Podręczniki

Aktualności

            

 

WYNIKI I Olimpiady Elektroników i Mechatroników "ELEKTROMECHATRON" ETAP OKRĘGOWY

Znamy już listę osób zakwalifikowanych do I etapu okręgowego Olimpiady Elektroników i Mechatroników „ELEKTROMECHATRON”

Do olimpiady  zgłosiło się ponad 1500 uczestników. Do zawodów II stopnia 25 edycji OWEiE, decyzją Komitetu Głównego Olimpiady zakwalifikowano 201 uczestników zawodów I stopnia z całej Polski, którzy uzyskali najlepsze wyniki. 

Zawody polegały na wskazaniu poprawnych odpowiedzi testowych. 

W naszej szkole do Olimpiady przystąpiło 13  uczniów z klas o kierunku mechatronicznym. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

Joanna Pisarczyk z klasy IV

Grzegorz Marciniak z klasy IV

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach zmagań, które odbędą się 7.03.2023. 

Celem Olimpiady jest: 

a) podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, 

b) pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów zawodem technik elektronik i technik mechatronik, 

c) upowszechnianie wzorców etyki zawodowej w zawodach technik elektronik i mechatronik 

d) współzawodnictwo uczniów z różnych szkół, 

e) nawiązywanie współpracy między szkołami i wyższymi uczelniami.

Głównym organizatorem Olimpiady jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich, która po raz pierwszy organizuje Ogólnopolską Olimpiadę Elektroników i Mechatroników „ELEKTROMECHATRON”, adresowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych.

AP

WYNIKI XXV Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "EUROELEKTRA" ETAP OKRĘGOWY

Znamy już listę osób zakwalifikowanych do XXV etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej „EUROELEKTRA”

Do olimpiady  zgłosiło się ponad 1100 uczestników. Do zawodów II stopnia 25 edycji OWEiE, decyzją Komitetu Głównego Olimpiady zakwalifikowano 143 Uczestników zawodów I stopnia z całej Polski, którzy uzyskali najlepsze wyniki. 

Zawody polegały na wskazaniu poprawnych odpowiedzi testowych. 

W naszej szkole do olimpiady przystąpiło 12 uczniów z klas o kierunku mechatronicznym. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

Paweł Wołczek z klasy IV 

Mateusz Matuszak z klasy IV 

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach zmagań, które odbędą się 6.03.2023. 

Celem Olimpiady jest: 

a) podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, 

b) pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów zawodem elektryka i energetyka, 

c) upowszechnianie wzorców etyki zawodowej, kultury technicznej i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej, 

d) współzawodnictwo uczniów z różnych szkół, 

e) nawiązywanie współpracy między szkołami i wyższymi uczelniami.

Głównym organizatorem Olimpiady jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które od 25 lat organizuje ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA, adresowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych.

AP

ŻYJ PEŁNIĄ ŻYCIA BEZ ENERGETYKA ...

 

Uczennica Nicola Białostocka z 4 klasy techniku reklamy znalazła się w gronie laureatów zdobywając wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie na MEM „Żyj pełnią życia bez energetyka”. Konkurs był realizowany w ramach programu edukacyjnego organizowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wielkopolskim.

"JUTRO WRÓCIMY DO DOMU" - SPEKTAKL W TEATRZE LUBUSKIM ...

Klasa 2 technikum reklamy uczestniczyła w wydarzeniu teatralnym w Teatrze Lubuskim

Dziś trudno o bardziej aktualną sztukę teatralną. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że historia opowiedziana w „Jutro wrócimy do domu” uległa modyfikacji – rzeczywistość nadała jej nowy wymiar i pogłębiła znaczenie. 

Czym jest „powrót do domu”? Te słowa dają ukojenie i spokój. Niosą poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wszyscy znamy powiedzenie, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Dlatego dom jest miejscem dobrym, nawet idealnym. To nasz schron. Mieć DOM to mieć gdzie być, mieć z kim być i mieć kogoś, do kogo można się przytulić i komu wypłakać. Powrót do domu – nie tylko dla dziecka – jest powrotem do ostoi, do bezpiecznej przystani, do siebie.

Spektakl „Jutro wrócimy do domu” ma piękną, rozbudowaną scenografię rodem z filmów grozy, oryginalne kostiumy oraz klimatyczną muzykę w  połączeniu z doskonałą grą aktorów dostarcza niezapomnianych wrażeń i emocji, pozwala na chwilę refleksji i wzruszenia.

