Aktualności
Spotkanie ze służbą więzienną ...
W środę 24 listopada 2021 w Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury klasy 3 PP i 3 PL wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami służby więziennej. Więziennicy zachęcali maturzystów do pracy w zakładach karnych, a także podjęcia studiów w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Oferowali dobrą płacę, dopłaty do mieszkań i stabilne zatrudnienie. Do podjęcia studiów młodych ludzi zachęcała major Ewa Saganowska, rzeczniczka prasowa uczelni.
DK, AZ
Uczniowie i nauczyciele ZSTiL wezmą udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK
Grupa uczniów klasy 3PL (liderem był Dawid Płowenc) wzieła udział w konkursie, w którym należało odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego to właśnie Wy powinniście wziąć udział w warsztacie dialogowym online pt. Nasz wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. Czego uczymy maszyny?”. Ze względu na ogólnopolskie bardzo duże zainteresowanie konkursem (ogłoszone na portalu https://www.gov.pl/web/epolakpotrafi/wygraj-warsztaty-i-wejdz-w-swiat-sztucznej-inteligencji), postanowiono zorganizować dodatkowe warsztaty, na które zaproszono uczniów naszej szkoły. Warsztaty prowadzą trenerzy z Centrum Nauki Kopernik.
Warsztaty online organizowane są w ramach programu edukacyjnego „Przyszłość jest dziś”. Realizują go wspólnie Państwowy Instytut Badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) i Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne”. Spotkania są kierowane do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych.
Program edukacyjny „Przyszłość jest dziś” towarzyszy nowej wystawie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. 25 listopada 2021 r. planowane jest otwarcie jej pierwszego modułu - „Cyfrowy mózg?”. Ta część ekspozycji będzie poświęcona technologiom cyfrowym, a jednym z jej głównych tematów będzie zaufanie do algorytmów i sztucznej inteligencji. Znajdą się na niej m.in. eksponaty dotyczące Blockchain, Intenetu Rzeczy i 5G.
Nauczyciel prowadzący Katarzyna Płaziak
WYCIECZKA DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO ...
8 listopada 2021r. klasa 1 technikum reklamy pojechała do Muzeum Etnograficznego w Ochli jedynej instytucji muzealnej typu skansenowskiego w środkowej części polsko – niemieckiego pogranicza, prezentującej całokształt kultury ludowej.
Celem wycieczki było przybliżenie wiedzy o dawnych obyczajach i tradycjach, historii i kulturze regionu.
Młodzież miała okazję oglądać rożne typy architektury ludowej: czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc i obszaru środkowo – lubuskiego.
Klasa brała udział w interaktywnej lekcji „Co kto jada, takie zdrowie posiada” oraz zapoznała się z obróbką lnu „Od ziarenka do płócienka”.
Naszą wycieczkę uatrakcyjniło ognisko. W przyjemnej atmosferze skansenu pieczone kiełbaski wszystkim smakowały.
Wycieczka była bardzo udana
XLVI OLIPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ ...
W dniu 22 października br. w ZSTiL na warsztatach szkolnych odbyły się eliminacje do XLVI Olimpiady Wiedzy Technicznej.
Adresatem Olimpiady są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych interesujący się tematyką związaną z ogólnie pojętą techniką, zjawiskami fizycznymi i opisem matematycznym tych zjawisk umożliwiającym analizę działania urządzeń technicznych oraz ich projektowanie.
Głównym celem OWT jest rozbudzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowania zagadnieniami technicznym, rozwijania nabytych w szkole umiejętności technicznych oraz samokształcenie potrzebne do zdobycia odpowiednich umiejętności i uzyskania kompetencji specjalistyczno-technicznych.
Udział w rywalizacji wzięło 13 uczniów z klas II, III i IV w zawodzie technik mechatronik:
Uczniowie rozwiązywali test w trybie on-line na konkursowej platformie internetowej.
Test podzielony został na dwie części:
• I cześć to 15 pytań zamkniętych
• II część to 6 zadań z których należało wybrać 3 i podać wynik.
Najlepszymi w grupie elektryczno - elektronicznej byli:
• Adam Matysiak z klasy IIIGM
• Nikolas Latała z klasy IVME.
Uczniom nie wiele zabrakło aby awansować do drugiego etapu olimpiady.
Wszystkim uczestnikom gratuluję!!!
Etap szkolny olimpiady przeprowadziła: Agnieszka Pisarczyk
XXIV Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA" ...
