Podręczniki

Aktualności

            

 

Olimpiada "Zdrowia" w ZSTiL

 

W dniu 29 marca w naszej szkole zostały przeprowadzone eliminacje do 30 edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia. Uczestnicy przystąpili do rozwiązania testu wiedzy w wersji online, obejmującego zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Szkołę 21 kwietnia w etapie powiatowym będzie reprezentować uczennica klasy 4 PL Wiktoria Lechocka.

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

 

Uczeń klasy II LO Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu Nikodem Głuszek wygrał ogólnopolski konkurs i wyjedzie do Brukseli ...

 

Nikodem wraz z kolegami z IV LO w Zielonej Górze brał udział w konkursie „Europa z naszej ulicy” organizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. 15 marca w Warszawie odbyły się finałowe prezentacje projektów. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ wpłynęło 140 zgłoszeń z całej Polski. Spośród dziesięciu finałowych projektów znalazła się prezentacja Nikodema, który wraz kolegami przedstawił prace pt. „Elektryczne Lubuskie - Jak to z prądem w Europie było”. Grupa w składzie: Nikodem Głuszek ZSTiL w Żaganiu oraz  Konstanty Majorczyk, Hubert Silny i Tomasz Strojek z IV LO w Zielonej Górze w nagrodę za zajęcie I miejsca w dniach 21-24 maja 2023r.pojadą na  wizytę w Brukseli.

 

Gratulacje dla ucznia naszej szkoły i podziękowania za współprace z kolegami ze szkoły w Zielonej Górze.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

 

W dniach 8-9 marca odbył się etap szkolny XXVII Konkursu biblijnego.

Zakres tematyczny obejmował Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków.

W konkursie wzięło udział 12 uczniów naszej szkoły.

 

Wyniki:

I miejsce Norbert Pomorski kl. 1ME - etap diecezjalny

II miejsce Anna Najdek kl. 2EK,   Maciej  Ćwik kl. 2ME - etap diecezjalny

III miejsce Aleksander Makowski kl. 1ME - etap diecezjalny

Gratulujemy!

p.k

Konkurs Papieski

 

Od 15 lutego do 15 marca odbyła się XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego.

W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem: ''Z nadziei, która jest w Was".

Tymi słowami Ojciec Święty Jan Paweł II zwrócił się do młodych na całym świecie w swoim liście. W konkursie wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły.

p.k

Zagraniczne praktyki naszych "Reklamówek" zakończone sukcesem ...

Firma Forja Roja gościła w tym roku już drugą grupę uczestników projektu „Perspektywy zawodowe młodzieży”. W przypadku technikum mechanicznego, jak i technikum reklamy hiszpańscy tutorzy byli ogromnie zadowoleni z pracy i zaangażowania uczniów. Wszyscy uczniowie otrzymali oceny celujące!

W dniach 4 – 18 marca 15 uczniów klasy 2 RE oraz 4 PR brało udział w kursie tworzenia sklepu internetowego w Maladze. Poza doskonaleniem umiejętności zawodowych, uczestnicy projektu uczyli się języka hiszpańskiego w klasie, ale też w muzeum motoryzacji, czy zajadając churros z czekoladą. Nasi uczestnicy poznali region Andaluzji: Malagę, miejsce praktyk, oraz Torremolinos, miejsce zakwaterowania. Na weekend odbyły się wycieczki do Sevilli oraz Marbelli.

Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ możemy kształcić naszą młodzież zawodowo, językowo, społecznie i kulturowo również za granicą. Nie zwalniamy tempa, bo kolejne projekty przed nami!

Zapraszamy na szczegółowe relacje w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/erasmus.zstil

https://www.facebook.com/search/top?q=reklam%C3%B3wki%20w%20maladze

OGÓLNOPOLSKI KONKURS "EUROPA Z NASZEJ ULICY"

Uczeń Nikodem Głuszek z klasy 2 LO, w dniu 15 marca br. wziął udział w finałowych prezentacjach projektów, przeprowadzonych  w ramach 5 edycji ogólnopolskiego konkursu „Europa z naszej ulicy”, organizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. 

Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ wpłynęło ponad 140 zgłoszeń z całej Polski. Celem konkursu było zaktywizowanie młodzieży szkolnej do uczestnictwa w życiu społecznym, poprzez zapoznanie się ze wspólnym dziedzictwem kulturowym, historycznym oraz intelektualnym Europy. 

Wśród dziesięciu finałowych projektów znalazła się również praca grupy Nikodema, która przygotowała projekt pt. „Elektryczne Lubuskie - Jak to z prądem w Europie było?”.

W związku z powyższym - w ramach nagrody, młodzież w dniach 21-24 maja 2023 r., odbędzie wizytę w Brukseli, która z pewnością zainspiruje młode osoby do pogłębiania więzi wewnątrz europejskich oraz do dbania o wartości, które są wspólne i uniwersalne dla wszystkich Europejczyków.

WOJEWÓDZKI KONKURS O TYTUŁ NAJLEPSZEGO ŚLUSARZA ZIEMI LUBUSKIEJ - ETAP SZKOLNY 2023 ...

27 lutego 2023r. odbył się wewnątrzszkolny konkurs ślusarski przy patronacie Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. Konkurs podzielony został na dwa etapy. W I etapie uczniowie zmagali się z częścią teoretyczną składającą się z 40 pytań testowych, natomiast II etap polegał na wykonaniu części praktycznej. W konkursie brali uczniowie Technikum Mechanicznego oraz Szkoły Branżowej. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a wyniki konkursu były zaskakujące, ponieważ konkurs wyłonił dwa pierwsze miejsca ex aequo :) 

W dniu 28 lutego, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów z rąk organizatorów i pana Wicedyrektora Arkadiusza Wołczka. Na uczestników czekały dyplomy, pamiątkowe nagrody, gadżety i słodkości za udział w konkursie. Dwóch zwycięzców tj. Daniel Łata - klasa IIMK i Mateusz Sokołowski - klasa IIIA, będą reprezentować szkołę w II etapie Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej 2023, który odbędzie się 14 kwietnia w Szprotawie, trzymamy kciuki!  Dziękujemy panu Tomaszowi Wypaskowi i panu Pawłowi Chylakowi za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu, wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wyników, a naszym dwóm zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów na etapie wojewódzkim. 

Miejsce

Imię i Nazwisko

Klasa

I

Mateusz Sokołowski

III A

I

Daniel Łata

II MK

II

Kacper Wiśniewski

III A

III

Zuzanna Kowalska

III A

IV

Jakub Słotwiński

II MK

V

Tomasz Kirkiewicz

I A

VI

Kasper Engelmajer

I A

Olimpiada "ELEKTROMECHATRION"

Etap okręgowy w Zielonej Górze

7 marca w Instytucie Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył sie etap okręgowy I edycji Olimpiady Elektroników i Mechatroników „ELEKTROMECHATRION” 

Naszą szkołę reprezentowali: Joanna Pisarczyk i Grzegorz Marciniak z technikum mechatronicznego. 

Do finału, który planowany jest na 24 kwietnia, zakwalifikuje się 20 najlepszych uczestników zawodów z całego kraju. 

Życzymy aby nasi reprezentanci znaleźli się w tym wyborowym gronie.

Do olimpiady uczniów  przygotowała p. Agnieszka Pisarczyk i p. Zdzisław Kapiński

Olimpiada "Euroelektra" ...

Etap okręgowy we Wrocławiu

6 marca w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej we Wrocławiu odbył sie etap okręgowy XXV edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "Euroelektra"

Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Matuszak i Paweł Wołczek z technikum mechatronicznego. 

Do finału, który planowany jest na 24 kwietnia, zakwalifikuje się 20 najlepszych uczestników zawodów z całego kraju. 

Życzymy aby nasi reprezentanci znaleźli się w tym wyborowym gronie.

