V klasy technikum mechatronicznego.

 

Do finału, który planowany jest na 25 kwietnia, zakwalifikuje się 20 najlepszych uczestników olimpiady z całego kraju. 

Życzymy aby nasi reprezentanci znaleźli się w tym doborowym gronie.

Do olimpiady uczniów  przygotowała p. Agnieszka Pisarczyk.

AP

Wszelkich dobroci i pomyślności i ...

Wszystkiego Najlepszego

Z okazji Dnia Kobiet J

i Dnia Mężczyzn ;)

Wyjazd na dni otwarte UZ ...

W dniu 6 marca uczniowie klas 1ME, 1MB, 3RE uczestniczyli w Dniach Otwartych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po wysłuchaniu prelekcji przedstawiciela firmy SECO-Warwick, na temat wpływu sztucznej inteligencji na uprzemysłowienie wyrobów, uczniowie przystąpili do zajęć praktycznych.

Warsztaty praktyczne obejmowały:

- samodzielne programowanie prostych ruchów chwytaka i ramion robota przemysłowego,

- samodzielne wykonanie złożenia podzespołu wraz z symulacją ruchu jego elementów składowych z zastosowaniem oprogramowania 3D Solid Works,

- poznanie zasad wydruku dokładnych elementów 3D z zastosowaniem technologii spiekania proszku metalu za pomocą skoncentrowanej wiązki lasera.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie omawianą tematyką zasypując prowadzących mnóstwem pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

Opiekunowie wycieczki: Paweł Chylak, Janusz Kopeć

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym ...

Kolejne spotkanie w Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu - uczniowie klasy policyjnej rozmawiali o bezpieczeństwie na drogach, o zadaniach policjantów ruchu drogowego i specjalistycznym sprzęcie jakim dysponują.

1 marca br. uczniowie kl. 3 LP spotkali się ze starszym aspirantem Łukaszem Lewiczem z Wydziału Ruchu Drogowego. Uczniowie dowiedzieli się jakie zadania realizują policjanci ruchu drogowego, mogli też zadawać pytania dotyczące m.in. wypadków i kolizji drogowych, procedury zatrzymywania prawa jazdy, nowych przepisów dotyczących pieszych, jazdy na elektrycznych hulajnogach i rowerach. 

W drugiej części spotkania st. asp. Łukasz Lewicz zaprezentował uczniom  laserowy miernik prędkości, tzw. radar, który na co dzień używają na drogach żagańscy policjanci.

Sylwia Woroniec

1 marca - BIEG TROPEM WILCZYM - "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" ...

 

Młodzież naszej szkoły już po raz III upamiętniła to święto uczestnicząc w Ogólnopolskim Biegu Tropem Wilczym, który odbył się na Stadionie LA Arena w Żaganiu. O godz. 12.00 uczniowie stanęli na starcie biegu na symbolicznym dystansie 1963 metry (1963r. jest datą śmierci ostatniego z Wyklęty - Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”).

Po zaciętej rywalizacji najlepszym zawodnikiem okazał się uczeń klasy 1 ME - Dawid Szmigielski, drugi zameldował się Jakub Zubel - 2 PL, a trzeci na metę wbiegł uczeń klasy 1LS Wiktor Bortko. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki zostali udekorowani medalami, pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki i pamiątkowe dyplomy.

Miejmy nadzieję, że ta aktywna forma upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wejdzie na stałe do kalendarza imprez i stanie się cyklicznym i masowym wydarzeniem w naszej szkole.

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "FORGET-ME-NOT"

 

Zapraszam do udziału w konkursie języka angielskiego "FORGET-ME-NOT".

Szczegóły w linku poniżej.

Zapisy u Pani Aleksandry Gałązki (gabinet 18) do 8 marca. Koszt 15 zł.

 https://filotimo.pl/

Erasmus+ dla klas technikum ...

