Podręczniki

Aktualności

            

 

Drodzy Uczniowie! Pobijcie z nami rekord!

 

Już 24.10.2023 r. (wtorek) nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na Czytanie!”. Przynieście ze sobą  w tym dniu swoją ukochaną książkę i czytajcie dowoli podczas każdej przerwy! Pokażmy wszystkim, że – wbrew wszelkim statystykom – młodzież CZYTA, zwłaszcza młodzież ZSTiL :)

Dzień Otwarty Uniwersytetu Zielonogórskiego ...

Uczniowie technikum ekonomicznego oraz liceum policyjnego uczestniczyli w Dniach Otwartych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Studenci różnych kierunków i specjalności wraz z wykładowcami, opowiadali kandydatom nie tylko o kierunkach, specjalnościach, kołach naukowych, organizacji studiów, językach obcych, wyjazdach na wymianę zagraniczną, ale też o atmosferze, jaka towarzyszy studiowaniu na poszczególnych wydziałach.  

Uczniowie ZSTiL mieli okazję posłuchać dwóch wykładów. Pierwszy z nich to „Grafika w grach komputerowych: wczoraj i dziś (i jutro)” którą przygotował i przedstawił dr hab. inż. Marek Sawerwain, prof. UZ. Drugi wykład zaprezentował dr Marcin Florkowski zatytułowany „Psychologia a zdrowie psychiczne. Jak uczenie się psychologii sprawia, że stajemy się szczęśliwi”. Po wizycie na Uniwersytecie Zielonogórskim odpoczywaliśmy w galerii handlowej Focus.   

Opiekunami wycieczki były: p. Renata Marcinkowska oraz p. Katarzyna Płaziak.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w ZSTiL ...

 

W piątek 13.10.2023r. w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas 2 LO i 3 LO (i goście) pod czujnym okiem  pani Diany Kurzei i pani Joanny Koźmińskiej przygotowali apel, który poprowadzili: Dominika Intek (2LO) i Kuba Marczenia (5PM). Podczas apelu nauczyciele oraz uczniowie mogli wysłuchać piosenki Sanah „Do * w sztambuch” w wykonaniu Pauliny Sierpuć  (5 PR) czy też pośmiać się  oglądając scenki przedstawiające szkolną rzeczywistość. Wszystkim nauczycielom raz jeszcze życzymy dużo sił i cierpliwości  w codziennych zmaganiach z uczniami :)

Targi Middle East Energy w Dubaju 2023

Współpracująca z ZSTiL firma Relpol zaprezentowała swoją ofertę oraz stoisko na światowych Targach w Dubaju.

W Dubaju zaprezentowało się ponad 800 firm z całego świata. Targi były idealną okazją nie tylko do zawiązania nowych relacji biznesowych, ale także do zapoznania się z innowacjami w branży.

Erasmus Days w ZSTIL ...

W dniu 11 i 12 października nasza szkoła włączyła się w obchody dnia Erasmus Days, który jest obchodzony w wielu krajach uczestniczących  w programie Erasmus+

11 października zostały zorganizowane rozgrywki sportowe, w których uczestniczyły klasy pierwsze liceum. Rywalizacja była bardzo zacięta, a uczestnikom kibicowali uczniowie biorący udział  we wcześniejszych projektach. Zwyciężyła klasa 1 LO. Dziękujemy Pani Katarzynie Cieplickiej i Panu Dariuszowi Kudle za zorganizowanie i przeprowadzenie rozgrywek.

W tym dniu promowano również kulturę hiszpańską, ponieważ z Hiszpanią współpracujemy przy realizacji naszych projektów. Na korytarzu szkolnym było stoisko o Hiszpanii, były plakaty z informacjami oraz poczęstunek dla uczniów i nauczycieli.

W dniu 12 października koordynatorki ds. Erasmusa, pani Aleksandra Gałązka i pani Sabina Rawska-Kowala zorganizowały spotkanie dla uczniów technikum i liceum dotyczące programu Erasmus+. Apel rozpoczął się piosenką w języku hiszpańskim. Młodzież zobaczyła prezentacje multimedialne o programie i projektach realizowanych w ciągu ostatnich 5 lat. Przedstawiono także prezentację  dotyczącą Hiszpanii w celu zapoznania uczniów z różnicami kulturowymi tego kraju. Młodzież w trakcie apelu brała także udział w quizie dotyczącym programu Erasmus+.

