Podręczniki

Aktualności

            

 

Wyniki szkolnego konkursu OMNIBUS więcej ...

W dniu 24.09.2021r. w naszej szkole odbył się konkurs fizyczno-matematyczny „OMNIBUS”. Konkurs odbył się w tym samym czasie co wydarzenie „Noc Naukowców”, organizowany przez UAM Poznań. Celem konkursu jest popularyzacja fizyki i matematyki wśród uczniów. Rozwijanie zdolności i zainteresowań fizycznych i matematycznych. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia. Budzenie nawyku współzawodnictwa. 

100 ROCZNICA URODZIN KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. 

W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”.

Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. 

Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań.

 

Zapraszamy uczniów ZSTiL do wzięcia udziału w konkursach związanych z poetą K. K. Baczyńskim – szczegóły na plakacie. 

Uczniowie klas policyjnych na strzelnicy w Tomaszowie ...

29 września 2021 r. uczniowie kl. III PP i III GP LO z Edukacją Policyjną pod opieką p. S. Woroniec i p. P. Urbana pojechali na całodniową wycieczkę na strzelnicę w Tomaszowie. Dzięki Lubuskiemu Stowarzyszeniu  „Parabellum” w Nowej Soli uczniowie dwóch najstarszych klas policyjnych z naszej szkoły rozpoczęli w nowym roku szkolnym praktyczne zajęcia strzeleckie. W pierwszej części spotkania instruktor strzelectwa poprowadził zajęcia teoretyczne dotyczące m.in. bezpieczeństwa na strzelnicy, bezpiecznego posługiwania się bronią i budowy broni palnej. Po części teoretycznej uczniowie w pięcioosobowych grupach strzelali pod bacznym okiem instruktora z broni palnej krótkiej z ostrej amunicji. Uczniowie strzelali z pistoletu P 99 Walther. Jest to broń palna, którą mają polscy policjanci.

Oprócz zajęć strzeleckich uczniowie mogli w pełni korzystać z całego obiektu strzelnicy. Były rozmowy przy ognisku, grill, gorąca herbata, dobra pogoda i świetne nastroje:) 

Panu Mariuszowie Woroniec z Lubuskiego Stowarzyszenia  „Parabellum” w Nowej Soli serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie, merytoryczne wsparcie i pomoc w realizacji zajęć strzeleckich na strzelnicy w Tomaszowie.

II edycja Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia

Rozpoczęły się zapisy szkół i chętnych uczniów do II edycji Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. Zapisy do 8 października 2021 r. u p. M. Krawiec lub p. K. Faligowskiej- Śliwak.

Etap szkolny odbędzie się 13 października 2021 r. o godz. 10.

Tegoroczna liczba partnerów Olimpiady jest rekordowa, a nagrody na rzecz finalistek i finalistów przekazali: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Marszałek Sejmu, Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu upoważniony do reprezentowania całego sądownictwa administracyjnego, Miasto Poznań, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, prof. dr hab. Robert Grzeszczak (WPiA UW, Przewodniczący KNP PAN), Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Niektóre uczelnie wyższe zapowiedziały już ponadto przyznawanie indeksów za sukces w naszej Olimpiadzie. Szczegóły w tym zakresie zostaną jednak podane niebawem.

Szczegóły, regulamin oraz dokumenty zgłoszeniowe dostępne są pod tym linkiem: http://prawaucznia.pl/ii-edycja-olimpiady-wiedzy-o-prawach-ucznia/

Europejski Dzień Języków Obcych ...

Każdego roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Jest to wielkie święto całego środowiska edukacji językowej, które ma na celu m.in. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków obcych, szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami; promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie.

Po raz kolejny nasza szkoła również celebrowała ten dzień – na lekcjach języków obcych uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne, przygotowali plakaty oraz hasła w różnych językach, śpiewali piosenki obcojęzyczne. Wybrane klasy wzięły udział w konkursie z niemieckiego i angielskiego, w którym bezkonkurencyjna okazała się klasa 3 PL.

Dziękujemy wszystkim uczniom za kreatywność i zaangażowanie!

Mechatronicy z klasy III i IV na "POLIGONIE 68" ...

24 września b.r. uczniowie klasy 3GM i 4ME Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych pod opieką  p. Agnieszki Pisarczyk i p. Zdzisława Kapińskiego wzięli udział w wycieczce integracyjnej na Paintball do Żar. 

A.P.

Uczennice klasy policyjnej pomagały policjantom w działaniach edukacyjnych - więcej...

W niedzielę, 19 września br. w Żaganiu odbył się festyn parafialny przy kościele św. Krzyża. Na festynie swoje stoisko edukacyjno-informacyjne  skierowane dla dzieci i młodzieży wystawili m.in. żagańscy policjanci, strażnicy miejscy i miejska komisja rozwiązywania problemów alkoholowych.

Otrzęsiny - czytaj więcej...

W dniu 10. 09. 2021 r. na szkolnej sali gimnastycznej odbyła się Kosmiczna rywalizacja, czyli Otrzęsiny 2021. Do zabawy stanęli przebrani na kosmiczne stwory przedstawiciele klas 1 LO, 1LP, 1 RE, 1 ME, 1 MK, 1 EK.

Rekrutacja do projektu Erasmus+ czytaj więcej...

Rusza drugi nabór uczestników projektu „Aktywność zawodowa młodzieży” w ramach programu Erasmus+ kierowany do 2 i 3 klas technikum teleinformatycznego oraz reklamy.

Nie zwlekaj!

WYGRALIŚMY PRACOWNIĘ MULIMEDIALNĄ - czytaj więcej...

ZSTIL w Żaganiu laureatem konkursu „Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie!”.

W konkursie „Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie!” decyzją Kapituły Konkursowej została nagrodzona praca plastyczna wykonana przez Natalię Burzyńską uczennicę klasy 3 technikum reklamy z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

Nowy rok szkolny - czytaj więcej...

W dniu 1 września 2021 r. o godz. 8:00 rozpoczęliśmy rok szkolny 2021/2022. Na uroczysty apel przybyli zaproszeni goście: wicestarosta żagański Pani Anna Michalczuk, Naczelnik Wydziału Oświaty w Żaganiu- Pan Mariusz Krugły,  Panem Komendantem Powiatowym Policji w Żaganiu młodszy inspektor Marcin Sapun, przedstawiciel 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu mjr Maciej Trepiak, Dyrektor Dringenberg Polska Pan Maciej Reczuch, przedstawiciel formy Galwanizeria Pan Mateusz Talkowski.

Uczniowie ZSTiL w Żaganiu

1 września zaczynamy nowy rok szkolny 2021/2022

Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego odbędzie się na boisku szkolnym o godzinie 8,00.

Po zakończeniu uroczystego apelu odbędą się spotkania z wychowawcami klas.

W sytuacji deszczowej pogody klasy pierwsze zbierają się w sali gimnastycznej a uczniowie klas starszych z wychowawcami klas w gabinetach.

Do zobaczenia!

Script logo