Podręczniki

Aktualności

            

 

Zajęcia klasy policyjnej z technikiem kryminalistyki ...

23 marca na zajęciach z przedmiotu edukacja policyjna uczniowie kl. II LP gościli policjanta - technika kryminalistyki. Asp. sztab. Dariusz Matusiak z Zespołu Techników Kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu zaprezentował  uczniom, w jaki sposób ujawniać i prawidłowo zabezpieczać ślady daktyloskopijne. Uczniowie kl. II LP zobaczyli  sprzęt jakim dysponują technicy kryminalistyki m.in. specjalistyczne pędzle i proszki do ujawniania śladów linii papilarnych, przyrządy do zabezpieczania śladów DNA, czy śladów użycia broni palnej. Młodzież miała również okazję zadawania pytań dotyczących ciekawej pracy technika kryminalistyki.

Sylwia Woroniec

Charytatywny koncert: "Pokój dla Ukrainy"

Relacja z koncertu charytatywnego "Pokój dla Ukrainy", który odbył się 25 marca 2022 w auli szkolnej Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. 

Zobacz występ!

Kurs wirtualnej rzeczywistości w ramach projektu Erasmus+ zakończony

Oto relacja Filipa, ucznia technikum teleinformatycznego.

Niedawno wróciliśmy z dwutygodniowej praktyki, która odbywała się w Maladze w Hiszpanii. Poza odpoczynkiem od codzienności nabraliśmy również doświadczenia, które pomoże nam w przyszłości zaistnieć na rynku pracy. Podczas wyjazdu mieliśmy zajęcia z języka hiszpańskiego, na których uczyliśmy się podstawowego słownictwa, które jest niezbędne aby komunikować się w tym języku. Nabyte umiejętności mieliśmy okazję sprawdzić w praktyce. Podczas jednych zajęć pojechaliśmy z nauczycielem do centrum Malagi i wykonywaliśmy zadania, które polegały na rozmowie z różnymi ludźmi w języku hiszpańskim. Na samym końcu naszego kursu hiszpańskiego mieliśmy test. Każdy z nas otrzymał certyfikat językowy na poziomie A1. Poza lekcjami hiszpańskiego mieliśmy również praktyki zawodowe, których tematyką była wirtualna rzeczywistość. Na praktykach uczyliśmy się tworzenia gier, które przeznaczone są do gry w wirtualnej rzeczywistości. Przez dwa tygodnie każdemu z nas udało się zrobić swoją pierwszą grę korzystając z programu UNITY. Praktyka zakończyła się prezentacją naszych gier. Po odbyciu praktyki otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa w kursie. 

Po zajęciach mieliśmy czas dla siebie. Często korzystaliśmy z niego wspólnie - wychodząc jako grupa zwiedzać miasto, plażę oraz wiele innych miejsc, które oferowała nam Malaga. Oprócz własnego czasu mieliśmy też zaplanowane atrakcje. Wycieczka do Mijas oraz rejs catamaranem były dla nas dodatkowymi atrakcjami oraz szansą na wypoczynek między zajęciami.

Nagrody dla zwycięzców "Abilities Game" rozdane ...

17 marca zawitali do naszej szkoły uczniowie 8 klas żagańskich szkół podstawowych. Były to zwycięskie drużyny „Abilities Game”, która miała miejsce podczas targów edukacyjnych w ramach wydarzenia "AI - Sztuczna Inteligencja w Edukacji I Ogólnopolska Konferencja Szkoły i Biznes - Kreatywność w Przemyśle 4.0."  (27 października 2021 w ŻPK).

Po zniesieniu obostrzeń COVID-19 mogliśmy w końcu rozdać nagrody najlepszym graczom, jednak nie od razu. Nasi goście i tym razem mieli przed sobą zadanie do wykonania. Liczyło się zaangażowanie i praca zespołowa. Na finiszu czekały nagrody, które uczestnicy zabawy mogli wybrać sami.

Serdecznie dziękujemy Zachodniej Izbie Przemysłowo-Handlowej oraz Fundacji Rozwoju Efektywnej Edukacji za owocną współpracę.

Konkurs ...

W czwartek 10.03. 2022 r., w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, odbył się  turniej klas trzecich, w którym zmierzyli się reprezentanci klas: 3 PM, 3 GL, 3 PL, 3 GM, 3 PP i 3 PR. Konkurs uroczyście otworzył pan dyrektor Zbigniew Stebelski, podkreślając jak ważny – szczególnie w dzisiejszych czasach – jest ojczysty język. Uczniowie w kilku konkurencjach mogli wykazać się swoją kreatywnością oraz znajomością zasad pisowni czy związków frazeologicznych.

