Podręczniki

Aktualności

            

 

Promujemy kształcenie zawodowe w ZSTiL ...

 

W dniach 16-18 listopada odbyły się lekcje otwarte dla uczniów ósmych klas żagańskich szkół podstawowych. Mieliśmy okazję pokazać, jak wygląda nauka w klasach technikum mechatronicznego, mechanicznego, ekonomicznego oraz reklamy. Uczniowie ZSTIL pomagali ósmoklasistom wykonywać zadania praktyczne. To pierwszy krok, aby uświadomić młodzieży jakie znaczenie mają kompetencje zawodowe na rynku pracy. Mamy nadzieję, że nasi goście odwiedzą nas ponownie podczas dnia otwartej szkoły oraz we wrześniu w gronie uczniów ZSTIL.

"Makbet" W. Szekspira w żagańskim pałacu ...

 

10.11.2022 r. młodzież z różnych klas naszej szkoły miała okazję obejrzeć spektakl pt. „Makbet” - ponadczasowe dzieło mistrza Williama Szekspira w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji. Historia Makbeta miała na celu uświadomienie młodemu widzowi jak żądza władzy może przemienić osobowość człowieka i wpłynąć na zmianę jego postępowania. Temat aktualny w szekspirowskich czasach okazuje się być niezwykle aktualny także dzisiaj – pokazując, jak wiele jest w stanie zrobić człowiek, by osiągnąć zamierzony cel.

JK

Piknik zdrowia ...

Kolejny już raz w naszej szkole odbył się Piknik zdrowia i zdrowego odżywiania. Młodzież przygotowała zdrowe przekąski, które można było kosztować ze stoiska ze zdrowa żywnością. Pani Renata Mudrak z grupa młodzieży wybrała się do przedszkolaków z przesłaniem o zdrowym odżywianiu. Do szkoły została zaproszona pani Magdalena Dera dietetyczka z Naturhouse, która przedstawiła jak dietą zwalczać  choroby, oraz ile pokus niezdrowych czyha na nasze zdrowie. Pani Katarzyna Cieplicka z grupą młodzieży zaproponowała ćwiczenia służące naszemu zdrowiu. 

Koordynatorem projektu były p. Joanna Storoż pielęgniarka szkolna oraz p. Jadwiga Rędziak  

Ogólnopolski konkursu "ELEKTRON" ...

W dniu 25 listopada br. odbyły się eliminacje do XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ELEKTRON zorganizowanego przez  Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs ELEKTRON dotyczy zagadnień związanych z profilem kształcenia na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, a w szczególności elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji, optoelektroniki i fotoniki oraz mechatroniki.

Udział w rywalizacji wzięło 16 uczniów klas II, III i IV technikum mechatronicznego.

Podczas zawodów uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru – składającego  się z 20 zadań z odpowiedziami A, B, C, D.  Wszystkim uczestnikom gratuluję.

Wyniki uczniów wysłano do organizatora.

 

Olimpiadę przeprowadziła:

Agnieszka Pisarczyk

Program "Bezpieczna Młodość"

Nasza szkoła przystąpiła do programu "Bezpieczna Młodość"

Więcej informacji o programie po kliknięciu w poniższy link:

https://lubuska.policja.gov.pl/go/wolnytekst/31250,Wojewodzki-Program-Edukacyjno-Informacyjny-pn-quotBezpieczna-Mlodoscquot.html

 

Sylwia Woroniec

Olimpiada Wiedzy o Prawach Ucznia

W Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Ucznia do etapu wojewódzkiego awansowały osoby:

1. Joanna Mrozik - 3 LP- 23 PKT (19 MIEJSCE W KRAJU)

2. Kacper Gierkowski - 3 EK - 20 PKT (37 MIEJSCE W KRAJU)

3. Damian Broniewski - 4 PN- 17 PKT (61 MIEJSCE W KRAJU)

4. Agata Antczak - 3 EK - 16 PKT (76 MIEJSCE W KRAJU)

5. Barbara Jarominek - 3 EK- 16 PKT (77 MIEJSCE W KRAJU)

Etap wojewódzki polega na napisaniu pracy pisemnej albo przygotowaniu nagrania wideo na temat: „Prawa i obowiązki osób uczących się — równe sobie czy jedne ważniejsze od drugich?”.

Szczegółowe wyniki http://prawaucznia.pl/olimpiada-202223/wyniki-I-etapu-202223.pdf

Gratulujemy i życzymy powodzenia

K. Faligowska-Śliwak

11 listopada ...