Do olimpiady przygotowała p. Agnieszka Pisarczyk 

Debaty oksfordzkie na UZ ...

W dniu 3 marca na terenie UZ w Zielonej Górze Karolina, Jessica, Kacper i Kuba uczestniczyli w warsztatach przygotowujących do udziału w debacie oksfordzkiej między szkołami średnimi z różnych województw m.in.: lubuskiego, dolnośląskiego. Przedstawiciele naszej szkoły po raz pierwszy wezmą udział w takim przedsięwzięciu, w którym 4 osobowe drużyny będą musiały bronić lub obalić przygotowane tezy przed jury, walcząc w meczu z wybranym przeciwnikiem na punkty. Liczy się dobra, przekonywująca mowa, brak stresu i tremy przed wystąpieniem publicznym, odpowiednia postawa ciała. Turniej odbędzie się 14 kwietnia. Gospodarzem jest Wydział Politologii UZ. Trzymajcie kciuki:)

AH

Zaproszenie na Konkurs Piosenki Obcojęzycznej ...

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu zaprasza uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który odbędzie się 30 marca 2023r. (czwartek) w auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. Konkurs rozpocznie się o godz. 9:00.

 

Prosimy o wysłanie potwierdzenia przybycia (skan karty zgłoszeniowej) do dnia 23 marca na adres mailowy s.rawska@zstil.zagan.pl lub e.mloston@zstil.zagan.pl

karta zgłoszeniowa i regulamin konkursu dostępne po kliknięciu w obrazek

1 marca - "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - BIEG TROPEM WILCZYM

Młodzież naszej szkoły już po raz II upamiętniła to święto na sportowo, uczestnicząc w Biegu Tropem Wilczym, który odbył się na Stadionie LA Arena w Żaganiu.

O godz. 12.00 chętni uczniowie stanęli na starcie biegu na symbolicznym dystansie 1963 metry (1963r. jest datą śmierci ostatniego z Wyklęty - Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”). Po zaciętej rywalizacji najlepszym zawodnikiem okazał się Stanisław Chodur z klasy 1LO, drugi zameldował się Aleksander Pawlak - 1 ME, a trzeci na metę wbiegł również uczeń klasy 1ME - Krystian Kopaniecki. Najlepsi zawodnicy zostali udekorowani medalami, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Miejmy nadzieję, że ta aktywna forma upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wejdzie na stałe do kalendarza imprez i stanie się cyklicznym i masowym wydarzeniem w naszej szkole.

"Supertechnik Mechatronik" - X Międzywojewódzki konkurs

Ogłaszamy Wszem Wobec i Każdemu z osobna, iż w naszej szkole - Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu - 24 marca 2023r. odbędzie się X Międzywojewódzki konkurs o tytuł  „Supertechnika Mechatronika”

Zapraszamy!

Więcej informacji: kliknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych...

Nasi uczniowie w Żagańskim Pałacu Kultury uczcili pamięć żołnierzy wyklętych (rocznica 1 marca), poprzez udział w koncercie 96 uczniów i 6 opiekunów oraz udział w projekcji filmu biograficznego  "Pseudonim Lufa" o życiu ppor. Henryka Wieliczki, który był żołnierzem V a następnie VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Na filmie było 30 uczniów i 2 opiekunów.

Sukces uczennicy ZSTIL ...

Joanna Pisarczyk (kl. 4PM) została finalistką XIII edycji ogólnopolskiego konkursu ELEKTRON, który odbył się 24.02.2023r na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. 

Joanna rywalizował z najlepszymi automatykami w Polsce i uplasowała się w rankingu konkursu wśród najzdolniejszej młodzieży promującej wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją, optoelektroniką, fotoniką oraz mechatroniką. Gratulujemy sukcesu!

Po zakończeniu części finałowej, uczestnicy wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzenia  Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz zapoznania się z kołami studenckimi działającymi na Wydziale. Uczestnikom zaprezentowano m.in. laboratorium optoelektroniki, Clean Room, mikrosystemów grubowarstwowych oraz chemii mokrej.