 
Zapraszam klasy 3 i 4 technikum na spotkanie informacyjne dotyczące szczegółów tegorocznego wyjazdu na praktyki zawodowe do Portugalii. Spotkanie odbędzie się na auli w środę (28.02) na 5 i 7 lekcji.
 
Lekcja 5 klasy:
 
3 EK, 3 RE + MK
 
Lekcja 7 klasy:
 
4 MM, 4 EK, 3 ME
 
Już teraz można zapoznać się z Regulaminem rekrutacji oraz udziału w projekcie, a także z dokumentami do wypełnienia.
 
Aleksandra Gałązka

Sukces uczniów ZSTIL ...

Joanna Pisarczyk i Paweł Wołczek
z klasy V technikum mechatronicznego zostali
finalistami XIV edycji ogólnopolskiego konkursu ELEKTRON,
który odbył się 26.02.2024r na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej.

Joanna i Paweł rywalizowali z najlepszymi automatykami w Polsce i uplasowali się w rankingu konkursu wśród najzdolniejszej młodzieży promującej wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją, optoelektroniką, fotoniką oraz mechatroniką. Gratulujemy sukcesu!

Po zakończeniu części finałowej, uczestnicy wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzenia  Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz zapoznania się z kołami studenckimi działającymi na Wydziale. Uczestnikom zaprezentowano m.in. laboratorium diagnostyki przyrządów oraz układów półprzewodnikowych, mikroelektronicznych i optoelektronicznych, Clean Room, mikrosystemów grubowarstwowych, oraz chemii mokrej.

Uczniowie żagańskiej „60”-tki już po raz piąty są finalistami  konkursu ELEKTRON.

Opiekunem Joanny i Pawła jest pani Agnieszka Pisarczyk nauczyciel kształcenia zawodowego w zawodzie technik mechatronik.

A.P.

 

Ciekawe spotkanie z przewodniczką psa służbowego ...

          Uczniowie klasy policyjnej spotkali się z sierżantem sztabowym Barbarą Sysak z jednostki w Żaganiu, która jest pierwszą w historii przewodniczką psa służbowego w Lubuskiej Policji.

          Jak pracować z pasją, w jaki sposób można zostać przewodnikiem psa służbowego w Policji, jak wygląda szkolenie przewodnika i jego psa w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach, jaka jest rola psów w policyjnej służbie, jak dobiera się psy do służby w Policji – odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klasy 2 LP, którzy uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu w Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu.

          Na spotkaniu uczniowie poznali sierż. sztab. Barbarę Sysak, pierwszą w historii policjantkę - przewodniczkę psa służbowego w Lubuskiej Policji oraz jej psa służbowego- owczarka belgijskiego Parysa (psa patrolowo-tropiącego).

Zdjęcia udostępnione przez KPP Żagań zostały zrobione w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach.

Sylwia Woroniec

Absolwent klasy policyjnej w ZSTiL w Żaganiu nagrodzony ...

 

Absolwent klasy Liceum Ogólnokształcącego z edukacją policyjną w ZSTiL w Żaganiu Błażej Żygalski został odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Marcina Kierwińskiego.

Starszy Posterunkowy Błażej Żygalski pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu.

 

Gratulujemy i jesteśmy dumni z naszego absolwenta.

Ferie zimowe

 

Życzę wszystkim Uczniom, Nauczycielom oraz Pracownikom ZSTiL w Żaganiu odpoczynku i regeneracji sił. Tym, którzy wyjadą, życzę sprzyjającej aury oraz bezpiecznego pobytu. Niech ten czas dostarczy niezapomnianych wrażeń, ciekawych aktywności i radości ze spędzonego wspólnie czasu.

 

       Dyrektor ZSTiL w Żaganiu

                                    Zbigniew Stebelski

Ankieta dotycząca poczucia bezpieczeństwa

 

Ankieta dotycząca poczucia bezpieczeństwa. Link poniżej

 

https://forms.office.com/e/74LJzF51aW

Dzień Bezpiecznego Internetu ...