 

Grupa wolontariuszy naszej szkoły uczestniczyła w zabezpieczeniu 9 Biegu Niepodległości odbywającego się na terenie miasta Żagania. Trasa biegu liczyła 10 km, nasz punkt rozdawania wody i napojów chłodzących był zlokalizowany na 9 km na wysokości Papierni.

Opiekun

Renata Mudrak

 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ ...

 

W dniu 14 listopada br. odbyły się eliminacje do XLVIII Olimpiady Wiedzy Technicznej. 

Udział w rywalizacji wzięło 14 uczniów z klas II, III i IV technikum mechatronicznego.

Zawody I stopnia Olimpiady polegały na samodzielnym rozwiązaniu zadań testowych z techniki opracowanych przez Komitet Główny w trybie on-line, na konkursowej platformie internetowej. Zawody sprowadzały się do wskazania poprawnych odpowiedzi na 15 pytań testowych i na rozwiązaniu 3 spośród 6 zadań. 

 

Olimpiadę przeprowadziła:  Agnieszka Pisarczyk

Akcja "Szkoła pamięta"

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ponad-11-placowek-wzielo-udzial-w-akcji-mein-szkolapamieta-dziekujemy.

Z wyrazami szacunku

Biuro Ministra 

Ministerstwo Edukacji i Nauki 

Umiejętności zawodowe w praktyce ...

 

14 listopada 2022r. klasa 2 Technikum Reklamy uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej, która obejmowała wizytę w Drukarni Chroma w Żarach, Gazecie Regionalnej oraz Telewizji Regionalnej. 

Uczniowie zwiedzili największą i najnowocześniejszą drukarnię internetową w Polsce. Młodzież poznała przygotowanie produkcji, proces technologiczny i organizację pracy w drukarni. Uczniowie zobaczyli również najnowocześniejsze maszyny wykorzystywane w poligrafii i introligatorni. 

Wizyta w redakcji Gazety Regionalnej przybliżyła młodzieży pracę działu reklamy i grafików. Ponadto w TV Regionalnej uczniowie zobaczyli w jaki sposób przygotowuje się materiał do edycji programów telewizyjnych.

Quiz Niepodległości po raz 13 ...

Po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. To ważne wydarzenie jest świętowane w ZSTiL w Żaganiu od 13 lat organizacją Quizu Niepodległości

Nie inaczej było w tym roku, 10 listopada 2022 roku nauczyciele: pani Aneta Hodowana, pan Robert Zarzycki i dyrektor Zbigniew Stebelski oceniali odpowiedzi uczniów, którzy rywalizowali w konkursie. W rozgrywkach wzięły udział drużyny trzech klas pierwszych, w składach 3-osobowych: kl. 1 LP – Tomasz Jasek, Zuzanna Niewiara i Oliwia Paterek; 1 EK: Magdalena Adamczyk, Kacper Hekert i Wiktor Rabsztyn oraz kl. 1 RA w składzie: Natalia Gawkowska, Karolina Koczwarska i Jessica Ochmańska.

Organizatorzy przygotowali 33 pytania związane z historią odzyskania niepodległości przez Polskę, a cały turniej odbył się na zasadach podobnych do zasad panujących w słynnym teleturnieju telewizyjnym o nazwie „Va banq”. Po zadaniu 10 pytań, prowadziła drużyna klasy 1 RE. Dziewczyny były bardzo dobrze przygotowane i znały historię niepodległości. Dwie pozostałe grupy próbowały dogonić prowadząca drużynę, lecz ta nie odpuściła i do końca konkursu utrzymała prowadzenie. Rywalizacja była zawzięta i emocjonująca. Uczestnicy przez całą zabawę byli mocno wspierani przez widownię, która +głośno dopingowała zespoły. Wszystkim uczestnikom wręczono upominki, ufundowane przez: IT Partner w Żaganiu, Starostwo Powiatowe w Żaganiu, dyrekcję ZSTiL, Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu i redakcję „Zeszytów Żagańskich”.

A na boisku szkolnym o godzinie 1111 cała szkoła uroczyście odśpiewała hymn Polski.

Nikola ŚWIEC

II Bieg Niepodległości – Bieg z Flagą ...

