Podręczniki

Aktualności

            

 

"Wsparcie rozwoju demokracji – Ty w samorządzie !"

W dniach 16-17.11.2023r uczniowie ZSTiL wzięli udział w szkoleniu w ramach zadania publicznego: „Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe” w obszarze działań promocyjnych, wpływających na aktywizację młodzieży do realizacji zadań publicznych : „Wsparcie rozwoju demokracji – Ty w samorządzie!”, organizowanych przez Fundację Przedsiębiorczości w Żarach.

Projekt miał na celu podniesienia poziomu wiedzy z zakresu funkcjonowania samorządu, zwiększenia zainteresowania i zaangażowania młodych ludzi w sprawy publiczne na poziomie lokalnym, jako element wspomagający rozwój demokracji oraz promocję zasad demokratycznych obowiązujących w państwie prawa.

Uczniowie pozyskali wiedzę z zakresu zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego, podstawowych praw i obowiązków radnego, etyki zawodowej, a także wystąpień publicznych.

Kompetencje zdobyte podczas szkolenia, pozwolą uczestnikom ubiegać się w przyszłości o mandat świadomego radnego, posła czy senatora.

WYNIKI XXVI Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "EUROELEKTRA" ETAP OKRĘGOWY

Znamy już listę osób zakwalifikowanych do XXVI etapu okręgowego

Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej „EUROELEKTRA”

Do olimpiady  zgłosiło się ponad 1000 uczestników.

Do zawodów II stopnia 26 edycji OWEiE, decyzją Komitetu Głównego Olimpiady zakwalifikowano 96 uczestników zawodów I stopnia z całej Polski, którzy uzyskali najlepsze wyniki.

Do II etapu zakwalifikowało się 3 uczniów z ZSTiL:

Joanna Pisarczyk z klasy V PM

Paweł Wołczek z klasy V PM

Mateusz Matuszak z klasy V PM

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie zmagań, który odbędzie się 6.03.2024 we Wrocławiu.

AP

 

Kto jest autorem obrazu "Piłsudski na koniu" z 1928 r.? ...

Na takie i inne pytania odpowiadali uczestnicy XIV edycji Quizu Niepodległości. Jak co roku w okolicach 11 listopada w ZSTiL w Żaganiu klasy rywalizują o to, która najlepiej zna fakty z odzyskania niepodległości.

W quizie adresowanym do klas pierwszych uczestniczyły drużyny reprezentujące następujące klasy: 1 LO - Klaudia Machacz, Oliver Konieczny, Gabriel Szymczak, zespół klasy 1 LS tworzyli: Krzysztof SitekOskar Ruciński i Aleksander Radzikowski, a 1 LB reprezentowały: Aleksandra ChabiniakAleksandra Ostrowska oraz Wiktoria Bagińska.

            Publiczność złożona z uczniów naszej szkoły wspierała uczestników, a gdy konkretna drużyna zdobyła punkt to bili gromkie brawa. Pierwsze miejsce zajęła drużyna 1 LO, która zdobyła 14 punktów. Drugie miejsce przypadło drużynie 1 LB, a trzecie miejsce zdobyła drużyna 1 LS. Na koniec quizu uczniowie dostali nagrody, a publiczność nagrodziła wszystkich uczestników.

Organizatorami quizu byli: Robert Zarzycki, Michał Sobociński, Agnieszka Ławecka i Katarzyna Faligowska – Śliwak.

Nagrody dla uczestników ufundowali: Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w ŻaganiuMuzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, redakcjaZeszytów Żagańskich, Wydawnictwo „Abyssos”.  

Karolina FRĄCKOWIAK

Młodzież ZSTiL w akcji "Światowego Dnia Walki z Cukrzycą" ...

 

W dnu 14.11.2023 roku młodzież klasy IVEK naszej szkoły włączyła się do akcji „Światowego Dnia Walki z Cukrzycą” zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Żaganiu. Uczniowie roznosząc ulotki zachęcali mieszkańców do wykonywania badań.                                                               

                                                                                                                         JR

Kiermasz charytatywny ...

 

        W odpowiedzi na apel płynący z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Żaganiu.  Grupa wolontariuszy z klasy 3 Technikum Reklamy pomagała przy organizacji  kiermaszu ciast na rzecz  małego 5 letniego Wiktorka. Chłopiec zmaga się z ciężką chorobą, potrzebne są środki na diagnostykę i leczenie. Do akcji włączyli się również wszyscy pracownicy naszej szkoły.