6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Jako szkoła włączyliśmy się w obchody tego dnia, ponieważ w tym roku szkolnym realizujemy projekt „Cyfrowe bezpieczeństwo” w ramach programu Erasmus+.

W tym dniu uczniowie biorący udział w projekcie zaprezentowali katalog z poradami bezpiecznego korzystania z Internetu. W trakcie spotkania został poruszony także temat hejtu, z którym coraz częściej spotykamy się korzystając z różnych mediów społecznościowych.

Użytkownicy czują się często bezkarni w sieci i pozwalają sobie na umieszczanie niewłaściwych komentarzy pod zdjęciami lub postami innych osób. Zjawisko hejtu stało się w ostatnich latach dosyć powszechne zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dlatego zanim cokolwiek umieścimy w Internecie, powinniśmy się zastanowić, jakie to będzie miało konsekwencje.

Pamiętaj - Bądź przyjacielem zamiast hejterem!

Wycieczka naszych uczniów do Zielonej Góry ...

 

Dnia 25.01.2024 odbyła się wycieczka do Zielonej Góry, miała ona na celu integrację zespołów klasowych klas pierwszych.

W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klasy 1MA technik mechanik, 1RE technik reklamy i 1LP liceum policyjne.

Program wycieczki obejmował pobyt uczniów w parku trampolin "Zajawka" a w drugiej części wycieczki pobyt w centrum  handlowym "Focus" i powrót do Żagania. 

 

Opiekunowie wycieczki: Jerzy Szypowski i Roman Czyżycki 

Zajęcia strzeleckie naszych uczniów klas policyjnych ...

Uczniowie klas policyjnych z naszej szkoły wzięli udział w Programie Upowszechniania Strzelectwa realizowanego przez Akademicki Związek Strzelecki. Ogólnopolski projekt jest finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Zajęcia strzeleckie, w których wzięły udział klasy policyjne, składały się z trzech godzin lekcyjnych. Pierwsza godzina to teoria związana z zasadami strzelectwa, budową i posługiwaniem się bronią oraz zasadami bezpieczeństwa – młodzież obejrzała na lekcji edukacji policyjnej specjalny film szkoleniowy. A kolejne godziny lekcyjne, które odbyły się 26 stycznia, to praktyczne zajęcia strzeleckie w oparciu o technologię laserową, z wykorzystaniem replik broni krótkiej i długiej. Zajęcia pod okiem profesjonalnego instruktora strzelectwa były bardzo ciekawe i pozwoliły uczniom nabyć nowe umiejętności. 

Sylwia Woroniec

V edycja Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Prawie

Uczniowie z klas policyjnych  wzięli udział w V edycji Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Prawie. Najlepszy wynik wśród naszych uczniów osiągnęła Sandra Mandziak z klasy 2 LP. Uczennica zdobyła w trudnym teście wiedzy o prawie 19 punktów na 20 możliwych. GRATULUJEMY! 

V edycja Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Prawie odbyła się w w grudniu i miała formę testu składające się w pytań z zakresu prawa konstytucyjnego, karnego, administracyjnego, cywilnego, a jedno pytanie dotyczyło nawet prawa spadkowego.  Oprócz Sandry Mandziak z klasy 2 LP, w wojewódzkim konkursie wzięły  udział Weronika Baran, Zuzanna Kaczmarek i Julia Jaskólska z klasy 1 LP.  Wszystkie uczennice świetnie poradziły sobie z pytaniami konkursowymi i otrzymały nagrody rzeczowe. 

W tym roku szkolnym Lubuski Konkurs Wiedzy o Prawie skierowany był do uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego oraz do uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Etap wojewódzki konkursu wygrała Maja Lubańska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze.

Sylwia Woroniec

Zakwalifikowani do XIV edycji ogólnopolskiego konkursu ELEKTRON

Z dumą informujemy, że 26.02.2024 Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu na ogólnopolskim konkursie ELEKTRON we Wrocławiu będą reprezentować uczniowie z V klasy technikum mechatronicznego:

Joanna Pisarczyk i Paweł Wołczek

Gratulujemy!