5 listopada 2021 roku w ZSTiL na warsztatach szkolnych zostały przeprowadzone zawody I stopnia XXIV Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA" w grupie tematycznej elektrycznej.
Celem Olimpiady jest: podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów, upowszechnianie wzorców etyki zawodowej, kultury technicznej i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej, współzawodnictwo uczniów z różnych szkół oraz nawiązywanie współpracy między szkołami i wyższymi uczelniami.
W olimpiadzie uczestniczyło 16 uczniów z klas II, III i IV w zawodzie technik mechatronik.
Podczas zawodów uczniowie udzielali odpowiedzi na 16 zadań testowych w trybie on-line na konkursowej platformie internetowej.
Na oficjalne wyniki wciąż czekamy!
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!
Etap szkolny olimpiady przeprowadziła Agnieszka Pisarczyk
Wyniki etapu szkolnego II Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia ...
Po analizie protokołów z etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia (rok szkolny 2021/2022) stwierdza się, co następuje: do etapu szkolnego 78 szkół zgłosiło 535 osób. Ostatecznie wzięło w nim jednak udział 428 osób reprezentujących 72 szkoły.
W ZSTiL Żagań udział w Olimpiadzie wzięło 20 osób. Osoby, które awansowały do kolejnego etapu wojewódzkiego to:
1. Damian Broniewski (33 miejsce- 20 pkt- I miejsce w województwie lubuskim).
2. Krzysztof Wołczek (54 miejsce- 17 pkt)
3. Oliwia Burzyńska (62 miejsce- 16 pkt)
4. Wiktoria Ciechoń (63 miejsce- 16 pkt)
5. Naomi Zwierz (81 miejsce- 15 pkt)
6. Jakub Sarańczak (82 miejsce- 15 pkt)
7. Jakub Antosz (83 miejsce- 15 pkt)
8. Laura Wójcikowska (84 miejsce- 15 pkt)
9. Jędrzej Szydzik (85 miejsce- 15 pkt)
II etap (etap wojewódzki) polega na sporządzeniu albo pracy pisemnej, albo materiału wideo na temat: „Jak powinna wyglądać szkoła, która respektuje prawa osób uczących się?”. Termin na przesłanie pracy to 17 grudnia br., a wszelkie szczegóły techniczne są zawarte w Regulaminie: http://prawaucznia.pl/olimpiada-202122/regulamin-olimpiady.pdf
Katarzyna Faligowska-Śliwak
Wyniki konkursu fizyka w obiektywie.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie fizycznym. Prace konkursowe, polegały na wykonaniu fotografii własnego autorstwa, przedstawiające dowolnie wybrane zjawisko fizyczne. Zjawiska te można było zaczerpnąć z otaczającej przyrody lub wywołać w przeprowadzonym eksperymencie. Poniżej prezentacja prac wraz z wynikami:
XII Quiz Niepodległości więcej ...
Po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska zdobyła niepodległość.
Stało się to w listopadzie 1918 r. By uczcić ten dzień 10 listopada 2021 r. w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, już po raz 12, odbył się Quiz Niepodległości, który sprawdził wiedzę uczniów w tej tematyce.
W rywalizacji uczestniczyły trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy pierwsze technikum:
kl. 1 RE (Natalia Misiak, Patrycja Szpyrka, Jakub Kempa-Chwiała), kl. 1 EK (Oliwia Chudoń, Konrad Kowalczuk, Zuzanna Prasał) oraz drużyna kl. 1 ME (Piotr Grodzki, Igor Szmigielski, Maciej Ćwik). Po wyrównanej rywalizacji zwycięzcami zostali reprezentanci klasy 1 ME, drugie miejsce zajęła klasa 1 RE, a trzecie klasa 1 EK. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkie drużyny zostały uhonorowane nagrodami, które ufundowali: firma IT Partner, ZSTiL w Żaganiu, redakcja „Zeszytów Żagańskich”, zaś patronem medialnym był „Gazeton”.
Organizatorami quizu byli: Aneta Hodowana i Robert Zarzycki przy współpracy Renaty Marcinkowskiej.
Wiktoria KARBOWNICZEK
Kornelia WITKOWSKA
Fot. Emilia BARTLIŃSKA
Dzień Szacunku Dla Munduru
Uczniowie ZSTiL w Żaganiu
W dniu 11 listopada, Narodowego Święta Niepodległości, w Sali Tradycji 11LDKPanc zorganizowany zostanie "Dzień szacunku dla munduru" pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Zapraszamy do odwiedzenia Sali Tradycji w godz. 10.00 - 15.00. Zaprezentujemy umundurowanie Wojska Polskiego oraz umożliwimy spotkanie z żołnierzami.
