Podręczniki

Aktualności

            

 

Projekt eTwinning!

 

Klasa 2 LO uczestniczy w międzynarodowym projekcie eTwinning promującym walkę ze zmianami klimatycznymi. Naszymi partnerami są uczniowie szkół średnich z Grecji, Turcji oraz Włoch. Kontaktujemy się na europejskiej platformie TwinSpace i pracujemy wspólnie nad zadaniami, które doprowadzą nas do celu naszego projektu, czyli wykonaniu cyfrowego przewodnika przedstawiającego metody walki ze zmianami klimatycznymi w domu, szkole, w naszym rejonie oraz na świecie.

Z wizytą w stolicy ...

Trzy kwietniowe dni (11-13.04.2022r.) czterdziestoośmiosobowa grupa uczniów naszej szkoły pod czujną opieką pani S. Rawskiej-Kowali, pani J. Rędziak, pani J. Koźmińskiej oraz pana P. Urbana spędziła czas na wycieczce w naszej pięknej stolicy – Warszawie. Głównym pomysłodawcą wyjazdu była klasa3 PM, do której przyłączyli się również uczniowie klas: 3 GL, 3 GM, 2 EK, 1 EK i inni. Młodzież miała okazję zwiedzić - wraz z bardzo sympatyczną panią przewodnik Magdaleną, dla której Warszawa nie ma tajemnic - Stare Miasto, Łazienki i Cmentarz Powązkowski. Uczniowie mogli również  zobaczyć słynny pomnik Syrenki, pałac prezydencki oraz moment zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dodatkową atrakcją – szczególnie dla przyszłych mechatroników – były odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzanie Stadionu Narodowego, co ucieszyło nie tylko męską część wycieczki :). Nad przebiegiem całego wyjazdu czuwała przesympatyczna pani pilot – Maria, która na koniec wycieczki skierowała pod adresem młodzieży wiele pochlebnych i ciepłych słów, nie zapominając przy tym o maturzystach. Zadowoleni z wycieczki są  również wszyscy uczniowie, którzy już snują plany przyszłorocznej wyprawy.

22 kwietnia Dzień Ziemi ...

 

Mamy swój niewielki, aczkolwiek ważny wkład w ochronę naszej planety. Uczniowie klas I MK I II EK na lekcjach geografii pozbierali nieczystości w okolicach doliny Bobru. 

JR 

"60" - Zapraszamy również Rodziców

 

W sobotę 23 kwietnia 2022r. zapraszamy również Rodziców do zapoznania się z ofertą dydaktyczną przygotowaną dla absolwentów szkół podstawowych na warsztaty szkolne Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

 

Ulica: Armii Krajowej 11

Godziny: 9 - 13

 

Zainteresowanych zapraszamy na zwiedzanie, spotkanie z uczniami i zawodową kadrą nauczycielską.

"RELPOL" W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH i LICEALNYCH ...

Dnia 13 kwietnia br zostały przeprowadzone zajęcia dla zawodu technik mechatronik przez pracowników firmy RELPOL S.A., która jest czołowym producentem z ponad 60-letnią tradycją i doświadczeniem w produkcji przekaźników elektromechanicznych.

Zaprezentowano rys historyczny oraz aktualny profil produkcji. Przedstawiciele firmy przedstawili możliwości zatrudnienia, rozwoju i awansu zawodowego dla absolwentów technikum mechatronicznego i mechanicznego. 

Prezentacja odbyła się w przyjaznej atmosferze i została przyjęta z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

Spotkanie zostało zorganizowane przez p. A. Pisarczyk i p. Z. Kapińskiego

Dzień Otwarty Uniwersytetu Zielonogórskiego

W dniu 26.02.2020 uczniowie klasy II i III technikum mechatronicznego wzięli udział w Dniu Otwartym organizowanym przez Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uczniowie uczestniczyli w ciekawych pokazach i warsztatach laboratoryjnych oraz specjalnie przygotowanych krótkich wykładach popularnonaukowych związanych z kierunkami studiów realizowanymi na Wydziale były to m.in.

o Roboty przemysłowe i mobilne, czyli zastosowania i trendy w nowoczesnej robotyce,

o Sterowniki PLC w systemach wizualizacji,

o Automatyzacja procesów przemysłowych

o Pojazdy typu HEV z napędem elektrycznym i zasobnikiem wodorowym

o Świat automatyki

o Prezentacji przygotowanej przez firmę PERCEPTUS

Wizyta była  okazją do zapoznania się z warunkami studiowania na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz z możliwością realizacji własnych zainteresowań technicznych.

            A.P i Z.K

Erasmus+ w ZSTIL. Praktyki zawodowe technikum reklamy w Sewilli ...

Praktyki naszej grupy, 16 uczniów  technikum reklamy, trwały od 26 marca do 9 kwietnia. Nasze przygotowanie oraz praktyki zawodowe w Sewilli zostały sfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.