Uczniowie żagańskiej „60”-tki już po raz czwarty są finalistami  konkursu ELEKTRON.

Opiekunem Joanny jest pani Agnieszka Pisarczyk nauczyciel kształcenia zawodowego w zawodzie technik mechatronik.

A.P.

Powtórka do matury

 

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ zaprasza do uczestnictwa w wykładzie, który stanowi powtórkę materiału dla maturzystów. Ponadto to dobra okazja dla młodzieży, aby zapoznać się z ofertą kierunków studiów na UZ. Wykład odbędzie się w w ramach Dni Otwartych na UZ 1 marca 2023r. 

Wyniki ankiety na najpopularniejsze młodzieżowe słówko ZSTiL

Z okazji Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole została przeprowadzona ankieta na najpopularniejsze młodzieżowe słówko ZSTiL. Wzięło w niej udział 388 osób.

Wygrało słówko NPC 😊

Cytując Słownik Języka Polskiego, słowo tooznacza zwykłą, niewyróżniającą się osobę. Kogoś, kto zachowuje się i ubiera jak inni, ale też kogoś, kto zachowuje się mechanicznie, dziwnie – jak postać z gry. Od ang. non-playercharacter, non-playablecharacter (NPC) – określenia z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza.

Na drugim miejscu znalazł się wyraz SLAY, oznaczający (z ang. slay – niszczyć, gromić) coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo kogoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem. Używany, gdy ktoś nam się podoba albo gdy jesteśmy z czegoś zadowoleni, a nawet jako okrzyk triumfu. Slangowo „youslay me” stosowane było jako komentarz do dowcipnej wypowiedzi już sto lat temu.

Dziękujemy za udział w ankiecie!

Ogólnopolski Konkurs

"Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni"

https://www.konkurswykleci.pl/ 

Więcej informacji o konkursie u p. K. Faligowskiej - Śliwak

Bal Studniówkowy ZSTiL w Żaganiu ...

11 lutego 2023 roku w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w Żaganiu odbyła się studniówka Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

Bawili się uczniowie klas technikum mechatronicznego, mechanicznego, teleinformatycznego, reklamy, ekonomicznego i uczniowie klas Liceum Ogólnokształcącego ogólnego i z edukacją policyjną. Uczniowie podziękowali Rodzicom i Nauczycielom za lata wychowania i nauki. Były kwiaty i łzy wzruszenia.

Dyrektor szkoły Zbigniew Stebelski życzył uczniom sukcesów podczas egzaminów maturalnych, a zabawa studniówkowa niech da radość, uśmiech i wspomnienia na całe życie. Dyrektor podziękował i pogratulował Rodzicom sukcesów dzieci. Pięknie zatańczony Polonez otworzył bal studniówkowy podczas którego wspólnie bawili się uczniowie z rodzicami i nauczycielami.

Lekcja geografii w środowisku ...

 

Uczniowie 2 klasy technikum mechatronicznego 17.02.2023 roku uczestniczyli w lekcji geografii na terenie Wzgórza Bismarcka w Żaganiu. Oprócz wiedzy z geografii, iż obiekt zbudowano z eratyków i granitu poznali historię obiektu, jak powstawał i jaką w przeszłości pełnił funkcję w mieście. Następnie poznawali rośliny w Żaganskiej Kaktusiarni.

JR

 

Drodzy Uczniowie

,

21 lutego 2023 r. obchodzimy Dzień Języka Ojczystego i w związku z tym zapraszamy Was do wzięcia udziału w głosowaniu na najpopularniejsze młodzieżowe słówko ZSTiL. Głosowanie trwa do czwartku, 23 lutego 2023r. 

 

LINK DO ANKIETY:

https://docs.google.com/forms/d/1zpjE7eNULazPAcRgydpQ4SsUr9VcdC_CgE5DbkYPXD4/edit

 

Script logo