 

W dniu dzisiejszym tj. 10.11.2022r. w naszej szkole odbył się II Bieg Niepodległości – Bieg z Flagą. Chętni uczniowie, po krótkiej rozgrzewce i odśpiewaniu hymnu państwowego, ruszyli ulicami Żagania w celu uczczenia Święta Narodowego. Po zakończeniu biegu, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wizyta w firmie Dringenberg

W środę 9.11.2022 uczniowie klasy drugiej technikum mechatronicznego uczestniczyli w wycieczce międzyprzedmiotowej do zakładu pracy DRINGENBERG Polska Sp. z o.o. w Żaganiu, który jest wiodącym  zakładem w powiecie żagańskim w wysokotechnologicznej obróbce metali.

W trakcie wycieczki nasi uczniowie pod opieką p. Agnieszki Pisarczyk i p. Janusza Kopeć mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym jak i z profilem działalności zakładu pracy. 

DRINGENBERG jest producentem szerokiej gamy metalowych wyposażeń warsztatowych oraz elementów do zabudowy pojazdów serwisowych. Należy do światowego koncernu Würth, która w swoich procesach produkcyjnych korzysta z najnowocześniejszych maszyn i opiera się na najlepszych rozwiązaniach, jakie oferuje współczesna technologia w przypadku obróbki metali. 

W trakcie zwiedzania Dringenbergu  uczniowie przechodząc przez poszczególne etapy procesu produkcyjnego zapoznali się ze specyfiką obróbki metalu. Od surowego półfabrykatu w postaci arkusza blachy po gotowy wytwór w postaci elementów wyposażenia współczesnego warsztatu mechanicznego. Zwiedzanie rozpoczęło się od działu wykrawarek sterowanych numerycznie, następnie giętarek CNC i działu spawania i zgrzewania,  gdzie produkt nabierał ostatecznego kształtu zgodnego z założonymi normami. W dziale lakierni proszkowej uczniowie zapoznali się z technologią i procesem lakierowania proszkowego.  Na zakończenie uczniowie zobaczyli kabiny pracujące w cyklu automatycznym.

Podczas wizyty uczniowie mogli spotkać wielu absolwentów technikum mechatronicznego i mechanicznego pracujących na obrabiarkach sterowanych numerycznie z wykorzystaniem sterowników programowalnych PLC.

AP i JK

Zawody I stopnia Olimpiady Elektroników i Mechatroników ELEKTROMECHATRON ...

7 listopada 2022 roku w szkole (ZSTiL) zostały przeprowadzone zawody I stopnia I Olimpiady Wiedzy Elektroników i Mechatroników „ELEKTROMECHATRON” 

Tematyka olimpiady obejmuje treści podstaw programowych przedmiotów zawodowych w zawodzie technik mechatronik. Zadania poszerzone są o dodatkowe zagadnienia zawarte w programie merytorycznym Olimpiady. Olimpiada jest trzyetapowa. Zadania konkursowe przygotowują nauczyciele akademiccy. 

Celem Olimpiady jest: podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów, upowszechnianie wzorców etyki zawodowej, kultury techniczne oraz współzawodnictwo uczniów z różnych szkół oraz nawiązywanie współpracy między szkołami i wyższymi uczelniami.

Udział w rywalizacji wzięli uczniowie z klas II i III i IV w zawodzie technik mechatronik.

Podczas zawodów uczniowie udzielali odpowiedzi na 16 zadań w formie testu na  konkursowej platformie internetowej.

Wyniki I stopnia Olimpiady ogłaszane są na stronie internetowej Olimpiady w terminie do sześciu tygodni (42 dni) od dnia zawodów 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, życzymy „przedarcia” się przez sito eliminacyjne oraz sukcesów w dalszych ewentualnych potyczkach z problemami mechatroniki.

Agnieszka Pisarczyk

Zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej EUROELEKTRA ...

9 listopada 2022 roku w szkole (ZSTiL) zostały przeprowadzone zawody I stopnia XXV Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej "EUROELEKTRA"

Celem Olimpiady jest: podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów, upowszechnianie wzorców etyki zawodowej, kultury technicznej i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej, współzawodnictwo uczniów z różnych szkół oraz nawiązywanie współpracy między szkołami i wyższymi uczelniami.

Udział w rywalizacji wzięli uczniowie z klas II i III i IV w zawodzie technik mechatronik.

Podczas zawodów uczniowie udzielali odpowiedzi na 16 zadań w formie testu na  konkursowej platformie internetowej.

Wyniki I stopnia Olimpiady ogłaszane są na stronie internetowej Olimpiady w terminie do sześciu tygodni (42 dni) od dnia zawodów 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, życzymy „przedarcia” się przez sito eliminacyjne oraz sukcesów w dalszych ewentualnych potyczkach z problemami elektrotechniki we Wrocławiu.

