"AI - Sztuczna Inteligencja w edukacji. Kreatywność a Przemysł 4.0 " Konferencja w ŻPK więcej ...
27 października w Żagańskim Pałacu Kultury odbyła się I Konferencja Liderów Oświaty i Przedsiębiorców „AI - Sztuczna Inteligencja w edukacji. Kreatywność a Przemysł 4.0”. Wydarzenie otworzył dyrektor Zbigniew Stebelski witając licznie zgromadzonych gości ze świata edukacji, samorządów oraz przemysłu. Inicjatywa połączenia tych trzech sfer zrodziła się w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie za sobą czwarta rewolucja przemysłowa.
Podczas wystąpień starano się odpowiedzieć na pytania dotyczące modelu kształcenia, jaki należy realizować w rzeczywistości transformacji cyfrowej, jakie kwalifikacje i umiejętności rozwijać. Prof. dr hab. Jan Fazlagić podkreślał w swoim wystąpieniu rolę kreatywności w procesie edukacji. Ludzie najbardziej kreatywni to często nie ci, którzy brylują w towarzystwie, ale ci, którzy są najbardziej wytrwali w dążeniu do celu i mimo wielu porażek po drodze dążą do perfekcji w tym co robią. W tym kontekście bardzo ważna jest rola nauczycieli, którzy kształtują w uczniach wytrwałość i zapał do pracy. Zaproszeni goście brali czynny udział w konferencji. Mierzyli się z nietypowymi zadaniami w czasie interaktywnych konkursów i quizów.
Obcować z nowymi technologiami mogli także uczniowie klas ósmych żagańskich szkół podstawowych. W ramach gry edukacyjnej „Abilities Game” trzyosobowe drużyny musiały się zmierzyć z kreatywnymi zadaniami przygotowanymi przez naszą szkołę na licznych stanowiskach, m.in. humanistycznym, językowym, technikum reklamy, ekonomicznym, mechanicznym mechatronicznym czy Szkoły Branżowej. Przyszli absolwenci szkół podstawowych mogli również poznać zawód policjanta, czy strażaka. Nasi najmłodsi goście z trzecich klas szkół podstawowych mogli wziąć udział w grach i zabawach rozwijających kreatywność w Centrum Rozwoju Efektywnej Edukacji NIKOLA.
Konferencja została objęta patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy oraz Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.