Pierwsze dni w skupiały się na sprawach organizacyjnych. Nauczyliśmy się korzystać z otrzymanych kart służących do opłacania przejazdów autobusami i metrem. Stopniowo wdrażaliśmy się w naszą nową codzienność i przestrzeganie przyjętych zasad. Odwiedziliśmy miejsca praktyk i poznaliśmy się z opiekunami. 

Zostaliśmy przydzieleni do dwóch firm. Nasze zadania różniły się od siebie, jednak mieliśmy wspólny temat, którym była kampania fotograficzna. Pierwsza grupa, odbywająca praktyki w firmie Enlazarte skupiała się na fotografii produktowej i portretach artystycznych. Dziewczyny czerpały inspiracje z prac słynnych fotografów, poznały techniki kompozycyjne i obsługiwały profesjonalny sprzęt fotograficzny. Pracowały nad obróbką zdjęć w programach Lightroom i Photoshop. Druga grupa (przydzielona do firmy NOAVI) miała za zadanie robienie i późniejsze edytowanie zdjęć w wybranej tematyce: ludzie Sewilli, sport, Urban  photography i Wielkanoc. Do dyspozycji mieliśmy aparaty i laptopy zapewnione przez Euromind, partnera naszego projektu. Po selekcji najlepszych materiałów przygotowaliśmy prezentację zawierającą rezultaty naszej pracy. Jej oceny dokonali opiekun praktyk Javi Fernández Maeso, dyrektor firmy Noelia Villarino Miño i koordynator z Euromind - Katarzyna Kozłowska. 

Popołudniami po powrocie do rezydencji i ciepłym posiłku byliśmy gotowi przyjąć kolejną dawkę wiedzy. W części wspólnej naszej rezydencji odbywały się zajęcia z języka hiszpańskiego. Nasze nauczycielki – Carla i Cristina – organizowały gry i zabawy. Wiedza była przekazywana w sposób ułatwiający zapamiętywanie, co miało pozytywny finał – każdy z nas uzyskał certyfikat A1 z języka hiszpańskiego! 

Poza wysiłkiem intelektualnym czekały na nas też przyjemności. Czas wolny spędzaliśmy na spacerach lub przebywaliśmy na tarasie, gdzie uczniowie i nauczyciele integrowali się poprzez wymienianie doświadczeń podróżniczych, rozmowy i gry (np. „czółko”). Dzięki zorganizowanej wycieczce po Sewilli poznaliśmy jej największe atrakcje i zabytki. Weekend był bardzo intensywny. Zwiedziliśmy miasta Setenil de las Bodegas, Ronda i Kadyks. Na własne oczy zobaczyliśmy przykład „białego miasta”, mogliśmy podziwiać górskie widoki, hiszpańskie plaże i ocean. Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać piękna i klimatu tych miejsc. 

Wyjazd zwieńczony został uroczystym poczęstunkiem i wręczeniem certyfikatów. Praktyki za granicą były bardzo owocne. Do Polski wróciliśmy z nowymi praktycznymi umiejętnościami. Staliśmy się bardziej otwarci, przełamaliśmy bariery językowe i zaznaliśmy innego stylu życia. 

Lidia Pachlińska, klasa 3 GR

WIELKAnocne życzenia

 

„Jaj przepięknie malowanych,

Świąt słonecznie roześmianych,

W poniedziałek dużo wody,

Zdrowia, szczęścia oraz zgody”

Zdrowych i spokojnych Świat Wielkanocnych"

 

                       Życzy dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

Nauczyciel Na Medal ...

 

Nauczyciel naszej szkoły pan Zbigniew Wróblewski wziął udział w plebiscycie Gazety Lubuskiej - Nauczyciel Na Medal w 2021 roku. 8 kwietnia 2022 roku podczas podsumowującej Gali Plebiscytu w Sulechowie otrzymał z rąk Pani wicekurator oświaty dyplom i medal za zajęcie I miejsca w powiecie żagańskim w kategorii Nauczyciel Szkoły Ponadpodstawowej w Plebiscycie Edukacyjnym 2021.

Gratulujemy!

Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w ZSTiL ...

