Podręczniki

Aktualności

            

 

II Bieg Niepodległości – Bieg z Flagą ...

 

W dniu dzisiejszym tj. 10.11.2022r. w naszej szkole odbył się II Bieg Niepodległości – Bieg z Flagą. Chętni uczniowie, po krótkiej rozgrzewce i odśpiewaniu hymnu państwowego, ruszyli ulicami Żagania w celu uczczenia Święta Narodowego. Po zakończeniu biegu, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Zawody I stopnia Olimpiady Elektroników i Mechatroników ELEKTROMECHATRON ...

7 listopada 2022 roku w szkole (ZSTiL) zostały przeprowadzone zawody I stopnia I Olimpiady Wiedzy Elektroników i Mechatroników „ELEKTROMECHATRON” 

Tematyka olimpiady obejmuje treści podstaw programowych przedmiotów zawodowych w zawodzie technik mechatronik. Zadania poszerzone są o dodatkowe zagadnienia zawarte w programie merytorycznym Olimpiady. Olimpiada jest trzyetapowa. Zadania konkursowe przygotowują nauczyciele akademiccy. 

Celem Olimpiady jest: podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów, upowszechnianie wzorców etyki zawodowej, kultury techniczne oraz współzawodnictwo uczniów z różnych szkół oraz nawiązywanie współpracy między szkołami i wyższymi uczelniami.

Udział w rywalizacji wzięli uczniowie z klas II i III i IV w zawodzie technik mechatronik.

Podczas zawodów uczniowie udzielali odpowiedzi na 16 zadań w formie testu na  konkursowej platformie internetowej.

Wyniki I stopnia Olimpiady ogłaszane są na stronie internetowej Olimpiady w terminie do sześciu tygodni (42 dni) od dnia zawodów 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, życzymy „przedarcia” się przez sito eliminacyjne oraz sukcesów w dalszych ewentualnych potyczkach z problemami mechatroniki.

Agnieszka Pisarczyk

Zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej EUROELEKTRA ...

9 listopada 2022 roku w szkole (ZSTiL) zostały przeprowadzone zawody I stopnia XXV Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "EUROELEKTRA"

Celem Olimpiady jest: podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów, upowszechnianie wzorców etyki zawodowej, kultury technicznej i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej, współzawodnictwo uczniów z różnych szkół oraz nawiązywanie współpracy między szkołami i wyższymi uczelniami.

Udział w rywalizacji wzięli uczniowie z klas II i III i IV w zawodzie technik mechatronik.

Podczas zawodów uczniowie udzielali odpowiedzi na 16 zadań w formie testu na  konkursowej platformie internetowej.

Wyniki I stopnia Olimpiady ogłaszane są na stronie internetowej Olimpiady w terminie do sześciu tygodni (42 dni) od dnia zawodów 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, życzymy „przedarcia” się przez sito eliminacyjne oraz sukcesów w dalszych ewentualnych potyczkach z problemami elektrotechniki we Wrocławiu.

Agnieszka Pisarczyk

Kotyliony w ZSTiL na Dzień Niepodległości

 

Z okazji Dnia Niepodległości w naszej szkole, w ramach akcji "Młody Patriota", 10 listopada 2022 r. rozdawane będą kotyliony w polskich barwach narodowych.

Organizatorzy

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości ...

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

JEST TREŚĆ? JEST FORMA!

Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do akcji „Upoluj swoją książkę!”. To już 6. edycja projektu organizowanego przez Instytut Książki oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe i księgarnię Woblink. Projekt jest  finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każdy uczeń może stać się Ambasadorem akcji! Ćwicz się w czytaniu z CZYTAJ PL!:

 

ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ WOBLINK (IOS/Android)

ZESKANUJ KOD Z PLAKATU (znajdziesz je w szkole na każdym piętrze)

CZYTAJ/SŁUCHAJ ZA DARMO PRZEZ CAŁY LISTOPAD!

Więcej o akcji:

https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

https://www.youtube.com/watch?v=0FK6KsGVF2E

 

Koordynator akcji

Joanna Koźmińska

46 Olimpiada Języka Niemieckiego ...

 

Już po raz kolejny odbył się w naszej szkole pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. W piątek 4.11.2022 w etapie szkolnym Olimpiady wzięli udział nasi uczniowie, niestety nikt nie zakwalifikował się do drugiego etapu.

Dla zainteresowanych w załączeniu test 46 Olimpiady Języka Niemieckiego wraz z kluczem do testu (dostępne po kliknięciu w zdjęcie).

Życzymy sukcesu w przyszłym roku!

Katedra Języka Niemieckiego.

Zajęcia klas policyjnych z technikiem kryminalistyki ...

 

25 października uczniowie klasy IV PP i klasy I LP na zajęciach z edukacji policyjnej gościli policjanta - technika kryminalistyki. Asp. sztab. Dariusz Matusiak z Zespołu Techników Kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu zaprezentował  uczniom, w jaki sposób ujawniać i zabezpieczać ślady na miejscu przestępstwa. Również uczniowie mogli spróbować ujawnić i zabezpieczyć ślady daktyloskopijne i traseologiczne. 

