Podręczniki

Rozbiegane dyktando z wieżą w tle ...

Zabawa i nauka z humorem i odrobiną adrenaliny była myślą przewodnią zajęć z języka niemieckiego na świeżym powietrzu. Uczniowie klas 3RE, 5PN, 5PR, 2EK, 4EK, 2ME, 2LP mieli okazję przekonać się, że pisanie dyktanda wcale nie musi być nudne.

Zasady bieganego dyktanda są proste. Uczniowie dzielą się na grupy, wśród których są biegacze i pisarze. Biegacz ma za zadanie zapamiętać jak największą ilość tekstu i przekazać go osobie piszącej dyktando, podbiegając do niej. Wygrywa drużyna, która jak najszybciej przepisze tekst popełniając jak najmniejszą ilość błędów. 

Tekst dyktanda dotyczył historii wieży, która dla nas, społeczności 60-tki, jest miejscem szczególnym. Był najeżony trudnymi, długi wyrazami niemieckimi i skomplikowanymi strukturami gramatycznymi. Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać wers, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę poprawną pisownię i interpunkcję.

Metoda rozbieganego dyktanda rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem, prawidłową wymowę, spostrzegawczość i czujność ortograficzną. Przy okazji uczniowie doskonalili współpracę w grupie, ale przede wszystkim ćwiczenia dostarczyły im mnóstwa pozytywnej energii i radości. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zabawie dziękuję za aktywność i zaangażowanie!

 Alina Trepiak

Script logo