                                   

                    Dziękujemy za okazaną dobroć serca.

Olimpiada Statystyczna w Technikum Ekonomicznym - etap szkolny ...

 

08  listopada 2023 roku na warsztatach szkolnych ZSTiL odbył się szkolny etap Olimpiady Statystycznej. Uczniowie Technikum Ekonomicznego mierzyli się z trudnymi zagadnieniami związanymi z danymi statystycznymi oraz ich analizą i oceną. Mamy nadzieję, że część osób uzyska zadowalający wynik i przejdzie do następnego etapu Olimpiady, powodzenia…

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu współpracuje z kolejnym pracodawcą ...

W dniu 3 listopada 2023 roku w siedzibie firmy ESA w strefie przemysłowej w Iłowej dyrektor szkoły Zbigniew Stebelski i wicedyrektor Arkadiusz Wołczek podpisali list intencyjny o współpracy szkoły z firmą ESA, która serwisuję samochody ciężarowe marki DAF. Współpraca ma na celu optymalne przygotowanie uczniów szkoły do odnalezienia się na rynku pracy. Współpraca stron będzie polegała na wspólnym podejmowaniu inicjatyw z zakresu działalności edukacyjnej, doradczej, promocyjnej, organizowaniu oraz realizacji przedsięwzięć mających na celu rozwój szkolnictwa zawodowego oraz propagowania nowoczesnych rozwiązań technicznych w systemie kształcenia zawodowego. To kolejny pracodawca z którym ZSTiL w Żaganiu będzie współpracował dla zbliżenia uczniów szkoły i nowoczesnych technologii. Uczniowie będą mogli realizować praktyki zawodowe i praktyczną naukę zawodu w naturalnym środowisku nowoczesnego pracodawcy.

 

Konkurs! "Żagański Kocioł"

Z ogromną przyjemnością  informujemy  o pierwszej edycji konkursu literackiego "Żagański Kocioł". To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, którego inicjatorem jest  Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, Starostwo Powiatowe w Żaganiu,
we współpracy z Wydawnictwem Abyssos. Zapraszamy Wszystkich pasjonatów literatury do wzięcia udziału w tym inspirującym konkursie.

Celami konkursu są:

·       Rozwijanie aktywności twórczej

·       Rozbudzanie zainteresowania literaturą oraz własnym regionem

·       Przygotowanie do uczestnictwa w kulturze

czytaj więcej ...

Europejski Dzień Języków Obcych ...

 

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do świętowania Europejskiego Dnia Języków Obcych.  Dzień ten obchodzony jest 26 września w całej Europie i ma na celu promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy oraz propagowanie uczenia się języków obcych przez całe życie zarówno w szkole, jak i poza nią.

Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali liczne prace oraz hasła w różnych językach, śpiewali piosenki obcojęzyczne. Klasa 3 EK przygotowała quiz dotyczący kultury krajów anglojęzycznych, a Samorząd Szkolny zorganizował zabawę językową, podczas której uczestnicy odpowiadali na pytania w języku polskim, angielskim i niemieckim. Chętni mogli brać udział w kiermaszu ciast.   

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i kreatywność!

Konkurs Kartka dla Fredry ...

We wrześniu w naszej szkole odbył się konkurs pod hasłem „Kartka dla Fredry”. Konkurs organizowany był w ramach obchodów Roku Aleksandra Fredry. Oto wyniki:

w kategorii literackiej:

·       I miejsce zdobyła Sabina Szajer

·       wyróżnienia otrzymały:Joanna Kozłowska, Amelia Grzelak

w kategorii graficznej:

·       I miejsce zdobyła Hanna Kurczewska

·       wyróżnienia otrzymały: Nikola Sieczka, Teresa Buchholz, Barbara Jarominek oraz Aleksandra Wojak

Wernisaż prac konkursowych można oglądać na parterze naszej szkoły. Zapraszamy!

Czytanie na ścianie ...

 

Po raz kolejny mury naszej szkoły odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Żaganiu. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak dawno, dawno temu odtwarzane były bajki. Celem spotkania była promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. Każde z dzieci zostało zaopatrzone w zestaw małego słuchacza.