Mamy nadzieję, że kolejni uczniowie chętnie wezmą udział w kolejnych mobilnościach wiedząc,  jakie korzyści przynosi udział  w programie.

Bieg Jubileuszowy - 65-lecie istnienia firmy Relpol

 

10.09.2023r. odbył się zorganizowany przez Relpol bieg z okazji 65 lat istnienia firmy.

Udział w biegu dla dzieci i dorosłych oraz w NordicWalking wzięło ponad 300 osób. Aktywności fizycznej towarzyszyły także atrakcje dla dzieci jak i dorosłych. Był to miło spędzony czas, bardzo dziękujemy za przybycie i świętowanie z nami jubileuszu. 

 

Wyniki etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia

 

I miejsce - Emil Zator (3 LO) - 18 pkt

II miejsce - Gabriel Szymczak, Maja Gałązka (3 LO) - 16 pkt

III miejsce - Julia Poprawska, Daria Kurczewska, Paweł Jankowski (wszyscy 1 LO), Lena Fedeczko (1 LP) - 15 pkt

 

Na ostateczne wyniki zostaną zweryfikowane przez organizatora a lista Uczestników zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego zostanie ogłoszona na stronie internetowej https://prawaucznia.pl/iv-edycja-olimpiady-wiedzy-o-prawach-ucznia/

do 17 listopada 2023 r. 

 

opiekun SU

K. Faligowska-Śliwak

Uczennice z klasy LO z edukacja policyjną z ZSTiL w Żaganiu na wyjeździe zagranicznym na Węgry i do Rumunii ...

 

Uczennice z klasy LO z edukacja policyjną z ZSTiL w Żaganiu przebywają na wyjeździe zagranicznym na Węgry i do Rumunii. Iwona Bodak, Nikola Świec i Wiktoria Stefańska wraz z opiekunem panią Sylwią Woroniec w nagrodę za zdobycie tytułu laureata w tegorocznej edycji konkursu „Policjanci i Żołnierze w Służbie Historii” odwiedzają kraje Europy południowej. Na trasie wycieczki jest Budapeszt, Bukareszt i wiele innych miejscowości związanych z historią.

To pierwsza relacja. Po powrocie przedstawimy kolejne zdjęcia i komentarze.

Targi Energetab 2023

12-14.09.2023 r. Relpol ponownie wziął udział w największych targach energetyki elektrotechniki w Polsce – Energetab. W czasie targów zaprezentowano nowe produkty firmy.

Prace porządkowe w Parku Książęcym w Żaganiu ...

 

Nasza młodzież także włączyła się w prace porządkowe. Dokonaliśmy  kawał dobrej roboty. Jesteśmy dumni, że to praca dla naszego miasta. 

JR 

#SprzątamyDlaPolski ...

 

Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie #SprzatamyDlaPolski.

Młodzież chętnie zaangażowała się  w  sprzątanie naszego miasta.

JR

Wizyta w firmie Dringenberg i Kietzmann ...

W piątek 29.09.2023 uczniowie klasy drugiej technikum mechatronicznego uczestniczyli w wycieczce międzyprzedmiotowej do zakładu pracy DRINGENBERG Polska Sp. z o.o. i Kietzmann Coatings Sp. Z o.o. w Żaganiu. 

W trakcie wycieczki nasi uczniowie pod opieką p. Agnieszki Pisarczyk i p. Zdzisława Kapińskiego mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym jak i profilem działalności zakładów pracy.

DRINGENBERG jest wiodącym  zakładem w Powiecie Żagańskim w wysokotechnologicznej obróbce metali. Jest producentem szerokiej gamy metalowych wyposażeń warsztatowych oraz elementów do zabudowy pojazdów serwisowych. Należy do światowego koncernu Würth, która w swoich procesach produkcyjnych korzysta z najnowocześniejszych maszyn i opiera się na najlepszych rozwiązaniach, jakie oferuje współczesna technologia w przypadku obróbki metali. 