Najlepsza okazała się reprezentacja klasy 3 PR. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali drobiazg na osłodę oraz dyplomy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i ducha walki:)

JK

Koło ratunkowe

Klasy policyjne uczestniczyły w projekcie "LEKCJE Z TEMIDĄ" ...

Uczniowie wszystkich klas Liceum Ogólnokształcącego z Edukacją Policyjną wzięli udział w drugiej edycji projektu „Lekcje z Temidą” finansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem  programu edukacyjnego było podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości prawnej młodzieży. 

W ramach projektu „Lekcje z Temidą” uczniowie wzięli udział w dwugodzinnych zajęciach zdalnych prowadzonych przez prawnika, Panią Konstancję Szkudlarek z Lublina. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących faktów związanych z prawem. Lekcje były podzielone na kilka części. Część pierwsza dotyczyła historii prawa na świecie oraz obowiązujących systemów prawnych. Część druga dotyczyła obowiązującego w Polsce systemu prawnego, tworzenia prawa oraz odpowiedzialności karnej i cywilnej dorosłych oraz nieletnich. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się, jakie mamy prawa konsumenckie, kiedy możemy np. zwrócić kupiony przez Internet towar i w jaki sposób składać reklamację. W kolejnej części „Lekcji z Temidą” uczniowie usłyszeli ważne informacje dotyczące funkcjonowania w Sieci – o zagrożeniach w Internecie, o zrachowaniach, które łamią prawo cywilne i prawo karne ( m.in. o stalkingu , kradzieży tożsamości, oszustwach) oraz informacje o tym jak poradzić sobie z tymi zagrożeniami i gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej. 

Opracowała: Sylwia Woroniec

Słowo Roku ZSTiL

Drodzy Uczniowie! W piątek (11.03.2022 r.) zakończyło się głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku ZSTiL. Słowem, które - Waszym zdaniem - jest najbardziej popularne okazało się  słowo „Euroelektra” (22,3%).  Zwrotem językowym, który również zyskał Wasze uznanie jest  zwrot „tego typu” (15,9%). Trzecie najbardziej popularne w naszej szkole określenie to: „odklejony” (10,3%). Dziękujemy za duże zainteresowanie ankietą (oddaliście 654 głosy!) i zapraszamy Was do głosowania w przyszłym roku!

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

 

W dniu 9 marca odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zakres merytoryczny XXVI edycji Konkursu obejmował Księgę Jeremiasza ora Pierwszy i Drugi List św. Piotra. Do konkursu zgłoszono 10 uczniów naszej szkoły. Największą ilość punktów uzyskał Adrian Luptowicz z klasy 3GL.  pk

Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia

 

Wikoria Ciechoń (kl. 2 LP) zwyciężyła w wojewódzkim etapie II edycji Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. Napisała pracę na temat: „Jak powinna wyglądać szkoła, która respektuje prawa osób uczących się?” oraz dobrze poradziła sobie podczas testu na etapie szkolnym.

16 marca 2022 r. będzie reprezentować województwo lubuskie w zdalnym finale tej Olimpiady, której organizacja jest wspierana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Marszałka Sejmu, Rzecznika Praw Obywatelskich, Naczelną Radę Adwokacka, Krajową Radę Komorniczą oraz wiele innych.

opiekun SU oraz koordynator olimpiady Katarzyna Faligowska-Śliwak

Młodzieżowe Słowo Roku ZSTiL

Podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy Was - Drodzy Uczniowie - do zagłosowania na najbardziej popularne słowo w naszej szkole. Młodzieżowe Słowo Roku PWN „śpiulkolot” nic Ci nie mówi? Wypełnij ankietę i wybierz to określenie, które - Twoim zdaniem - jest najczęściej używane wśród uczniów ZSTiL :) (termin nadsyłania ankiet: 11.03.2022 r.).

https://forms.gle/doKfE8FrPVMJbZZr5

JK

"Trudne czasy tworzą silnych ludzi"

Szanowni Państwo Nauczyciele i Uczniowie  ZSTIL  w Żaganiu

Wartość każdego z nas mierzy się ilością dobra, radości, ciepła i autentycznej uwagi, które wnosimy do życia innych ludzi.

Wszystkim Państwu dziękuję za wszelką pomoc, którą Państwo okazali i okazują dla ludności Ukrainy.

Uczniowie pochodzenia ukraińskiego jesteśmy z Wami i Waszymi rodzinami.  

  Zbigniew Stebelski

      Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu

 

Solidarni z Ukrainą

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

 

W dniach 28 lutego i 1 marca 2022 r. w szkole odbyła się zbiórka żywności i artykułów higienicznych dla Ukrainy. 

Dziękujemy Rodzicom, Uczniom oraz Nauczycielom za otwarte serca i ogromne zaangażowanie na rzecz poszkodowanych w konflikcie zbrojnym w Ukrainie. 

Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców za osobisty przykład, wrażliwość i kształtowanie gotowości do niesienia pomocy innym u swoich dzieci.

Zebrane dary zostały przekazane do punktu ich dalszego transportu i dystrybucji.

"Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły" ...

W niedzielę (27 lutego) grupa 16 uczniów technikum teleinformatycznego Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu wyleciała do Malagi (Hiszpania) na dwutygodniowe praktyki zawodowe w ramach projektu „Aktywność zawodowa młodzieży” finansowanego przez Unię Europejską, program Erasmus+, akcja 1, Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Uczniowie wezmą udział w kursie „Rzeczywistość wirtualna – opracowanie SpaceT” prowadzonym przez Europa Sur Higher Training Centre (Cesur), która została założona w ramach Coremsa Group, wyspecjalizowanej grupy biznesowej, między innymi w dziedzinie szkoleń.. Będą także kontynuować naukę języka hiszpańskiego. Jednak mobilność zagraniczna to nie tylko nauka i praktyka zawodowa. Uczestnicy projektu zwiedzą Mijas, czyli przepiękne, ulokowane na wzgórzu białe miasteczko pomiędzy szczytami górskimi a Morzem Śródziemnym oraz wybiorą się w rejs katamaranem w ramach programu kulturowego. Nad bezpieczeństwem uczestników oraz merytorycznym przebiegiem kursu czuwać będzie nasz hiszpański partner, firma euroMind. 

 

Do Malagi wybierają się następujący uczniowie: Adam Bródka, Gracjan Muła, Daniel Dąbek, Adrian Rokita, Przemysław Olczak, Michał Chmielewski, Mateusz Bernat, Tymoteusz Pawlikowski, Hubert Hajewski, Kacper Sokołowski, Filip Pasik , Gracjan Nagy, Krzysztof Samojedny, Kacper Maziarz, Bartosz Wałęsa oraz Miłosz Otto.

Edukacyjne programy Unii Europejskiej to realna szansa na podniesienie jakości kształcenia zawodowego w naszej szkole. Nasi uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności zawodowe, muszą odnaleźć się w międzynarodowym środowisku pracy, poznają język i kulturę Hiszpanii, a przede wszystkim otwierają się na różne możliwości rozwoju. „Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły”.

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" – więcej ...

Młodzież naszej szkoły upamiętniła święto Żołnierzy Wyklętych obchodzone 1 marca uczestnicząc w Ogólnopolskim Biegu Tropem Wilczym. O godz. 9.00 zawodnicy stanęli na starcie biegu na symbolicznym dystansie 1963 metry ...

Konkurs piosenki obcojęzycznej - czytaj więcej...

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który odbędzie się 29 marca o godz. 10.00 w auli szkolnej ZSTiL.

Zdalne nauczanie - czytaj więcej...

Dyrektor szkoły informuje, że w okresie zdalnego nauczania możliwe jest korzystanie
z pomocy pedagoga, który pracuje stacjonarnie w szkole.

Poniedziałek

8.00 - 12.25

Wtorek

9.45 - 14.10

Środa

9.00 - 13.25

Czwartek

8.50 - 13.15

Piątek

8.00 - 12.25

 

Bieg Tropem Wilczym - czytaj więcej...

Dnia 1.03.2022r. w naszej szkole odbędzie się "Bieg Tropem Wilczym". Zachęcamy do masowego udziału w biegu i w ten aktywny sposób upamiętnić żołnierzy polskiego podziemia, którzy w latach 1944 – 1963 aktywnie walczyli z sowietyzacją Polski i podporządkowaniu jej ZSRR

Enigma - rocznica - warsztaty online

Enigma - rocznica - warsztaty online

Chętnych zapraszamy do udziału

https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/157735,Warsztaty-online-Wywiadowcza-lamiglowka.html

Osoby chętne do uczestnictwa w warsztatach online - kontakt- Katarzyna Faligowska-Śliwak

k.sliwak@zstil.zagan.pl

Uwaga na strzelania dzienne i nocne!

Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań informuje, że od 10 do 31 stycznia 2022 roku będą prowadzone strzelania dzienne i nocne amunicją bojową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie Ośrodka mogą przebywać osoby posiadające stosowne zezwolenie. Każda osoba nielegalnie przebywająca na terenie poligonu, zatrzymana przez służby ochronne, będzie przekazywana do dyspozycji Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Powyższe strzelania stanowią duże zagrożenie zdrowia i życia osób, które zlekceważą zakaz wstępu na teren poligonu. Przypominamy, że granice obiektów wojskowych są oznaczone tablicami, które jednoznacznie informują o bezwzględnym zakazie wstępu. Są to miejsca niebezpieczne, na których nie mogą przebywać osoby cywilne (zgodnie z Ustawą o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP).

Script logo