Podczas prezentacji będzie także możliwość zapoznania się z historią i tradycją 11LDKPanc.
Turnieje sportowe z okazji Święta Niepodległości
Nauczyciele wychowania fizycznego zapraszają w środę dn. 10.11.21r. do udziału w turniejach sportowych z okazji Święta Niepodległości!
- o godz. 10.00 na sali gimnastycznej odbędzie się turniej badmintona dziewcząt i chłopców
- o godz. 11.00 w auli szkolnej odbędzie się turniej szachowy dziewcząt i chłopców
Zapisy u nauczycieli wychowania fizycznego.
Zapraszamy!
Bieg Niepodległości
W związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości 11.11.2021 r.
Samorząd Uczniowski zachęca uczniów do uczestnictwa w Biegu Niepodległości. Więcej informacji u nauczycieli wf- p. P. Urbana oraz p. M. Szymczyka.
Dnia 10. 11. 2021 r. Samorząd Uczniowski przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na schronisko zwierząt w Szprotawie (Fundacja Oczami Kota). Zachęcamy też do podarowania kocy dla zwierząt na zimę.
Dnia 10.11.2021 r. zachęcamy do włączenia się wszystkich nauczycieli w akcję Niepodległa do Hymnu!- czyli odśpiewania hymnu w poszczególnych klasach w najbliższą środę o godz. 11:11. (link: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-dolacz-do-akcji-11-listopada/)
Uczniowie z klasy policyjnej trenowali z kandydatami do służby w Policji więcej ...
W sobotę, 6 listopada br. uczniowie z klas policyjnych ćwiczyli na sprawnościowym torze przeszkód dla kandydatów do służby w Policji. Zajęcia na Hali Sportowej Arena w Żaganiu przy ul. Kochanowskiego odbyły się pod okiem policyjnych instruktorów z Gorzowa Wlkp., Żagania i Żar. Uczniowie klas policyjnych mogli wysłuchać cennych wskazówek jak przygotować się do testu sprawności fizycznej dla kandydatów do służby w Policji. A po rozgrzewce ćwiczyli poszczególne elementy trudnego toru przeszkód. W drugiej części zajęć uczniowie razem z kandydatami do służby w Policji, pokonywali cały tor przeszkód i sprawdzali swoją kondycję fizyczną, siłę i wytrzymałość. Uczniowie którzy trenowali na hali sportowej wezmą udział w Turnieju Klas Policyjnych, który organizuje Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp.
W czasie zajęć na hali sportowej uczniowie rozmawiali z Komendantem Powiatowym Policji w Żaganiu, inspektorem Marcinem Sapunem i komisarz Marzeną Śpiewak z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim na temat etapów przyjęcia do służby w Policji i studiów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
Opr. Sylwia Woroniec
45 Olimpiada Języka Niemieckiego więcej ...
W piątek 5.11.2021 odbyły się w naszej szkole eliminacje szkolne 45 Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. W olimpiadzie wzięli udział zainteresowani uczniowie z klas I, III i IV. Dołączamy test olimpiady i klucz odpowiedzi.
Katedra Języka Niemieckiego
Śladami lokalnej historii i architektury więcej ...
26.10. 2021 uczniowie kl. 3 GL wraz z opiekunami: K. Faligowską – Śliwak oraz J. Koźmińską udali się na spacer śladami lokalnej historii i architektury. Młodzież miała okazję usłyszeć historię okolicznych kościołów (kościoła pw. Łaski – obecnie wieża kościoła poewangelickiego, Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, kościoła pw. Świętego Ducha) oraz poznać architekturę zabytkowych budynków. W celu upamiętnienia tradycji, uczniowie mogli zapalić symboliczne znicze podczas zwiedzania Cmentarza Komunalnego, poznając szczególnie zabytkową część tego miejsca, związaną z postaciami zasłużonymi dla Żagania. Młodzież odwiedziła groby należące m. in. do: rodziny Willmanów- żagańskich fabrykantów, rodziny Ostrowskich – uczestników powstania warszawskiego, Mariana Świątka-żagańskiego regionalisty, Pawła Wiktorskiego - żagańskiego weterynarza i publicysty, Tomasza Niesłuchowskiego - byłego wójta Gminy Żagań, Marka Kopty - byłego Burmistrza Miasta Żagań i byłego żagańskiego wicestarosty. Spacer był okazją do głębszego poznania lokalnej historii oraz – w obliczu zbliżającego się Święta Zmarłych – do refleksji na temat ulotności ludzkiego życia.