Już po raz piąty 29 marca w Zespole Szkół Technicznych i  Licealnych w Żaganiu odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. W tym roku było to ważne wydarzenie ze względu na objęcie konkursu patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, Starosty żagańskiego oraz Burmistrza miasta Żagań. Uczestnikami biorącymi udział byli uczniowie szkół podstawowych nr 1, 3, 4, 5 i 7 w Żaganiu oraz Tomaszowie, a także Liceum im. Stefana Banacha w Żagania i Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych. Swoją obecnością zaszczycili Nas Pani wicestarosta Ewa Michalczuk oraz naczelnik wydziału oświaty Pan Michał Cisek. Wystąpienia uczestników oceniało jury składające się z nauczycieli muzyki oraz języka angielskiego. Młodzi artyści wykazali się odwagą, pomysłowością, a przede wszystkim talentem wokalnym. I miejsce zdobyła uczennica LO i. S.Banacha, Natalia Rabska, II ex aequo zespół „Fredom” oraz duet, Paulina Józefiak i Michał Kabaciński, z sekcji wokalnej Żagańskiego Pałacu Kultury, III zdobył uczeń szkoły w Tomaszowie Igor Kazarnowicz. Wyróżnienie otrzymali Hanna Urbanowicz (PSP1), Maja Wójcik i Aleksandra Krakowska (PSP Tomaszowo) oraz zespół „Sedno” (PSP1). Konkurs zorganizowały nauczycielki języków obcych p. Sabina Rawska-Kowala i Ewelina Mlostoń.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

Lekcja geografii w Geoparku ...

Grupa młodzieży z naszej szkoły z opiekunami p. H Gładką, p. J Rędziak i p. R. Gajkiem 5.04.2022 r. uczestniczyła w wycieczce do Geoparku i Parku Mużakowskiego. Ciekawe doświadczenie lekcji w terenie. Po obszarze Geoparku oprowadzał przewodnik turystyki. Dostarczył wiele cennej wiedzy zarówno z geologii jak również z zagadnień geografii społeczno-gospodarczej. Warto takie miejsca odwiedzać, Park Mużakowski od 2004 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.

Piłowali, aż iskry leciały ...

W dniu 24 marca 2022r. w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych odbył się szkolny konkurs o tytuł Najlepszego Ślusarza Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap konkursu dotyczył testu 20 pytań, drugi etap konkursu polegał na wykonaniu elementu wg rysunku wykonawczego z dość dużą dokładnością. Rywalizacja była zacięta, zwłaszcza podczas części praktycznej, gdzie każdy uczestnik starał się z zegarmistrzowską precyzją wykonać swój element. 

Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczył Mateusz Sokołowski z klasy II A, drugie miejsce wywalczył Kacper Wiśniewski z klasy II A, natomiast trzecie miejsce należało do Mateusza Marciniszyna z klasy III EM. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 25 marca 2022r. o godz.10.30 

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział oraz wspaniałą rywalizację!

Dziękujemy organizatorom za profesjonalne przygotowanie konkursu oraz nagród tj: Panu Tomaszowi Wypaskowi i Panu Pawłowi Chylakowi.

Skład Komisji Konkursu:

Wicedyrektor ZSTiL Robert Gajek, Tomasz Wypasek, Paweł Chylak, Roman Czyżycki

I Szkolny Turniej Piłki Siatkowej ...

Dnia 4.04.2022r na sali sportowej ZSTiL w Żaganiu odbył się "I Szkolny Turniej Piłki Siatkowej". Do zawodów przystąpiło 14 drużyn, które rywalizowały  systemem pucharowym (przegrywający odpada). Rywalizowano do 2 wygranych setów w każdym do 15 punktów. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji turniej wygrała klasa 4 OM, drugie miejsce zajęła kl. 3 EM, a na najniższym stopniu podium zameldowała się klasa 3 GM. 

Wszystkie drużyny uczestniczące w turnieju drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za udział oraz wspaniałą rywalizację!

Zajęcia klasy policyjnej z technikiem kryminalistyki ...

23 marca na zajęciach z przedmiotu edukacja policyjna uczniowie kl. II LP gościli policjanta - technika kryminalistyki. Asp. sztab. Dariusz Matusiak z Zespołu Techników Kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu zaprezentował  uczniom, w jaki sposób ujawniać i prawidłowo zabezpieczać ślady daktyloskopijne. Uczniowie kl. II LP zobaczyli  sprzęt jakim dysponują technicy kryminalistyki m.in. specjalistyczne pędzle i proszki do ujawniania śladów linii papilarnych, przyrządy do zabezpieczania śladów DNA, czy śladów użycia broni palnej. Młodzież miała również okazję zadawania pytań dotyczących ciekawej pracy technika kryminalistyki.

Sylwia Woroniec

Charytatywny koncert: "Pokój dla Ukrainy"

Relacja z koncertu charytatywnego "Pokój dla Ukrainy", który odbył się 25 marca 2022 w auli szkolnej Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. 

Zobacz występ!

Kurs wirtualnej rzeczywistości w ramach projektu Erasmus+ zakończony

Oto relacja Filipa, ucznia technikum teleinformatycznego.

