PODRECZNIKI
Rada Rodziców ZSTiL
bip

ERASMUS+ ZSTiL
Szczęśliwy numer

Szczęśliwy numerek:

22.10.2018 nr 6

23.10.2018 nr 17

24.10.2018 nr 9

25.10.2018 nr 25

26.10.2018 nr 30

 

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

O szkole » Aktualności

 • received_564948900944549.jpeg

  Uczniowie ZSTiL laureatami konkursu "Zawodowa ściana" ...

  2019-10-31 23:00

  Dnia 23.10.2019r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu zorganizowanego przez Goethe Institut w Warszawie „Zawodowa ściana – plakat cyfrowy”. Istotą działania była cyfrowa aranżacja ściany pracowni, w której odbywają się lekcje i przekształcenie jej w środowisko sprzyjające pracy i nauce. Uczniowie klasy 3 RE Natalia Pokorska, Natalia Filipiuk, Agata Hofman, Kacper Milewicz oraz Kamil Maroszek zajęli w konkursie zaszczytne drugie miejsce. Nagrodę wręczał Rolf Nikel - ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie oraz dyrektor Działu Językowego Goethe Institut w Warszawie Karin Ende.

  W trakcie dwudniowego pobytu w stolicy uczniowie mieli okazję zobaczyć m. in. Pałac Kultury, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Zamek Królewski.

  Dziękuję uczniom oraz Panu Arkadiuszowi Wołczek za zaangażowanie w realizację projektu. 

   

  >> Link do pliku przedstawiającego konkursową ścianę <<

  Alina Trepiak

 • IMG_6923.JPG

  Dzień Krajobrazu 2019 - "Woda w krajobrazie" ...

  2019-10-31 11:46

  20 października 2019 r. odbył się Dzień Krajobrazu – święto ustanowione w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Tegorocznym tematem przewodnim obchodów  „Woda w krajobrazie”

  Uczniowie klas I PP i I PT przygotowali gazetkę informacyjną oraz uczestniczyli w zajęciach nad rzeką Bóbr, gdzie mogli się dowiedzieć o znaczeniu cieku w środowisku i w gospodarce człowieka. 

  Lekcję przygotowały: 

  p R. Mudrak i p. J. Rędziak 

 • kupieoddam.jpg

  ... oddaj, sprzedaj, wymień, kup, zamień, przygarnij ...

  2019-10-25 15:51

  W środę 6 listopada 2019 r na długiej przerwie na parterze będzie zorganizowany ECO-TARG.

  Można będzie w ten dzień przynieść i wystawić na przygotowanych ławkach przedmioty, których nie potrzebujemy i zalegają w domu ( gry, książki, nietrafione prezenty i in.). Można je będzie komuś oddać, sprzedać lub wymienić na coś innego.

  Zamiast wyrzucać do kosza - oddaj, sprzedaj, wymień.

   

 • WP_20191023_08_02_08_Pro.jpg

  Młodzież szkolna zaangażowana w działania na rzecz lokalnej społeczności

  2019-10-25 07:06

              Klasa 2LO na zajęciach z przedmiotu edukacja policyjna realizowała zagadnienia dotyczące profilaktyki na rzecz lokalnej społeczności. Październik jest Miesiącem Seniora, w związku z tym młodzież przygotowała niespodzianki dla osób starszych. 

                  23 października uczniowie kl. II LO w Domu Dziennego Pobytu w Ośrodku Pomocy Społecznej w Żaganiu przedstawili dla pensjonariuszy scenkę edukacyjną pt. „Seniorze, nie daj się oszukać”.  Mały spektakl profilaktyczny dotyczył przeciwdziałania kradzieżom mieszkaniowym na szkodę osób starszych i samotnych.

                  Po przedstawieniu edukacyjnym uczniowie przekazali pensjonariuszom Domu Dziennego Pobytu własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami z okazji Miesiąca Seniora. Ostatnią niespodzianką, którą przygotowała młodzież z kl. 2 LO były słodkie przekąski dla seniorów.

  Opracowała Sylwia Woroniec

 • WP_20191023_11_59_06_Pro.jpg

  Technik kryminalistyki na zajęciach kl. III Liceum Policyjnego

  2019-10-25 06:51

     23 października na zajęciach z przedmiotu edukacja policyjna uczniowie kl. III LP gościli policjanta - technika kryminalistyki. Po zajęciach teoretycznych dotyczących śladów kryminalistycznych, uczniowie  mogli zobaczyć w jaki sposób zabezpiecza się różne ślady na miejscu popełnienia przestępstwa.

