Podręczniki

Erasmus+ w ZSTIL. Praktyki zawodowe technikum reklamy w Sewilli ...

Praktyki naszej grupy, 16 uczniów  technikum reklamy, trwały od 26 marca do 9 kwietnia. Nasze przygotowanie oraz praktyki zawodowe w Sewilli zostały sfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.

Pierwsze dni w skupiały się na sprawach organizacyjnych. Nauczyliśmy się korzystać z otrzymanych kart służących do opłacania przejazdów autobusami i metrem. Stopniowo wdrażaliśmy się w naszą nową codzienność i przestrzeganie przyjętych zasad. Odwiedziliśmy miejsca praktyk i poznaliśmy się z opiekunami. 

Zostaliśmy przydzieleni do dwóch firm. Nasze zadania różniły się od siebie, jednak mieliśmy wspólny temat, którym była kampania fotograficzna. Pierwsza grupa, odbywająca praktyki w firmie Enlazarte skupiała się na fotografii produktowej i portretach artystycznych. Dziewczyny czerpały inspiracje z prac słynnych fotografów, poznały techniki kompozycyjne i obsługiwały profesjonalny sprzęt fotograficzny. Pracowały nad obróbką zdjęć w programach Lightroom i Photoshop. Druga grupa (przydzielona do firmy NOAVI) miała za zadanie robienie i późniejsze edytowanie zdjęć w wybranej tematyce: ludzie Sewilli, sport, Urban  photography i Wielkanoc. Do dyspozycji mieliśmy aparaty i laptopy zapewnione przez Euromind, partnera naszego projektu. Po selekcji najlepszych materiałów przygotowaliśmy prezentację zawierającą rezultaty naszej pracy. Jej oceny dokonali opiekun praktyk Javi Fernández Maeso, dyrektor firmy Noelia Villarino Miño i koordynator z Euromind - Katarzyna Kozłowska. 

Popołudniami po powrocie do rezydencji i ciepłym posiłku byliśmy gotowi przyjąć kolejną dawkę wiedzy. W części wspólnej naszej rezydencji odbywały się zajęcia z języka hiszpańskiego. Nasze nauczycielki – Carla i Cristina – organizowały gry i zabawy. Wiedza była przekazywana w sposób ułatwiający zapamiętywanie, co miało pozytywny finał – każdy z nas uzyskał certyfikat A1 z języka hiszpańskiego! 

Poza wysiłkiem intelektualnym czekały na nas też przyjemności. Czas wolny spędzaliśmy na spacerach lub przebywaliśmy na tarasie, gdzie uczniowie i nauczyciele integrowali się poprzez wymienianie doświadczeń podróżniczych, rozmowy i gry (np. „czółko”). Dzięki zorganizowanej wycieczce po Sewilli poznaliśmy jej największe atrakcje i zabytki. Weekend był bardzo intensywny. Zwiedziliśmy miasta Setenil de las Bodegas, Ronda i Kadyks. Na własne oczy zobaczyliśmy przykład „białego miasta”, mogliśmy podziwiać górskie widoki, hiszpańskie plaże i ocean. Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać piękna i klimatu tych miejsc. 

Wyjazd zwieńczony został uroczystym poczęstunkiem i wręczeniem certyfikatów. Praktyki za granicą były bardzo owocne. Do Polski wróciliśmy z nowymi praktycznymi umiejętnościami. Staliśmy się bardziej otwarci, przełamaliśmy bariery językowe i zaznaliśmy innego stylu życia. 

Lidia Pachlińska, klasa 3 GR

Script logo