"AI - Sztuczna Inteligencja w edukacji. Kreatywność a Przemysł 4.0 " Konferencja w ŻPK więcej ...
27 października w Żagańskim Pałacu Kultury odbyła się I Konferencja Liderów Oświaty i Przedsiębiorców „AI - Sztuczna Inteligencja w edukacji. Kreatywność a Przemysł 4.0”. Wydarzenie otworzył dyrektor Zbigniew Stebelski witając licznie zgromadzonych gości ze świata edukacji, samorządów oraz przemysłu. Inicjatywa połączenia tych trzech sfer zrodziła się w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie za sobą czwarta rewolucja przemysłowa.
Podczas wystąpień starano się odpowiedzieć na pytania dotyczące modelu kształcenia, jaki należy realizować w rzeczywistości transformacji cyfrowej, jakie kwalifikacje i umiejętności rozwijać. Prof. dr hab. Jan Fazlagić podkreślał w swoim wystąpieniu rolę kreatywności w procesie edukacji. Ludzie najbardziej kreatywni to często nie ci, którzy brylują w towarzystwie, ale ci, którzy są najbardziej wytrwali w dążeniu do celu i mimo wielu porażek po drodze dążą do perfekcji w tym co robią. W tym kontekście bardzo ważna jest rola nauczycieli, którzy kształtują w uczniach wytrwałość i zapał do pracy. Zaproszeni goście brali czynny udział w konferencji. Mierzyli się z nietypowymi zadaniami w czasie interaktywnych konkursów i quizów.
Obcować z nowymi technologiami mogli także uczniowie klas ósmych żagańskich szkół podstawowych. W ramach gry edukacyjnej „Abilities Game” trzyosobowe drużyny musiały się zmierzyć z kreatywnymi zadaniami przygotowanymi przez naszą szkołę na licznych stanowiskach, m.in. humanistycznym, językowym, technikum reklamy, ekonomicznym, mechanicznym mechatronicznym czy Szkoły Branżowej. Przyszli absolwenci szkół podstawowych mogli również poznać zawód policjanta, czy strażaka. Nasi najmłodsi goście z trzecich klas szkół podstawowych mogli wziąć udział w grach i zabawach rozwijających kreatywność w Centrum Rozwoju Efektywnej Edukacji NIKOLA.
Konferencja została objęta patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy oraz Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.
Plebiscyt Edukacyjny Szkoła Roku na Medal
Nasza szkoła została nominowana w Plebiscycie Edukacyjnym Szkoła Roku na Medal przeprowadzanym przez Gazetę Lubuską. Chcąc na nią zagłosować można wejść na stronę https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/zespol-szkol-technicznych-i-licealnych%2C2253415/#sms-plebiscyty i kliknąć lub wysłać SMS SZG.271 na numer 72355 (koszt 2,46 zł).
Wśród nominowanych z ZSTiL do tytułu Nauczyciel na medal 2021 znaleźli się:
1. Ks. Łukasz Bajcar- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/lukasz-bajcar%2C2199557/#sms-plebiscyty. Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.197 na numer 72355.
2. Paweł Chylak- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/pawel-chylak%2C2199549/ Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.19 3na numer 72355.
3. Katarzyna Faligowska-Śliwak- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/katarzyna-faligowska-sliwak%2C2199541/ Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.189 na numer 72355
4. Robert Gajek- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/robert-gajek%2C2199553/ Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.195 na numer 72355.
5. Aleksandra Gałązka- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/aleksandra-galazka%2C2199525/#sms-plebiscyty Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.181 na numer 72355.
6. Joanna Kosińska- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/joanna-kosinska%2C2199535/#sms-plebiscyty Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.186 na numer 72355.
7. Zbigniew Wróblewski- link: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/zbigniew-wroblewski%2C2199555/ Żeby zagłosować, wyślij SMS JZG.196 na numer 72355.
Głosowanie odbywa się do 2 grudnia 2021. Zwycięzcy przechodzą do kolejnego etapu.
Życzymy dobrej zabawy i gratulujemy nominowanym
G.L.
Aby zdrowym być ...
Tradycją się stało obchodzić dzień zdrowej żywności w naszej szkole.
W corocznej akcji „Szkolnego Pikniku Zdrowia” odbyła się prelekcja o tematyce zaburzeń i nieprawidłowościach występujących w procesie odżywiania się, którą poprowadziła pani Magdaleny Dery dietetyk Natur House w Żaganiu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 2 LO.