W trakcie zwiedzania Dringenbergu  uczniowie przechodząc przez poszczególne etapy procesu produkcyjnego zapoznali się ze specyfiką obróbki metalu. Od surowego półfabrykatu w postaci arkusza blachy po gotowy wytwór w postaci elementów wyposażenia współczesnego warsztatu mechanicznego. Zwiedzanie rozpoczęło się od działu wykrawarek sterowanych numerycznie, następnie giętarek CNC i działu spawania i zgrzewania,  gdzie produkt nabierał ostatecznego kształtu zgodnego z założonymi normami. W dziale lakierni proszkowej uczniowie zapoznali się z technologią i procesem lakierowania proszkowego.  Na zakończenie uczniowie zobaczyli kabiny pracujące w cyklu automatycznym.

Podczas wizyty uczniowie mogli spotkać  absolwentów technikum mechatronicznego i mechanicznego pracujących na obrabiarkach sterowanych numerycznie z wykorzystaniem sterowników programowalnych PLC.

KIETZMANN zajmuje się obróbką metali  oraz nakładaniem powłok lakierniczych na elementy              i podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego.

W Kietzmannie zostaliśmy serdecznie przywitani przez kierownictwo zakładu. W czasie pobytu w zakładzie uczniowie zapoznali się z procesem elektrostatycznego nakładania powłok lakierniczych wodorozpuszczalnych w wannach zanurzeniowych. Uczniowie także mieli możliwość obserwowania pracy robota typu ABB podczas lakierowania natryskowego powierzchni płaskich. 

AP i ZK

Wycieczka na Międzynarodowe Targi Poznańskie ...

 

Uczniowie technikum reklamy i technikum mechanicznego uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Celem wycieczki było  zwiedzanie MTP – TAROPAK i POLAGRA oraz realizacja treści programowych. W techniku reklamy zagadnienia dotyczyły reklamy wystawienniczej, w tym rodzajów targów, wyboru imprezy targowej, przygotowanie ekspozycji. Uczniowie technikum mechanicznego mogli poznać maszyny i urządzenia opakowujące i do wyrobu opakowań. Ważnym elementem targów było uczestnictwo w wydarzeniach towarzyszącym targom, jak konkursy i wykłady.

Konkurs na plakat promujący czytelnictwo – rozstrzygnięty ...

Uczniowie klas Technikum Reklamy zmierzyli się z zadaniem zaprojektowania i wykonania plakatu promującego czytelnictwo. Wpłynęło kilkadziesiąt prac konkursowych wykonanych różnymi technikami. Laureatami konkursu zostali:

 Dominik Smug,

 Wiktoria Żeleszkiewicz,

 Amelia Cierpiał,

 Kinga Cierzniak,

Celem konkursu była promocja czytelnictwa, rozwijanie kultury czytelniczej oraz rozbudzanie i kształtowanie wyobraźni uczniów, rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności.

Laureaci konkursu uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

ZSTiL w Żaganiu przystępuje do akcji Talenciaki Lidla!!!

 

Jeśli Ty, Twoi rodzice, rodzina znajomi zrobią zakupy w Lidlu za min. 50 zł (w tym musi być owoc/warzyw) odbierz 1 talenciaka w kasie. Liczba talenciaków zależy od kwoty ogólnej zakupów (100 zł- 2, 150 zł- 3 itd.). Przekaż Talenciaki do wychowawcy w celu wpisania pochwały za działania na rzecz szkoły, która dzięki Tobie może otrzymać nagrody.

Link ZSTiL: https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/szkola?partyId=87040028010

Akcja trwa do 5.11.2023

Lekcja interdyscyplinarna w Geoparku ...

 

Grupa młodzieży w dniu 26.09.2023 r. uczestniczyła w lekcji w środowisku. Tematyką zajęć była geologia oraz botanika. Młodzież poznawała zagadnienie eksploatacji surowców oraz zmian w biocenozie, jakie zaszły w środowisku pod wpływem wieloletnich działań gospodarczych w rejonie Łęknicy. 

Opiekunami byli: 

p. Jadwiga Rędziak, p. Renata Mudrak, p. Piotr Kaczmarek  

Szkolna wycieczka na Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu...

19 września odbyła się wycieczka szkolna na Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu. Uczniowie klasy 2ME, 2RA, 2LP, 3ME i 3RE oraz ich opiekunowie (p. Renata Marcinkowska, p. Agnieszka Pisarczyk i p. Ilona Iżykowska-Gac) uczestniczyli w imprezach naukowych na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Medycznym.