      

   

 • 72527140_704879606698094_5883992104736129024_n.jpg

  LEKCJE OTWARTE NA WARSZTATACH ZSTiL ...

  2019-10-22 11:54

  W piątek 18 października w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych ZSTiL odwiedziła grupa uczniów i nauczycieli ze szkoły podstawowej nr 1 i 2 w Żaganiu. Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w zajęciach praktycznych w pracowni: organizacji reklamy, mechatroniki, teleinformatyki i mechaniki realizując zadania tematyczne związane z danym kierunkiem kształcenia.

  Uczniowie i nauczyciele przy współpracy i pomocy uczniów z klasy 2ME  i 3ME zapoznali się z formami  i metodami nauczania w naszej szkole przedmiotów wysokiej technologii oraz nabyli praktyczne doświadczenie zawodowe uczestnicząc czynnie w realizacji ćwiczeń. Uczniowie  pomagali w samodzielnym montażu układów pneumatycznych i  elektropneumatycznych.

  Na lekcji teleinformatyki uczniowie 3 TE wraz z nauczycielem zaprezentowali transmisję sygnałów w oparciu o telefony analogowe i telefonie VoIP z wykorzystaniem takiego sprzętu jak: centrala telefoniczna, router, switch, komputer a także prezentacja sprzętu pomiarowego w oparciu o stanowisko laboratoryjne Com3Lab.

  Podczas lekcji mechaniki uczniowie byli w pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie, gdzie mogli się przyjrzeć na czym polega proces projektowania i programowania obróbki numerycznej wałka wielostopniowego. W drugiej części zajęć wraz z uczniami klasy IIIA ósmoklasiści wykonali narzędzie - młotek drewniany do prostowania blach. Oprócz prac manualnych polegających na szlifowaniu i połączeniu elementów trzonka i obucha uczniowie podstawówki wraz z branżowcami, pracowali z wykorzystaniem obrabiarek skrawających tzn. tokarki uniwersalnej, frezarki pionowej, wiertarki słupowej.

  Pracownia reklamy, klasa 3 RE wraz z nauczycielem, przygotowała dla uczniów zadania kreatywnego myślenia jako przykład technik wykorzystywanych w procesie tworzenia reklam.

  Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie ze szkół biorących udział w lekcjach otwartych byli bardzo zadowoleni z ćwiczeń jakie zostały dla nich przygotowane. Ogromne wrażenie zrobiło na nich zaangażowanie naszej młodzieży.  Godzina zabawy minęła obu stronom w dobrej i przyjaznej atmosferze. Zapraszamy do klas technikum i szkoły branżowej w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

   

  Aleksandra Gałązka

 • 20191016-DSC_0042.jpg

  Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2019 "Odkryj swój talent" ...

  2019-10-22 11:25

  16 października w auli Starostwa Powiatowego w Żaganiu odbyła się konferencja pt. „Zaangażowanie przedsiębiorców w rozwój szkolnictwa zawodowego – realna perspektywa czy mrzonka? zorganizowana przez Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2019. Głównym tematem spotkania była współpraca przedsiębiorców ze szkołami technicznymi widziana z różnych perspektyw oraz na różnych poziomach: lokalnym i międzynarodowym.

  Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele organów prowadzących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, dyrektorzy szkół powiatu żagańskiego oraz przedsiębiorcy. Główna prelegentka, Pani Joanna Żebrowska – dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Tychach, skupiła się w swej wypowiedzi na strategii internacjonalizacji szkoły w ramach realizacji projektów Erasmus+. Pan Grzegorz Königsberg, dyrektor CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z organizacją praktyk zawodowych z przedsiębiorcami w powiecie nowosolskim. Temat z perspektywy pracodawcy przedstawił Pan Maciej Reczuch, dyrektor Dringenberg Polska. To, że zagadnienie jest aktualne i wzbudza obawy i wątpliwości okazało się podczas dyskusji, do której zaprosił dyrektor ZSTIL Pan Zbigniew Stebelski.

  Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu dziękuje władzom Powiatu Żagańskiego za objęcie patronatu nad naszym przedsięwzięciem, a także przybyłym Gościom za aktywny udział. Mamy nadzieję, że to początek współpracy ZSTiL ze szkołami w Tychach, Nowej Soli oraz Bolesławcu oraz wymiany doświadczeń w ramach organizacji praktyk zagranicznych. Życzymy sobie, aby współpraca z lokalnymi pracodawcami zaczęła odpowiadać potrzebom obu stron, a także, by nad tym wszystkim czuwały władze samorządowe.

  Aleksandra Gałązka

Facebook