Niedawno wróciliśmy z dwutygodniowej praktyki, która odbywała się w Maladze w Hiszpanii. Poza odpoczynkiem od codzienności nabraliśmy również doświadczenia, które pomoże nam w przyszłości zaistnieć na rynku pracy. Podczas wyjazdu mieliśmy zajęcia z języka hiszpańskiego, na których uczyliśmy się podstawowego słownictwa, które jest niezbędne aby komunikować się w tym języku. Nabyte umiejętności mieliśmy okazję sprawdzić w praktyce. Podczas jednych zajęć pojechaliśmy z nauczycielem do centrum Malagi i wykonywaliśmy zadania, które polegały na rozmowie z różnymi ludźmi w języku hiszpańskim. Na samym końcu naszego kursu hiszpańskiego mieliśmy test. Każdy z nas otrzymał certyfikat językowy na poziomie A1. Poza lekcjami hiszpańskiego mieliśmy również praktyki zawodowe, których tematyką była wirtualna rzeczywistość. Na praktykach uczyliśmy się tworzenia gier, które przeznaczone są do gry w wirtualnej rzeczywistości. Przez dwa tygodnie każdemu z nas udało się zrobić swoją pierwszą grę korzystając z programu UNITY. Praktyka zakończyła się prezentacją naszych gier. Po odbyciu praktyki otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa w kursie. 

Po zajęciach mieliśmy czas dla siebie. Często korzystaliśmy z niego wspólnie - wychodząc jako grupa zwiedzać miasto, plażę oraz wiele innych miejsc, które oferowała nam Malaga. Oprócz własnego czasu mieliśmy też zaplanowane atrakcje. Wycieczka do Mijas oraz rejs catamaranem były dla nas dodatkowymi atrakcjami oraz szansą na wypoczynek między zajęciami.

Nagrody dla zwycięzców "Abilities Game" rozdane ...

17 marca zawitali do naszej szkoły uczniowie 8 klas żagańskich szkół podstawowych. Były to zwycięskie drużyny „Abilities Game”, która miała miejsce podczas targów edukacyjnych w ramach wydarzenia "AI - Sztuczna Inteligencja w Edukacji I Ogólnopolska Konferencja Szkoły i Biznes - Kreatywność w Przemyśle 4.0."  (27 października 2021 w ŻPK).

Po zniesieniu obostrzeń COVID-19 mogliśmy w końcu rozdać nagrody najlepszym graczom, jednak nie od razu. Nasi goście i tym razem mieli przed sobą zadanie do wykonania. Liczyło się zaangażowanie i praca zespołowa. Na finiszu czekały nagrody, które uczestnicy zabawy mogli wybrać sami.

Serdecznie dziękujemy Zachodniej Izbie Przemysłowo-Handlowej oraz Fundacji Rozwoju Efektywnej Edukacji za owocną współpracę.

Konkurs ...

W czwartek 10.03. 2022 r., w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, odbył się  turniej klas trzecich, w którym zmierzyli się reprezentanci klas: 3 PM, 3 GL, 3 PL, 3 GM, 3 PP i 3 PR. Konkurs uroczyście otworzył pan dyrektor Zbigniew Stebelski, podkreślając jak ważny – szczególnie w dzisiejszych czasach – jest ojczysty język. Uczniowie w kilku konkurencjach mogli wykazać się swoją kreatywnością oraz znajomością zasad pisowni czy związków frazeologicznych.

Najlepsza okazała się reprezentacja klasy 3 PR. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali drobiazg na osłodę oraz dyplomy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i ducha walki:)

JK

Koło ratunkowe

Klasy policyjne uczestniczyły w projekcie "LEKCJE Z TEMIDĄ" ...

Uczniowie wszystkich klas Liceum Ogólnokształcącego z Edukacją Policyjną wzięli udział w drugiej edycji projektu „Lekcje z Temidą” finansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem  programu edukacyjnego było podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości prawnej młodzieży. 

W ramach projektu „Lekcje z Temidą” uczniowie wzięli udział w dwugodzinnych zajęciach zdalnych prowadzonych przez prawnika, Panią Konstancję Szkudlarek z Lublina. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących faktów związanych z prawem. Lekcje były podzielone na kilka części. Część pierwsza dotyczyła historii prawa na świecie oraz obowiązujących systemów prawnych. Część druga dotyczyła obowiązującego w Polsce systemu prawnego, tworzenia prawa oraz odpowiedzialności karnej i cywilnej dorosłych oraz nieletnich. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się, jakie mamy prawa konsumenckie, kiedy możemy np. zwrócić kupiony przez Internet towar i w jaki sposób składać reklamację. W kolejnej części „Lekcji z Temidą” uczniowie usłyszeli ważne informacje dotyczące funkcjonowania w Sieci – o zagrożeniach w Internecie, o zrachowaniach, które łamią prawo cywilne i prawo karne ( m.in. o stalkingu , kradzieży tożsamości, oszustwach) oraz informacje o tym jak poradzić sobie z tymi zagrożeniami i gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej. 

Opracowała: Sylwia Woroniec

Script logo