ELEKTRON dotyczy zagadnień związanych z profilem kształcenia na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej.

Celem konkursu jest  wyszukiwanie nowych talentów w dziedzinie elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji, optoelektroniki i fotoniki oraz mechatroniki.

Uczestnictwo w Olimpiadzie umożliwia młodym ludziom konkurować, uczyć się, rozwijać swoje umiejętności i wiadomości, jednocześnie czerpiąc radość ze zdrowej rywalizacji.

Do ogólnopolskiego konkursu ELEKTRON uczniów przygotowywała pani Agnieszka Pisarczyk

Ankieta - Komunikacja Żagań i okolice

Młodzieżowa Rada Miasta Żagań zwraca się do Państwa z prośbą o wypełnienie przesłanej w linku ankiety.

Ankieta jest anonimowa i ma na celu zebranie informacji o potencjalnych brakach w połączeniach autobusowych na terenie miasta Żagań i/lub miejscowościach powiatowych. Dzięki zebranym informacjom będziemy mogli rozpocząć rozmowy ze spółką MZK Żagań o poszerzenie oferty autobusów w najbardziej potrzebujących punktach. Poszerzenie oferty ma na celu ułatwienie uczniom okolicznych szkół poruszanie się z i do Żagania np. po szkole oraz zwiększenie aktywności młodych ludzi we wszelkich inicjatywach podejmowanych przez miasto np. oferty kulturalnej Żagańskiego Pałacu Książęcego.

Dziękujemy i Pozdrawiamy

Młodzieżowa Rada Miasta Żagań

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScwWDFKT2tUER0tSl6PpHUAwaELwo2WgG3NvID__kc2oF1PHQ/viewform?usp=sf_link

Informacja odnośnie sprawdzenia wyników.

Szanowni Państwo Dyrektorzy, w związku z publikacją w dniu 22.01.2024 r. wstępnej informacji o wynikach egzaminu zawodowego z części pisemnej przeprowadzanej na komputerze, CKE zwraca się z uprzejmą prośbą o poinformowanie zdających, że wyniki będą dostępne w portalu zdającego: https://portalzdajacego.epkz.cke.edu.pl Uprzejmie przypominamy, że zdający, aby móc się zalogować do portalu musi znać swój login i hasło. Jeżeli zdający nie zna loginu lub hasła to może zresetować hasło podając swój PESEL. Nowy link aktywacyjny zostanie przesłany na adres e-mail przypisany do zdającego w systemie SIOEPKZ. Zwracamy uwagę, że w przypadku nieaktualnego lub błędnego adresu e-mail zdającego w systemie SIOEPKZ - zdający, aby móc zresetować hasło będzie musiał zwrócić się do dyrektora szkoły o przekazanie kodu aktywacyjnego. Dlatego bardzo prosimy o przekazanie informacji zdającym, aby spróbowali zalogować się do portalu w tym tygodniu (tj. do dnia 19 stycznia br.) w celu sprawdzenia poprawności logowania do portalu zdającego. Z poważaniem Zespół CKE

Komunikat OKE w sprawie wyników wstępnych egzaminu teoretycznego

Szanowni Państwo, Szanowni Zdający,

Centralna Komisja Egzaminacyjna, informuje że w związku z problemem technicznym po stronie naszego partnera technologicznego na ekranie komputera po zakończeniu egzaminu wyświetla się nieprawidłowy wynik wstępny egzaminu.

Ten problem techniczny nie wpływa na prawidłowe przeliczanie wyników z egzaminu w systemie SIOEPKZ.

Prawidłowe wstępne wyniki będą dostępne dla zdających w systemie SIOEPKZ w portalu zdającego od 22 stycznia br., od godziny 12.00.

Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację.

Horacy Dębowski wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Script logo