Podczas spotkania asp. sztab. Dariusz Matusiak pokazał młodzieży sprzęt jakim dysponują technicy kryminalistyki m.in. specjalistyczne pędzle (na przykład pędzle z włosia bobra kanadyjskiego i pędzle z puchu marabuta), proszki do ujawniania śladów linii papilarnych, narzędzia do zabezpieczania śladów DNA, czy śladów użycia broni palnej. Młodzież miała również okazję zadawania pytań dotyczących ciekawej pracy technika kryminalistyki.

Sylwia Woroniec

Tak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej ...

Tegoroczny apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczął się życzeniami skierowanymi przez prowadzących Julię Zawadzką i Kubę Marczenia do państwa dyrektorów, wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi szkoły.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie w roli nauczycieli matematyki, mechatroniki, j. polskiego, chemii i biologii. Scenki ukazywały „naturalne środowisko szkolne” podczas zajęć. Kunszt aktorski zaprezentowany przez uczniów był profesjonalny i nieprzeciętny. Eryk urzeczywistnił postać nauczyciela mechatroniki z wielkim zaangażowaniem, Klaudia jako nauczycielka matematyki odegrała swoją rolę stylowo, ale i z finezją. Beacie przypadła rola nauczycielki j. polskiego, gdzie uczniowie wymyślali przeróżne wymówki na brak zadania domowego. Lekcje chemii i biologii objawiły kolejne talenty aktorskie naszych wspaniałych uczniów.

Scenki były przeplatane inscenizacją muzyczną przygotowaną przez Szkolny Zespół Muzyczny.

Podczas podziękowań uczniowie wręczali kwiaty Naszym drogim pedagogom oraz gorąco pożegnali wicedyrektora p. R. Gajka, a przywitali nowego wicedyrektora p. A. Wołczka.

Po spektaklu głos zabrał dyrektor szkoły p. Z. Stebelski, podziękował uczniom za życzenia oraz przedstawienie. Pan dyrektor powiedział również, że nauczyciele nigdy nie zapominają swoich podopiecznych.

Uroczystość przygotowały klasy 4PM oraz 2EK wraz z wychowawczyniami p. S. Rawską-Kowala i E. Mlostoń. Serdeczne podziękowania za pracę składamy również zespołowi muzycznemu oraz obsłudze technicznej.

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

Święto zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy polskiej instytucji - Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzimy je 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. 

W rocznicę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej i z okazji obchodzonego po raz siódmy Międzynarodowego Dnia Krajobrazu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs literacki „Krajobraz – doświadczam w pełni”. 

Uczennica naszej szkoły, Karolina Koczwarska z klasy IRA wzięła udział w konkursie, pisząc pracę pod tytułem Pierwsze ognisko. Gratulujemy talentu pisarskiego i udziału w ogólnopolskim konkursie. 

Małgorzata Ponikowska - Knap

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto dla Wszystkich związanych z oświatą.

Z tej okazji życzę Wszystkim  Uczniom sukcesów w szkole, radości z poznawania świata.

Niech czas spędzony

w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych będzie przygodą,

która wprowadzi i przygotuje Was do dorosłego życia.

 

Miłego Świętowania J

Oktoberfest w ZSTiL ...

27 września w naszej szkole odbył się Oktoberfest. Chociaż do miejsca, w którym odbywa się to święto, dzieli nas wiele kilometrów, mieliśmy okazję poczuć klimat tej imprezy na szkolnych korytarzach. Z tej okazji młodzież przygotowała stoisko, które przybliżyło historię tego festynu, tradycje i ciekawostki z tym związane. Na stoisku można było kupić przepyszne ciasta i babeczki. Uzbieraliśmy kwotę w wysokości 486zł. Pieniądze zostaną wydane na potrzeby naszych uczniów,  będących w trudnej sytuacji materialnej. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli ten zaszczytny cel, zakupując słodkości. 

Wyniki etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia ...

 
Wyniki etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia.
Decyzja o tym, kto będzie zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego podejmie komisja konkursowa do dnia 16 listopada.
Wyniki-protokół w załączniku dostepnym po kliknięciu w logo szkoły.

Klasa policyjna na strzelnicy sportowej ...

 

Klasa IV PP wzięła udział w zajęciach strzeleckich. Uczniowie strzelali z broni  palnej i pneumatycznej na  sportowej strzelnicy LOK w Żarach

6 października uczniowie klasy IV Liceum Policyjnego z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu doskonalili swoje umiejętności strzeleckie. Całodniowe zajęcia z przedmiotu edukacja policyjna odbyły się na strzelnicy sportowej, znajdującej się siedzibie LOK w Żarach. Uczniowie strzelali z broni palnej i pneumatycznej. Opiekunami wycieczki  były  Sylwia Woroniec i Małgorzata Ponikowska-Knap.