Młodzież naszej szkoły przygotowała zdrowe przekąski, które można było próbować w zorganizowanym na korytarzu stoisku.
Przygotowano wystawę prac plastycznych o tematyce zdrowego stylu życia.
Uczniowie naszej szkoły mogli również wziąć udział w „Szkolnym Turnieju Badmintona”.
Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym osobom
Organizatorki akcji
pani Jadwiga Rędziak, pani Renata Mudrak, pani Katarzyna Cieplicka, pani Renata Podkidacz i pani Joanna Szymkiewicz – pielęgniarka szkolna.
AI - Sztuczna Inteligencja w Edukacji. I Konferencja Liderów Oświaty i Biznesu - Kreatywność w Przemyśle 4.0.
Czwarta rewolucja przemysłowa (Przemysł 4.0) zmienia naszą rzeczywistość poprzez cyfrową transformację. Zmiana dotyka każdej sfery naszego życia, zatem również sfery edukacji. Jednak czy szkoły są na to gotowe? Zespół Szkół Technicznych i Licealnych jest gotowy na transformację i chce zintegrować środowiska przedsiębiorców, samorządowców, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów wokół wyzwań związanych z rozwojem Przemysłu 4.0.
Już 27 października 2021 r. w Żagańskim Pałacu Kultury odbędzie się pierwsze tego typu wydarzenie w naszym regionie. "AI - Sztuczna Inteligencja w Edukacji. I Konferencja Liderów Oświaty i Biznesu - Kreatywność w Przemyśle 4.0." Podczas konferencji zostanie poruszony temat kreatywności oraz sposobu integrowania biznesu i edukacji do przemysłu 4.0, odbędzie się gra integracyjna oraz dyskusja panelowa.
Organizatorami wydarzenia są:
Starostwo Powiatowe w Żaganiu, Miasto Żagań, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Fundacja Rozwoju Efektywnej Edukacji FREE, FESTO Didactic PL
Imprezy towarzyszące to m.in.:
"Warsztaty kreatywności, rozwiązywanie problemów naukowych i technologicznych” – Centrum Rozwoju Efektywnej Edukacji NIKOLA
"Abilities Game” – gra edukacyjna
"Strefa diagnoz” – wyznaczanie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej. Poznanie miejsca na rynku pracy, które zapewniają osobiste zadowolenie i satysfakcję.
"Kariera w mundurze” – atrakcje Straży Pożarnej i Policji.
"Stoisko Lubuskie Talenty Program Stypendialny”
"Stoisko World Skills Poland”
WYCIECZKA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA DO ZAKŁADÓW PRACY W ŻAGANIU więcej ...
Podróże kształcą wykształconych.
W poniedziałek 18.10.2021 uczniowie klasy drugiej technikum mechatronicznego uczestniczyli w wycieczce międzyprzedmiotowej do zakładów pracy DRINGENBERG Polska Sp. z o.o. i KIETZMANNcoatings Sp. z o.o. w Żaganiu, które są wiodącymi zakładami w powiecie żagańskim w wysokotechnologicznej obróbce metali.
W trakcie wycieczki nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym jak i z profilem działalności zakładów pracy.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto dla wszystkich uczniów i pracowników oświaty.
Z tej okazji życzę wszelkiej pomyślności, dużo uśmiechów i radości.
Niech szkoła będzie dla Was czasem rozwoju i realizacji swoich pasji i zainteresowań.
Niech wszystkie dni roku szkolnego będą spokojne, pełne zadowolenia ale i odpowiedzialności za siebie, swoich kolegów i koleżanek.
Zbigniew Stebelski
Dyrektor Zespół Szkół Technicznych i Licealnych ul. Pomorska 7 68-100 Żagań tel.: 68 4787681 kom.: 662292366 |
|
Oktoberfest w ZSTiL więcej ...
Każdego roku z początkiem jesieni zaczyna się w niemieckim Monachium Oktoberfest – jeden z największych na świecie festynów ludowych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali liczne plakaty o tematyce bawarskiego święta oraz stoisko, które przybliżyło historię tego festynu, tradycje i ciekawostki z nim związane. Dla uczniów oraz nauczycieli przygotowano pieczone kiełbaski, precle oraz słodkości, których można było skosztować przy akompaniamencie bawarskich szlagierów. Na lekcjach języka niemieckiego nie zabrakło filmów, prezentacji multimedialnych oraz quizów dotyczących tego wyjątkowego wydarzenia.