#przerwanaczytanie

24.10.2023 r. nasza szkoła znalazła się w gronie placówek bijących rekord w czytaniu na przerwie poprzez przystąpienie do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".  Celem akcji jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być dobrą zabawą i sprawiać przyjemność. W tym dniu można było usłyszeć  podczas przerw w szkole – w związku z rokiem poświęconym Aleksandrowi Fredrze - fragmenty „Zemsty” oraz bajek pisarza. Podczas zajęć języka polskiego uczniowie mieli również okazję opowiedzieć o książce, którą przynieśli, zachęcając przy okazji innych do jej przeczytania. Niektórzy wystąpili również  w nagranym z tej okazji TikToku, który szybko zyskał sobie ogromną popularność: https://www.tiktok.com/@zstil_zagan_60/video/7293593054286515489?_r=1&_t=8go7e7aYZma

 Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w akcję – pokazaliście, że młodzież wciąż czyta i chętnie dzieli się tym z innymi!

Energylandia w innej odsłonie ...

 

Grupa młodzieży w dniu 27.10.2023 r. Odwiedziła dobrze już wszystkim znaną Energylandię i w ramach zabawy na Halloween odkryła ją na nowo. 

Klasa policyjna na wyjeździe edukacyjnym na Węgry i do Rumunii ...

Przedstawicielki klas policyjnych naszej szkoły - laureatki Ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci i Żołnierze w Służbie Historii” wróciły z wyjazdu edukacyjnego na Węgry i do Rumunii. Pokonały 4,5 tysiąca kilometrów „Szlakiem polskich  żołnierzy i cywilnych uchodźców z okresu II wojny światowej na Węgrzech i w Rumunii”.

Przez 8 dni laureatki konkursu: Iwona Bodak, Wiktoria Stefańska i Nikola Świec pod opieką  nauczycielki edukacji policyjnej Sylwii Woroniec, zwiedzały  historyczne miejsca na Węgrzech i w Rumunii. Było bardzo intensywnie, ciekawie, radośnie i wzruszająco. Na każdym kroku  „dotykaliśmy” historii, zwiedzaliśmy zabytki wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, poznaliśmy wiele miejsc na Węgrzech i w Rumunii związanych z naszymi rodakami ...

II Olimpiada Wiedzy Elektroników i Mechatroników "ELEKTROMECHATRON"

23.10 br. w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych zostały przeprowadzone zawody I stopnia  II Olimpiady Wiedzy Elektroników i Mechatroników „ELEKTROMECHATRON” 

Tematyka olimpiady obejmuje treści podstaw programowych przedmiotów zawodowych w zawodzie technik mechatronik. 

Celem Olimpiady jest m.in. podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego czy pobudzanie i rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów.

Udział w rywalizacji wzięli uczniowie z klas II i III, IV i V w zawodzie technik mechatronik.

Wyniki I stopnia olimpiady ogłoszone zostaną na stronie internetowej w terminie do                                                                                                             sześciu tygodni  od dnia zawodów. 

                                                                                                                                                                  AP

LOLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ - INŻYNIERIA W ELEKTROENERGETYCE

30.10.2023 roku w szkole zostały przeprowadzone zawody I stopnia olimpiady OWT-IWE.

Celem olimpiady jest mi.in. sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu elektro, zainteresowanie naukami ścisłymi oraz ich praktyczne wykorzystanie w technice. 

Udział w rywalizacji wzięli uczniowie z klas II, III, IV i V w zawodzie technik mechatronik.

Wyniki I stopnia ogłoszone będą na stronie internetowej olimpiady w terminie do 30 dni od dnia zawodów. 

Uczestnictwo w Olimpiadzie umożliwia młodym ludziom konkurować, uczyć się i rozwijać swoje umiejętności, jednocześnie czerpiąc radość ze zdrowej rywalizacji.

                                                                                                                                                               AP

Technikum Ekonomiczne wspiera czytelnictwo w ZSTiL ...

 

Od 24.10.2023 w warsztatch szkolnych (budynek C) można miło spędzić wolny czas czytając książkę. Na korytarzu prowadzącym na hale warsztatowe jest półka z książkami, które uczniowie mogą zabrać do domu i przeczytać, następnie wymienić na inną oczywiście za darmo. Technikum Ekonomiczne organizuje akcję „Podziel się książką”, jeśli ktoś ma dużo książek i nie wie co nimi zrobić, bo chce zastąpić je nowymi pozycjami może zostawić swoje niepotrzebne przecztane książki na tej półce, aby inni mogli skorzystać. Zachęcamy do zapoznania się z obecnym księgozbiorem :), mamy nadzieję, ze każdy znajdzie coś dla siebie...