Seminarium parkowe ...

 

8 października 2022r. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Jadwigą Rędziak uczestniczyli w pracach nad upiększaniem żagańskiego parku. Zdjęcia wyrażają ogrom włożonej pracy 😊

Gra Symulacyjna "Etyczna Moda" ...

 

27 września 2022r. uczeń Nikodem Głuszek z klasy 2LO wziął udział w Grze Symulacyjnej „Etyczna Moda” zorganizowanej w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. 

Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w członków Rady Unii Europejskiej podczas posiedzenia na temat etyczności przemysłu modowego. Nikodem zajmował miejsce Ministra Słowenii. 

Grę poprowadzili Pan Leszek Jarosz, pracujący na co dzień w Radzie Europejskiej w Brukseli oraz wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Maciej Bachryj-Krzywaźnia oraz dr Paula Wiśniewska. 

Uczniowie uczestniczący w grze w praktyce przekonali się jak ważna jest sztuka kompromisów i patrzenia na problem z odmiennych perspektyw. 

Konferencja "MATEMATYKA DLA MŁODYCH" ...

W dniu 28.09.2022 uczniowie klas drugich ZSTiL, wzięli udział w pierwszej konferencji „MATEMATYKA DLA MŁODYCH”, zorganizowanym przez OZ PTM (Oddział Zielonogórski Polskiego Towarzystwa Matematycznego), na Wydziale Matematyki Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. W konferencji uczestniczyło 137 osób ze szkół ponadpodstawowych, w tym: I LO, III LO, IV LO oraz VII LO  z Zielonej Góry oraz ZSTiL z Żagania.

Prof. dr hab. Marian Nowak był prelegentem. Podczas konferencji wygłosił wykład pod tytułem: „Krótka podróż do królestwa matematycznej nieskończoności”. Opowiedział o teorii mnogości, hipotezie continuum, przeplatając wystąpienie życiorysami matematyków. 

W pamięć zapadł nam wykład dr hab. Zbigniewa Świtalskiego, prof. UZ, który nawiązał do obrazów Salvadora Dali „Trwałość pamięci”. Opisał w nim matematyczny surrealizm liczb zespolonych oraz liczb urojonych.

Na uwagę zasłużył również wykład prof. dr hab. Andrzeja Cegielskiego, który nie zawahał się użyć fraszki Jana Sztaudyngera „On był stały – tylko one się zmieniały”, w celu wyjaśnienia twierdzenia Banacha, o punkcie stałym odwzorowań w przestrzeniach metrycznych.

Na zakończenie konferencji dr Jacek Bojarski, prof. UZ, przedstawił wykład pod tytułem: „Matematyka w filmie”. Pokazał jak za pomocą symulacji zmontować film, klatka po klatce. Zachęcił młodzież do samodzielnych prób nagrania filmu i życzył wytrwałości w doskonaleniu własnego warsztatu.

Podczas przerw pomiędzy wykładami nie zabrakło wspólnych spotkań, dyskusji, wymiany doświadczeń a to wszystko odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Organizator konferencji pani dr Ewa Synówka, przygotowała dla uczestników drobny poczęstunek oraz informatory i gadżety z logo WMIiE UZ (smycze, długopisy, torby, notesy, kostki).

Po wytężonej pracy umysłowej udaliśmy się na zakupy do Galerii Handlowej Focus Mall. Opiekunami wycieczki był pan Piotr Kaczmarek i pani Katarzyna Płaziak. Współautorem zdjęć jest dr hab. Anna Karczewska, prof. UZ.

Lekcja na Łuku Mużakowa ...

 

Po raz kolejny grupa młodzieży pod opieką p. Jadwigi Rędziak, p. Krystyny Gajek i p. Roberta Gajka 26.09.2022r. uczestniczyła w lekcji geografii i języka niemieckiego w środowisku Geoparku Łuku Mużakowa przy miejscowości Łęknica.

Następną atrakcją geograficzną i turystyczną był Park Mużakowski, położony po obu stronach granicy.

Oba obiekty są wpisane na listę UNESCO.

Ogólnopolskie zawody taneczne w Żaganiu ...

 

Drodzy Tancerze oraz Instruktorzy zapraszamy na zawody do Żagania.

W pliku-załączniku regulamin zawodów.

Artur Niezgoda

Olimpiada Wiedzy o Prawach Ucznia

Dnia 12 października odbędzie się etap szkolny III Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia.

Zapisy i więcej informacji u P. K. Faligowskiej-Śliwak.

 

Więcej informacji o Olimpiadzie: http://prawaucznia.pl/iii-edycja-olimpiady-wiedzy-o-prawach-ucznia/

"Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" ...

 

Informujemy, że Nasza szkoła przystąpiła do programu "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci".

Zainteresowanych prosimy o kontakt z p. M. Krawiec i p. K. Faligowską-Śliwak.

Więcej w plikach załącznikach dostępnych po kliknięciu w obraz

Script logo