Tematem przewodnim imprezy na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki/Politechnika było ciśnienie oraz jego zastosowanie. Byliśmy świadkami i uczestniczyliśmy w ciekawych doświadczeniach związanych z ciśnieniem:

Czy woda zawsze wrze w temperaturze 100 stopni Celsjusza?

Jak sprawić, aby ciastka zakupione w cukierni były większe?

Czy można uciszyć szkolny dzwonek bez wyłączania prądu?

Ilu ludzi potrzeba do rozerwania półkul magdeburskich?

I wreszcie co warto wiedzieć z fizyki grając w piłkę nożną?

W Pracowni Hodowli Komórkowych/Uniwersytet Medyczny dowiedzieliśmy się:

Jak hodować komórki w butelce?

Do czego są potrzebne naukowcom?

Czy można prowadzić takie hodowle w domu?

Czy to prawda, że komórki potrafią świecić w ciemności?

Po naukowych przygodach odpoczęliśmy w pasażu handlowy Wroclavia, a potem wróciliśmy pociągiem do Żagania. W niedalekiej przyszłości chcemy jeszcze zobaczyć inne, ciekawe miejsca we Wrocławiu …

"KARTKA dla FREDRY" - Konkurs na kartkę urodzinową dla Aleksandra Fredry

Konkurs na kartkę urodzinową dla Aleksandra Fredry w 230 rocznicę urodzin artysty.

Zadaniem uczestnika jest wykonanie dowolną techniką plastyczną kartki urodzinowej.

Kompozycję graficzną należy wzbogacić życzeniami urodzinowymi.

Termin składania prac: 29 września 2023 roku.

Konkurs organizowany w ramach obchodów Roku Aleksandra Fredry.

Erasmus+ w ZSTiL - test diagnostyczny z języka angielskiego

 

Informacja dla uczniów biorących udział w rekrutacji do projektu „Cyfrowe bezpieczeństwo” w ramch programu Erasmus+

Pragniemy poinformować, że 21 września 2023 (czwartek) w auli szkolnej o godz.9.00 odbędzie się test diagnostyczny z języka angielskiego. Po napisaniu testu będą rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim (pytania na rozmowę dostępne w zakładce Erasmus+ w ZSTiL). 

Rozmowy kwalifikacyjne zostaną przeprowadzone przez panią Aleksandrę Gałązkę (grupa 1) i panią Ewelinę Mlostoń (grupa 2). Lista osób z przydziałem do poszczególnych grup na rozmowę zostanie wywieszona 20.09.2023w gablocie na I piętrze przy sekretariacie.

Erasmus+ dla liceum w ZSTiL!!!

Drodzy uczniowie, w tym roku szkolnym ruszamy z nowym projektem, tym razem skierowanym do uczniów klas liceum. Jest to projekt „Cyfrowe bezpieczeństwo” w ramach programu Erasmus+, Akcja1 Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej- projekty krótkoterminowe, sektor Edukacja szkolna.

W trakcie trwania tego projektu będą zorganizowane dwa tygodniowe wyjazdy do Sevilli w Hiszpanii. Wszystkich zainteresowanych uczniów z klas liceum zapraszamy na spotkanie  informacyjne, które odbędzie się 11.09.2023 (poniedziałek) w auli szkolnej o godz.10.30.

Regulamin rekrutacji dostępny na stronie internetowej szkoły (po kliknięciu w logo flagi unijnej).

Warunkiem udziału w procesie rekrutacji jest wypełnienie oraz osobiste złożenie wymienionych dokumentów w sekretariacie szkoły w terminie do 18.09.2023:

a. deklaracji uczestnictwa (załącznik nr 1),

b. formularza rekrutacyjnego (załącznik nr 2),

c. zgody rodzica/opiekuna prawnego (załącznik nr 3),

d. opinii wychowawcy (załącznik nr 4).

Dokumenty rekrutacyjne dostępne będą również na stronie internetowej szkoły w zakładce Erasmus+ w ZSTIL.

Nowy rok szkolny rozpoczęty

4 września w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych pojawili się nowi uczniowie. Na apelu inauguracyjnym byli obecni przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz  zakładów pracy współpracujących ze szkołą.

Script logo