Sukces uczennicy ZSTiL Marii Lisowskiej ...

Uczennica 3 klasy technikum ekonomicznego naszej szkoły Maria Lisowska otrzymała Stypendium Fundacji „Effectus Papilionis Foundation”, jest to stypendium dla uczniów z małych miejscowości i terenów wiejskich z całej Polski, zdolnych i zmotywowanych do nauki. 

Celem stypendium jest wspomaganie edukacji młodych ludzi, rozbudzanie ambicji i przedsiębiorczości. Stypendia w wysokości 300 zł na miesiąc przyznawane są przez kolejne 10 miesięcy roku szkolnego. Dodatkowo dla Stypendystów organizowany jest także wyjazd motywacyjny do Warszawy w 2023 r. połączony z warsztatami rozwojowymi. 

Gratulujemy Marysi!

Uczniowie ZSTiL na zajęciach z fizyki na Uniwersytecie Zielonogórskim ...

 

6 grudnia 2022 roku 37 uczniów naszej szkoły brało udział w zajęciach z fizyki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Zajęcia podzielono na trzy części:

a) połączenie z teleskopem w Chile (odległość 14000 km), mogliśmy zmieniać położenie teleskopu dzięki łączności satelitarnej i skierować go w inną część nieba korygując parametry obserwacji,

b) pokazy doświadczeń fizycznych - uczniowie brali w nich udział,

c) wykład na temat obecności fizyki w grach komputerowych.

 

Opiekunami wycieczki byli: P. Kaczmarek , I. Wołczek i Z. Wróblewski

PODZIEL SIĘ RADOŚCIĄ POMAGANIA ...

Szkolny Klub Wolontariatu wśród społeczności szkolnej przeprowadził zbiórkę produktów żywnościowych na paczki świąteczne. W ramach akcji przygotowano i przekazano Rejonowemu Oddziałowi PCK w Żaganiu stroiki i paczki dla podopiecznych.

Zostały również przygotowane paczki dla uczniów naszej szkoły będących w trudnej sytuacji materialnej.

Część produktów spożywczych została przekazana do jadłodajni im św. Marii De Mattias przy parafii WNMP  w Żaganiu. 

Bardzo wszystkim dziękujemy za zaangażowanie na rzecz potrzebujących pomocy, otwartość i wrażliwość na potrzeby innych, życzliwość i bezinteresowność oraz aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej i społecznej.

Opiekunki SKW ZSTiL w Żaganiu

Renata Mudrak i Renata Podkidacz

"Perspektywy zawodowe młodzieży" - praktyki w Maladze ...

Po ponad dwóch miesiącach przygotowań 15 uczestników projektu „Perspektywy zawodowe młodzieży” wyjechało na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Malagi (Hiszpania). 7 uczniów technikum mechanicznego oraz 8 uczniów technikum mechatronicznego bierze udział w kursach programowania i druku 3D oraz instalowania systemów i obwodów elektronicznych w hiszpańskich firmach. Oprócz doskonalenia umiejętności zawodowych, nasi uczniowie uczą się także języka hiszpańskiego. Czas pracy i nauki umili im zwiedzanie miasta oraz wycieczki do Sewilli, Mijas i Benalmadeny.

Instytucją przyjmującą naszych uczestników jest nasz wieloletni partner, firma Euromind. To już trzeci projekt realizowany w ramach programu Erasmus+ finansowanego przez Unię Europejską. Przyznane fundusze pomagają podnosić jakość kształcenia w naszej szkole zwiększając kompetencje zawodowe, językowe oraz społeczne uczniów, a także umiejętności organizacyjne kadry nauczycieli zaangażowanych w realizację projektów.

Koordynatorem projektów zagranicznych w dziedzinie szkoleń i kształcenia zawodowego jest pani Aleksandra Gałązka.

PIERNIKOWY KONKURS ...

Uczniowie ZSTiL z 2 klasy technikum reklamy wzięli udział w IV edycji konkursu na najlepszą budowlę z piernika. Konkurs był organizowany przez wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ramach zadnia konkursowego 3 osobowe zespoły wykorzystały pierniki tworząc poszczególne kondygnacje budowli. Następnie uczniowie połączyli siły i z przygotowanych elementów złożyli piernikową żagańską wieżę. Tym samym udowodnili, że piernik będący nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia można powiązać z lokalną kultura i architekturą, a praca zespołowa przynosi zaskakująco pozytywny efekt.