Agnieszka Pisarczyk

Kotyliony w ZSTiL na Dzień Niepodległości

 

Z okazji Dnia Niepodległości w naszej szkole, w ramach akcji "Młody Patriota", 10 listopada 2022 r. rozdawane będą kotyliony w polskich barwach narodowych.

Organizatorzy

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości ...

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

JEST TREŚĆ? JEST FORMA!

Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do akcji „Upoluj swoją książkę!”. To już 6. edycja projektu organizowanego przez Instytut Książki oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe i księgarnię Woblink. Projekt jest  finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każdy uczeń może stać się Ambasadorem akcji! Ćwicz się w czytaniu z CZYTAJ PL!:

 

ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ WOBLINK (IOS/Android)

ZESKANUJ KOD Z PLAKATU (znajdziesz je w szkole na każdym piętrze)

CZYTAJ/SŁUCHAJ ZA DARMO PRZEZ CAŁY LISTOPAD!

Więcej o akcji:

https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

https://www.youtube.com/watch?v=0FK6KsGVF2E

 

Koordynator akcji

Joanna Koźmińska

46 Olimpiada Języka Niemieckiego ...

 

Już po raz kolejny odbył się w naszej szkole pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. W piątek 4.11.2022 w etapie szkolnym Olimpiady wzięli udział nasi uczniowie, niestety nikt nie zakwalifikował się do drugiego etapu.

Dla zainteresowanych w załączeniu test 46 Olimpiady Języka Niemieckiego wraz z kluczem do testu (dostępne po kliknięciu w zdjęcie).

Życzymy sukcesu w przyszłym roku!

Katedra Języka Niemieckiego.

Zajęcia klas policyjnych z technikiem kryminalistyki ...

 

25 października uczniowie klasy IV PP i klasy I LP na zajęciach z edukacji policyjnej gościli policjanta - technika kryminalistyki. Asp. sztab. Dariusz Matusiak z Zespołu Techników Kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu zaprezentował  uczniom, w jaki sposób ujawniać i zabezpieczać ślady na miejscu przestępstwa. Również uczniowie mogli spróbować ujawnić i zabezpieczyć ślady daktyloskopijne i traseologiczne. 

Podczas spotkania asp. sztab. Dariusz Matusiak pokazał młodzieży sprzęt jakim dysponują technicy kryminalistyki m.in. specjalistyczne pędzle (na przykład pędzle z włosia bobra kanadyjskiego i pędzle z puchu marabuta), proszki do ujawniania śladów linii papilarnych, narzędzia do zabezpieczania śladów DNA, czy śladów użycia broni palnej. Młodzież miała również okazję zadawania pytań dotyczących ciekawej pracy technika kryminalistyki.

Sylwia Woroniec

Tak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej ...

Tegoroczny apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczął się życzeniami skierowanymi przez prowadzących Julię Zawadzką i Kubę Marczenia do państwa dyrektorów, wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi szkoły.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie w roli nauczycieli matematyki, mechatroniki, j. polskiego, chemii i biologii. Scenki ukazywały „naturalne środowisko szkolne” podczas zajęć. Kunszt aktorski zaprezentowany przez uczniów był profesjonalny i nieprzeciętny. Eryk urzeczywistnił postać nauczyciela mechatroniki z wielkim zaangażowaniem, Klaudia jako nauczycielka matematyki odegrała swoją rolę stylowo, ale i z finezją. Beacie przypadła rola nauczycielki j. polskiego, gdzie uczniowie wymyślali przeróżne wymówki na brak zadania domowego. Lekcje chemii i biologii objawiły kolejne talenty aktorskie naszych wspaniałych uczniów.

Scenki były przeplatane inscenizacją muzyczną przygotowaną przez Szkolny Zespół Muzyczny.

Podczas podziękowań uczniowie wręczali kwiaty Naszym drogim pedagogom oraz gorąco pożegnali wicedyrektora p. R. Gajka, a przywitali nowego wicedyrektora p. A. Wołczka.

Po spektaklu głos zabrał dyrektor szkoły p. Z. Stebelski, podziękował uczniom za życzenia oraz przedstawienie. Pan dyrektor powiedział również, że nauczyciele nigdy nie zapominają swoich podopiecznych.

Uroczystość przygotowały klasy 4PM oraz 2EK wraz z wychowawczyniami p. S. Rawską-Kowala i E. Mlostoń. Serdeczne podziękowania za pracę składamy również zespołowi muzycznemu oraz obsłudze technicznej.

Script logo