XXVI Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "EUROELEKTRA"

23.10.2023 roku w Naszej Szkole zostały przeprowadzone zawody I stopnia XXVI Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "EUROELEKTRA".

Celem Olimpiady jest m.in. podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego czy pobudzanie i rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów w dziedzinie elektryki.

Udział w rywalizacji wzięli uczniowie z klas II i III, IV i V w zawodzie technik mechatronik.

Podczas zawodów uczniowie udzielali odpowiedzi na 16 zadań w formie testu na  konkursowej platformie Internetowej.

Wyniki I stopnia ogłoszone będą na stronie internetowej olimpiady w terminie do 30 dni od dnia zawodów.

AP

Winnica i alpaki, czyli słów kilka o wycieczce ...

 

18.10.2023 r. uczniowie z różnych klas naszej szkoły (m. in.: 2ME , 3RE, 2RA , 2LO, 1LO, 1LB) mieli okazję odwiedzić Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, gdzie zobaczyli winnicę i maszyny służące do produkcji wina oraz wysłuchali - ciekawie opowiedzianej przez przewodnika tego miejsca - historii regionu i ciekawostek na temat win i szampanów. Kolejny etap wycieczki miał miejsce w „Alpakowej Zagrodzie” w Koźlej. Tu z kolei uczniowie mogli poznać zwyczaje alpak i tajniki hodowli tych zwierząt. Pobyt w tym miejscu został zwieńczony pysznymi kiełbaskami przy ognisku.  Uczniom towarzyszyły: p. Ilona Iżykowska-Gac, p. Magdalena Bocianiak oraz p. Joanna Koźmińska.

"Nie bądź ofiarą Handlu Ludźmi" - rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu ...

Uczniowie technikum reklamy mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach z zakresu problematyki  handlu ludźmi.  W ramach kampanii społecznej młodzież opracowała i wykonała projekty plakatów. W swoich pracach uczniowie pokazywali m.in. kim może być ofiara handlu ludźmi, a także to jak poważnie skutki niesie za sobą ten proceder. Przede wszystkim chodziło o to, żeby podkreślić, że ludzie to nie towar. 

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim rozstrzygnięto konkurs plastyczny

pt. „Nie bądź ofiarą Handlu Ludźmi”

 

                                                                                                      Laureatami konkursu z ZSTIL zostali:

                                                                                                        2 miejsce –  Maciej Dylewicz uczeń klasy 2 technikum reklamy

                                                                                                     Wyróżnienia:

                                                                                                        Milena Stosik uczennica  klasy 1 technikum reklamy 

Jesienna wycieczka ...

Klasy 1 ME i 1 LB oraz 1 EK i 2 LP wybrały się na wycieczkę integrującą do Centrum Sportu i Zabawy „Zajawka” w Zielonej Górze.

Wyjazd był okazją do poznania się nowych uczniów ZSTiL w Żaganiu. Najważniejszym punktem wyprawy była rekreacja sportowo – ruchowa oraz zabawy z wykorzystaniem dostępnego sprzętu. 

Już na początku drogi okazało się, że w Miodnicy zamknięto przejazd ze względu na roboty drogowe i kierowca autokaru musiał wybrać inną drogę do Zielonej Góry. W ten sposób niektórzy pierwszy raz jechali przez Stypułów, a potem S-3.

W „Zajawce” było dużo okazji do sprawdzenia swojej sprawności fizycznej, była dobra zabawa i dużo powodów do śmiechu. Niektórzy tak doskonalili się we wrzucaniu piłki do kosza, że niewiele im brakowało do mistrzostwa Jordana. Dużym wzięciem cieszyła się trampolina, byli tacy, którzy badali jej maksymalne osiągi i wzbijali się wysoko, wysoko…

Z dala od szkoły, prozy życia uczestnicy wycieczki cieszyli się beztroską zabawą i czerpali przyjemność z bycia razem.

Organizatorem wycieczki był Zbigniew Wróblewski, a opiekunami: Piotr Kaczmarek i Robert Zarzycki.

„Gazeton”

Script logo