Daj się ponieść kreatywności, tak jak zrobili to uczniowie technikum reklamy z ZSTI L w Żaganiu.

Złoty Bilet ...

 

W podziękowaniu za prace w Seminarium Parkowym przy oczyszczaniu parku, młodzież ZSTiL wraz z p. J. Rędziak uczestniczyła w projekcji film „Tarzan-legenda” w kinie pałacowym Inter. 

Promujemy kształcenie zawodowe w ZSTiL ...

 

W dniach 16-18 listopada odbyły się lekcje otwarte dla uczniów ósmych klas żagańskich szkół podstawowych. Mieliśmy okazję pokazać, jak wygląda nauka w klasach technikum mechatronicznego, mechanicznego, ekonomicznego oraz reklamy. Uczniowie ZSTIL pomagali ósmoklasistom wykonywać zadania praktyczne. To pierwszy krok, aby uświadomić młodzieży jakie znaczenie mają kompetencje zawodowe na rynku pracy. Mamy nadzieję, że nasi goście odwiedzą nas ponownie podczas dnia otwartej szkoły oraz we wrześniu w gronie uczniów ZSTIL.

"Makbet" W. Szekspira w żagańskim pałacu ...

 

10.11.2022 r. młodzież z różnych klas naszej szkoły miała okazję obejrzeć spektakl pt. „Makbet” - ponadczasowe dzieło mistrza Williama Szekspira w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji. Historia Makbeta miała na celu uświadomienie młodemu widzowi jak żądza władzy może przemienić osobowość człowieka i wpłynąć na zmianę jego postępowania. Temat aktualny w szekspirowskich czasach okazuje się być niezwykle aktualny także dzisiaj – pokazując, jak wiele jest w stanie zrobić człowiek, by osiągnąć zamierzony cel.

JK

Piknik zdrowia ...

Kolejny już raz w naszej szkole odbył się Piknik zdrowia i zdrowego odżywiania. Młodzież przygotowała zdrowe przekąski, które można było kosztować ze stoiska ze zdrowa żywnością. Pani Renata Mudrak z grupa młodzieży wybrała się do przedszkolaków z przesłaniem o zdrowym odżywianiu. Do szkoły została zaproszona pani Magdalena Dera dietetyczka z Naturhouse, która przedstawiła jak dietą zwalczać  choroby, oraz ile pokus niezdrowych czyha na nasze zdrowie. Pani Katarzyna Cieplicka z grupą młodzieży zaproponowała ćwiczenia służące naszemu zdrowiu. 

Koordynatorem projektu były p. Joanna Storoż pielęgniarka szkolna oraz p. Jadwiga Rędziak  

Ogólnopolski konkursu "ELEKTRON" ...

W dniu 25 listopada br. odbyły się eliminacje do XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ELEKTRON zorganizowanego przez  Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs ELEKTRON dotyczy zagadnień związanych z profilem kształcenia na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, a w szczególności elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji, optoelektroniki i fotoniki oraz mechatroniki.

Udział w rywalizacji wzięło 16 uczniów klas II, III i IV technikum mechatronicznego.

Podczas zawodów uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru – składającego  się z 20 zadań z odpowiedziami A, B, C, D.  Wszystkim uczestnikom gratuluję.

Wyniki uczniów wysłano do organizatora.

 

Olimpiadę przeprowadziła:

Agnieszka Pisarczyk

Program "Bezpieczna Młodość"

Nasza szkoła przystąpiła do programu "Bezpieczna Młodość"

Więcej informacji o programie po kliknięciu w poniższy link:

https://lubuska.policja.gov.pl/go/wolnytekst/31250,Wojewodzki-Program-Edukacyjno-Informacyjny-pn-quotBezpieczna-Mlodoscquot.html

 

Sylwia Woroniec

Olimpiada Wiedzy o Prawach Ucznia

W Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Ucznia do etapu wojewódzkiego awansowały osoby:

1. Joanna Mrozik - 3 LP- 23 PKT (19 MIEJSCE W KRAJU)

2. Kacper Gierkowski - 3 EK - 20 PKT (37 MIEJSCE W KRAJU)

3. Damian Broniewski - 4 PN- 17 PKT (61 MIEJSCE W KRAJU)

4. Agata Antczak - 3 EK - 16 PKT (76 MIEJSCE W KRAJU)

5. Barbara Jarominek - 3 EK- 16 PKT (77 MIEJSCE W KRAJU)

Etap wojewódzki polega na napisaniu pracy pisemnej albo przygotowaniu nagrania wideo na temat: „Prawa i obowiązki osób uczących się — równe sobie czy jedne ważniejsze od drugich?”.

Szczegółowe wyniki http://prawaucznia.pl/olimpiada-202223/wyniki-I-etapu-202223.pdf

Gratulujemy i życzymy powodzenia

K. Faligowska-Śliwak

11 listopada ...

 

Grupa wolontariuszy naszej szkoły uczestniczyła w zabezpieczeniu 9 Biegu Niepodległości odbywającego się na terenie miasta Żagania. Trasa biegu liczyła 10 km, nasz punkt rozdawania wody i napojów chłodzących był zlokalizowany na 9 km na wysokości Papierni.

Opiekun

Renata Mudrak

 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ ...

 

W dniu 14 listopada br. odbyły się eliminacje do XLVIII Olimpiady Wiedzy Technicznej. 

Udział w rywalizacji wzięło 14 uczniów z klas II, III i IV technikum mechatronicznego.

Zawody I stopnia Olimpiady polegały na samodzielnym rozwiązaniu zadań testowych z techniki opracowanych przez Komitet Główny w trybie on-line, na konkursowej platformie internetowej. Zawody sprowadzały się do wskazania poprawnych odpowiedzi na 15 pytań testowych i na rozwiązaniu 3 spośród 6 zadań. 

 

Olimpiadę przeprowadziła:  Agnieszka Pisarczyk

Akcja "Szkoła pamięta"

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ponad-11-placowek-wzielo-udzial-w-akcji-mein-szkolapamieta-dziekujemy.

Z wyrazami szacunku

Biuro Ministra 

Ministerstwo Edukacji i Nauki 

Umiejętności zawodowe w praktyce ...

 

14 listopada 2022r. klasa 2 Technikum Reklamy uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej, która obejmowała wizytę w Drukarni Chroma w Żarach, Gazecie Regionalnej oraz Telewizji Regionalnej. 

Uczniowie zwiedzili największą i najnowocześniejszą drukarnię internetową w Polsce. Młodzież poznała przygotowanie produkcji, proces technologiczny i organizację pracy w drukarni. Uczniowie zobaczyli również najnowocześniejsze maszyny wykorzystywane w poligrafii i introligatorni. 

Wizyta w redakcji Gazety Regionalnej przybliżyła młodzieży pracę działu reklamy i grafików. Ponadto w TV Regionalnej uczniowie zobaczyli w jaki sposób przygotowuje się materiał do edycji programów telewizyjnych.

Quiz Niepodległości po raz 13 ...

Po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. To ważne wydarzenie jest świętowane w ZSTiL w Żaganiu od 13 lat organizacją Quizu Niepodległości

Nie inaczej było w tym roku, 10 listopada 2022 roku nauczyciele: pani Aneta Hodowana, pan Robert Zarzycki i dyrektor Zbigniew Stebelski oceniali odpowiedzi uczniów, którzy rywalizowali w konkursie. W rozgrywkach wzięły udział drużyny trzech klas pierwszych, w składach 3-osobowych: kl. 1 LP – Tomasz Jasek, Zuzanna Niewiara i Oliwia Paterek; 1 EK: Magdalena Adamczyk, Kacper Hekert i Wiktor Rabsztyn oraz kl. 1 RA w składzie: Natalia Gawkowska, Karolina Koczwarska i Jessica Ochmańska.

Organizatorzy przygotowali 33 pytania związane z historią odzyskania niepodległości przez Polskę, a cały turniej odbył się na zasadach podobnych do zasad panujących w słynnym teleturnieju telewizyjnym o nazwie „Va banq”. Po zadaniu 10 pytań, prowadziła drużyna klasy 1 RE. Dziewczyny były bardzo dobrze przygotowane i znały historię niepodległości. Dwie pozostałe grupy próbowały dogonić prowadząca drużynę, lecz ta nie odpuściła i do końca konkursu utrzymała prowadzenie. Rywalizacja była zawzięta i emocjonująca. Uczestnicy przez całą zabawę byli mocno wspierani przez widownię, która +głośno dopingowała zespoły. Wszystkim uczestnikom wręczono upominki, ufundowane przez: IT Partner w Żaganiu, Starostwo Powiatowe w Żaganiu, dyrekcję ZSTiL, Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu i redakcję „Zeszytów Żagańskich”.

A na boisku szkolnym o godzinie 1111 cała szkoła uroczyście odśpiewała hymn Polski.

Nikola ŚWIEC

Script logo